• فضیلت شنیدن
   فضیلت شنیدن

   نوبت شنیدن یا طرح  (6+60)
   گفت‌وشنود نمایندگان پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد
   با مردم و تشکلهای مدنی

   مقدمه و ضرورت:
   انقلاب اسلامی مردم ایران در آغاز دهه پنجم از حیات خود نیاز دارد تا با نگاه اصلاح‌طلبانه و بازنمایی آرمان‌هایی که انقلاب به دنبال رسیدن به آن امر، به وقوع پیوسته است، دوباره مفاهیم انسانی و اجتماعی انقلاب 57 را روزآمد و احیا کند. یکی از مهم‌ترین رهاوردها و حکمت‌های وقوع انقلاب به رسمیت‌شناختن و شنیدن صدای مردم، مخالفان و شهروندانی است که به هر دلیلی حرفشان واجد ارزش شنیدن و تأمل است. چه آن که آموزگاران اخلاق و معنویت در طول تاریخ، حکمت نیکوشنیدن و شنونده خوب‌بودن را یکی از ویژگی‌های انسان معنوی و اخلاقی بر شمرده‌اند. در این میان اولیای امور، مدیران، تصمیم‌سازان و نمایندگان مردم باید به طریق اولی گوششان شنوای حرف‌های مردم و آن دیگران باشد و از جان جهان روحیه بردباری و تحمل منتقدان و حتی مخالفان را طلب کنند. در همین راستا بند 2 ماده 80 قانون شوراها، اشاره می‌کند که بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی‌های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرح‌ها و پیشنهادهای اصلاحی و راه‌حل‌های کاربردی در این زمینه‌ها جهت برنامه‌ریزی و ارائه آن به مقامات مسول ذیربط از وظایف شورای اسلامی شهر می‌باشد.

   موضوع:
   شنیدن صدای شهروندان و تشکل‌ها در مجامع، مساجد و فرهنگسراها و گفت‌وشنود مردم با نمایندگانشان در شورای شهر مشهد با هدف 1. پاسداشت حق آزادی بیان 2. پایبندی فضیلت شنیدن 3. عمل به فضیلت پاسخگویی.

   برنامه:
   تریبون آزاد شهروندان و تشکل‌ها با حضور اعضا شورای اسلامی شهر مشهد و استماع مسائل و حرف‌های ایشان با تأکید بر مسایل داخل موضوع مأموریت و اختیارات شورای شهر.
    
   چگونگی عملیاتی کردن طرح
   پس از طی‌شدن مراحل توجیهی و شناسایی پیش‌زمینه‌های اجرایی و تبلیغات و معرفی طرح در سطح جامعه، می‌توان وارد فاز عملیاتی شد. در وهله نخست با اعضای دواطلب شورا از یک طرف و رایزنی با تشکل‌های مدنی از طرف دیگر جلساتی پیش‌بینی و تنظیم می‌شود.
   اما مهمتر از جلسات نخست گفتگو، ادامه این جلسات و لزوم پاسخگویی و گزارش عملکرد از نحوه پیگیری مطالبات مردمی در جلسه پیشین است. به این ترتیب جلسه با مردم و تشکل‌های مردمی و مدنی، حداقل دو جلسه‌ای خواهد بود.
   جلسه اول با هدف پایبندی به فضیلت شنیدن، اعضاء شورای شهر شرکت‌کننده در طرح، در جلسه حاضر، و ضمن استماع نظرات، مسائل و مشکلات اقشار و صنوف مختلف مردم به ازاء هر 6 دقیقه شنیدن فرصت چک‌کردن لیست تنظیمی خود از خواسته‌های حاضران را خواهند داشت.
   جلسه دوم با گزارشی از سوی عضو شورای شهر آغاز خواهد شد. عضو محترم گزارشی از اقدامات، کامیابی‌ها و احیاناً ناکامی‌های خود در برآورده‌ساختن خواسته‌ها و یا الزامات پیشبرد امر به تشکل مربوطه ارائه می‌نماید. این جلسه از جهت تقسیم زمان برابر خواهد بود به این معنا که به میزان زمان استفاده شده توسط عضو یا اعضاء برای ارائه گزارش اقدامات خود، به همان مقدار حاضران وقت خواهند داشت تا قضاوت و یا احیاناً خواسته‌های جدید و تکمیلی خود را ارائه نمایند. این جلسات دوقلو برای این است که مردم احساس کنند نه تنها خواسته‌های آنان شنیده شده بلکه در راستای آن اقدامات لازم نیز انجام شده است. صرف شنیدن صحبت مردم و پاسخ به آن بدون اقدام جدی در این راستا یا به عبارتی گفتاردرمانی، در نهایت باعث رادیکال شدن مردم و لطمه خوردن حیثیت شورای شهر می شود. به تعبیر دیگر این جلسات در صدد است تا دو فضیلت «شنیدن» و «پاسخگویی» را عملی سازد. 
     

   نمایندگان محترم سمنها، تشکل‌ها و اصناف شهر مشهد برای درخواست تشکیل جلسه "فضیلت شنیدن" با شماره 31291040 (روابط عمومی شورای اسلامی شهر مشهد) تماس بگیرید

   تعداد بازدید :355
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 •     بازدید کنندگان امروز : 195    بازدید کنندگان دیروز: 2609    کل بازدید ها : 4,042,451
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد