• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 232
   کد: 35165
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
   در جلسه کمیسیون حاشیه شهر شورا عنوان شد

   توجه به موضوعات فرهنگی در کنار ساخت و سازهای عمرانی

   رئیس کمیسیون حاشیه شهر گفت: اطلاعات جامعی از کمبود‌ها در مناطق حاشیه‌ای در دسترس نیست.
   توجه به موضوعات فرهنگی در کنار ساخت و سازهای عمرانی
   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر مشهد، غلامحسین صاحبی در یازدهمین جلسه کمیسیون حاشیه شهر که به موضوع جمع بندی پروژه‌های پیشنهادی سال ۹۳ شهرداری اختصاص داشت اظهار کرد: به دلیل اینکه اطلاعات جامعی از کمبود‌ها در مناطق حاشیه‌ای در دسترس نیست، ملاک سرانه شهروندی برای تامین بودجه در نظر گرفته می‌شود. 
   وی افزود: در مناطق حاشیه‌ای، ابتدا ساخت و ساز‌ها انجام می‌شود و سپس معابر بازگشایی می‌شود، به همین دلیل هزینه تملک در این مناطق افزایش می‌یابد
   صاحبی تصریح کرد: ایجاد کمربند سبز برای جلوگیری از ایجاد حاشیه نشینی الزامی است وباید به موازات صد متری، بزرگراه دیگری به عنوان محور کنترل حاشیه نشینی ایجاد شود تا در کاهش بار ترافیکی تاثیر گذار باشد. 
   رئیس کمیسیون حاشیه شهر خاطر نشان کرد: باید فعالین فرهنگی مساجد توسط کمیسیون شناسایی شده و مجمع قاریان و نوجوانان در این محلات گسترش یابد. 
   وی ادامه داد: ساماندهی فعالیت‌های ورزشی با کمک مسئولین ورزشی باید جزو اولویت‌های این مناطق باشد. 
   خاکپور، عضو کمیسیون حاشیه شهر نیز در این جلسه گفت: میزان اعتبار در گذشته برای هر شهروند در مناطق کم برخوردار، یک هم نبوده است و با این رقم بودجه می‌تواند زمینه تحول در مناطق حاشیه‌ای را ایجاد کرد. 
   فاطمی عضو دیگر کمیسیون نیز در این جلسه گفت: کار فرهنگی که نتواند عنصر فرهنگی ایجاد کند بی‌ارزش می‌باشد. 
   عضو دیگر کمیسیون نیز گفت: در این مناطق شناسایی مخاطب اهمیت دارد تا بر اساس آن برنامه‌های فرهنگی ارایه شود و باید با دید کلان برنامه ریزی‌ها صورت گیرد. 
   عامری فرد تصریح کرد: می‌توان ازشجره طیبه بسیج در این مناطق بهره برد. 
   شیوه فعلی برای توزیع اعتبارات مناسب نیست
   عضو کارگروه فنی و عمران کمیسوین حاشیه شهر در این رابطه گفت: می‌توان با توجه به نیاز مناطق اعتبارات لازم را برای آن در نظر گرفت. 
   اکبریان با بیان اینکه شیوه فعلی نمی‌تواند ملاک خوبی برای اختصاص بودجه باشد گفت: گاهی شهرداران در یک منطقه با سیاسیت‌های خاص اعتبار ویژه‌ای را برای منطقه کسب می‌کند وشهرداران مناطق دیگر از آن محروم می‌شود. 
   وی ادامه داد: دراکثر مناطق شهر مشهد بافت فرسوده و حاشیه‌ای وجود دارد و باید برای همه مناطق نیز اعتباری در نظر گرفت. 
   عضو کارگروه فنی و عمران کمیسوین حاشیه شهر، با تاکید بر اینکه۴۰ در صد از جمعیت مشهد در ۱۶ در صد از مساحت این شهر زندگی می‌کنند، تصریح کرد: این ارقام بر اساس سرشماری سال ۸۵ است وقطعا این میزان در حال حاضر افزایش یافته است. 
   تقویت مراکز فرهنگی
   در ادامه مسئول کارگروه فرهنگی در خصوص مسائل فرهنگی در این مناطق گفت: امام زمان (عج)، نیاز به عنصر فرهنگی دارد کار فرهنگی پیش زمینه ایجاد عنصر فرهنگی است و باید در این مناطق نگاه ویژه‌ای به کار فرهنگی صورت گیرد. 
    شریفی ادامه داد تقویت مراکز فرهنگی و ایجاد مراکز فرهنگی جدید در این مناطق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 
   وی در ادامه به خود اشتغالی اهالی در این منطقه تاکید کرد و گفت: با آموزش از راه فنی و حرفه‌ای و خرید اراضی برای ساخت کارگاه، باید در ایجاد اشتغال دراین مناطق گام برداشت و همچنین ایجاد مجتمع فرهنگی بانوان برای اموزش مهارت‌های زندگی. مهارت‌های شغل دارای اهمیت ویژه‌ای خواهد بود. 
   شریفی در ادامه با بیان اینکه باید به ۵۰ مسجد محوری کمک صورت گیرد تا آن‌ها در هدایت مساجد دیگر تاثیر گذار باشند خاطر نشان کرد: ایجاد خانه علما در منطقه حاشیه شهر اقدام موثری در راستای موضوعات فرهنگی است. 
   مسئول کارگروه فرهنگی شورا، ایجاد فروشگاههای زنجیره‌ای در این مناطق که محصولات فرهنگی ارایه کند در کاهش مشکلات فرهنگی تاثیر گذار است. 
    
    

   ی/2/ 1304/ 1102

   تعداد بازدید: 232
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1534    بازدید کنندگان دیروز: 3648    کل بازدید ها : 7,117,796
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد