• 0 1

   متن لایحه:

   ماده واحده: به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود در راستای ماده 8 قانون حمایت از احیاء، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری و ماده 16 قانون حمایت از تولید و عرضه مسکن و همچنین تبصره 17 بودجه سال 1398 شهرداری مشهد مقدس (مصوبه شماره 5/97/23000/ش مورخ 97/12/26) و به منظور تشویق مالکان املاک واقع در محلات هدف بازآفرینی به مشارکت در بازسازی بافت‌های مذکور و بازگشایی معابر واقع در آن با رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی و مقررات ملی ساختمان مطابق بندها و تبصره‌های زیر اقدام نماید.

   1- مالکان قطعات با کاربری مسکونی واقع در محدوده کلیه محلات هدف، در صورتی که ملک ایشان دارای حداقل نصاب پاسخگویی عرصه پس از رعایت مقدار در مسیر (60 مترمربع) باشد، مطابق با بند 1 مصوبه شماره 4/94/10499/ش مورخ 1394/08/04، از معافیت تا 80 مترمربع زیربنا در تراکم پایه یا 50% تخفیف عوارض زیربنا در تراکم پایه (هر کدام بیشتر بود) برخوردار می‌شوند.

   تبصره 1- در صورت تجمیع قطعات املاک واقع در محدوده محلات هدف (به استثناء بافت فرسوده مرکزی مناطق 3، 7، 8، ثامن و محله‌های آبکوه و مجد جنوبی)، مشروط بر اینکه قطعه تجمیع شده از 200 مترمربع کمتر نباشد، به ازای هر قطعه تجمیع شده با قطعه اولیه (برابر الگوی تجمیع مورد تایید شهرداری مشهد مقدس)، %25 به تخفیف بند 1 این مصوبه (تا سقف 100درصد) افزوده خواهد شد.

   تبصره 2- در املاکی که بر اساس مصوبات کمیسیون ماده پنج یا طرح‌های مصوب موضوعی، تراکم آنها افزایش یافته است، عوارض زیربنای تراکم افزایش یافته، به ماخذ عوارض زیربنای تراکم پایه محاسبه می‌گردد.

   تبصره 3- در صورت درخواست تقسیط عوارض پروانه مازاد بر تخفیفات فوق (تا سقف 500 میلیون ریال)، مالکین این قطعات می‌توانند از حداکثر مدت زمان تقسیط (36 ماه) بدون افزایش ناشی از تقسیط موضوع بند 2 مصوبه شماره 5/96/19516/ش مورخ 1396/11/16استفاده نمایند.

   2- در راستای تبصره 17 بودجه سال 98 شهرداری، املاکی که بخشی از آن در مسیر معبر واقع در محلات هدف بازآفرینی قرار می‌گیرد، تسهیلات قرض‌الحسنه از طریق بانک‌های عامل تا سقف مبلغ 500.000.000.000 (پانصد میلیارد) ریال به شرح ذیل اعطا می شود.

   2-1- شهرداری مشهد مقدس مکلف است پس از شناسایی معابر مورد نیاز برای بازگشایی واقع در محلات هدف بازآفرینی که دفاتر توسعه محله (تسهیل‌گری) در آن‌ها تأسیس گردیده، توسط مناطق ذیربط، در کمیته‌ای با حضور نماینده شورای اسلامی شهر به انتخاب شورا، مدیریت حقوقی شهرداری، سازمان زمین و مسکن، منطقه مربوطه و با مسئولیت سازمان بازآفرینی فضاهای شهری، معابر پیشنهادی را بررسی و اولویت بندی نماید.

   تبصره- دفاتر توسعه محله (تسهیل‌گری) موظفند نسبت به تکمیل فرم مشخصات قطعه‌های واقع در طرح بازگشایی معابر اقدام و مستندات را پس از تایید منطقه مربوطه به سازمان بازآفرینی فضاهای شهری ارسال نمایند.

   2-2- تسهیلات موضوع این بند، به املاک و قطعاتی تعلق می‌گیرد که پس از بازگشایی معبر دارای حد نصاب پاسخگویی وفق ضوابط و مقررات شهرسازی باشند.

   2-3- پرداخت تسهیلات، متناسب با تعداد واحد مسکونی (که دارای سند مالکیت تفکیکی باشد) موجود در مسیر عقب‌نشینی و منوط به دریافت مجوز تجدید بنا توسط متقاضی از شهرداری می باشد.

   2-4- میزان در مسیر پلاک‌های واقع در معابر دارای اولویت بازگشایی، بر اساس دستورالعمل‌ها و ضوابط مربوطه در شهرداری مشهد مقدس، تعیین و پاسخگویی می‌شود. محورهایی که نیاز به روش اجرایی ویژه‌ای داشته باشد، پس از تصویب شورای اسلامی شهر اقدام خواهد شد.

   2-5- مبلغ تسهیلات اعطایی به شرح بند 2-3، حداکثر معادل مبلغ 500،000،000 (پانصد میلیون) ریال می‌باشد که با معرفی شهرداری مشهد مقدس (معاونت مالی و پشتیبانی)، توسط بانک عامل به متقاضی پرداخت می‌شود.

   تبصره 1- مالکین ساختمان‌های واقع در مسیر معابر محلات هدف بازآفرینی می‌توانند در صورت امکان، علاوه بر تسهیلات مندرج در این بند و با رعایت ضوابط و مقررات بانکی از سایر تسهیلات مربوط به مسکن (اعم از تسهیلات نقدی و غیر نقدی) استفاده نمایند.

   تبصره 2- ارائه تضامین برای دریافت تسهیلات بر عهده مالک می باشد.

   2-6- پرداخت تسهیلات ساخت و تجدید‌بنا متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه در مراحل مختلف، منطبق با ضوابط وام‌های مربوط به دوره ساخت در بانک‌های عامل و منوط به تایید اجرای آن مرحله توسط بانک مذکور می‌باشد.

   2-7- مدت بازپرداخت اقساط 60 ماه شمسی و شروع آن پس از دریافت اولین مرحله از تسهیلات اعطایی از بانک می‌باشد.

   2-8- دفاتر توسعه محله (تسهیل‌گری) به کمک شهرداری مناطق در محلات هدف، موظف به اطلاع‌رسانی جامع و مؤثر در خصوص تسهیلات تشویقی موضوع این مصوبه به مالکان قطعه‌های واقع در معابر دارای اولویت بازگشایی، می‌باشند.

   3- شهرداری مشهد مقدس مکلف است آثار مالی اجرای این مصوبه را متناسب با میزان عملکرد در تفریغ بودجه سال 98 شهرداری ارائه نماید.

    

   4- از تاریخ ابلاغ قانونی این مصوبه، مصوبه شماره 4/94/10981/ش مورخ 1394/08/13 شورای اسلامی شهر نسخ می‌شود.

rcmc@mashhad.ir
051-31291089

میدان شهدا، تالار شهر، مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد
تمامی حقوق این سایت متعلق به شورای شهر مشهد می باشد
Copyright 2010-2016 All rights reserved