• چهارشنبه،10 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 419
   کد: 34707
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۲/۱۰/۱۸
   در کمیسیون ساماندهی حاشیه شهر شورا مطرح شد :

   رفع مشکلات اراضی قولنامه ای حاشیه شهر با تعامل میان دستگاه های مختلف

   در کمیسیون این هفته حاشیه شهر شورای اسلامی شهرمشهد بر تعامل میان دستگاههای مختلف برای رفع مشکل اراضی قولنامه ای سا کنان حاشیه شهر تاکید شد .
   رفع مشکلات اراضی قولنامه ای حاشیه شهر با تعامل میان دستگاه های مختلف

      به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، رئیس کمیسیون حاشیه شهر شورای اسلامی در این باره اظهار کرد: در مناطق کم برخوردار موضوع زمین‌های قولنامه‌ای مشکلاتی را برای شهر ایجاد کرده که از این رو باید برای حل این مشکلات به سمت سند دار کردن اراضی حرکت کنیم تا بتوانیم به حاشیه شهر خدمات بهتری ارائه نمائیم . وی ادامه داد :با توجه به اینکه در این مناطق اوقاف و استان قدس مالک اکثر اراضی می باشند ، از این رو باید برای رفع مشکلات سا کنان آن با این دو سازمان به توافقاتی دست پیدا کنیم .

   حسن قدیری دیگر عضو کمیسیون نیز با بیان اینکه یکی از دغدغه های شورادر بحث مناطق کم برخوردار موضوع اراضی قولنامه ای می باشد، تصریح کرد : در سال 63 با حکم اقای طبسی اعلام شد کلیه مالکین اراضی می توانند نسبت به سند دارد کردن ملک خود اقدام نمایند اما مردم به دلیل واقف نبودن به اهمیت سند استقبالی از این موضوع نکردند .

   وی ادامه داد : در همان سال اهالی می توانستند از 50 در صد بخشودگی بهره مند می شدند و تا می توانستند با تقسیط نسبت به سند دارد کردن اراضی خود اقدام نمایند.

   وی ادامه داد: در حال حاضر افراد به علت آنکه نمی توانند از تسهیلات بافت فرسوده یا وام یا خدمات شهری برخوردار باشند به اهمیت سند دار بودن ملک واقف شده اند .

   محمود عامری فرد یکی دیگر از اعضای کمیسیون نیز در این باره با بیان اینکه سا کنان این مناطق به دلیل اینکه نمی توانند از شهرداری مجوزی برای فعالیت ساخت و ساز دریافت کنند تخلفات سا ختمانی بسیاری رخ می دهد، اظهار کرد : نداشتن مجوز سبب ساخت و ساز غیر مجاز ، عدم رعایت ضوابط استحکام بنا پارکینگ و نظارت مشکلات و معضلات اجتماعی و فرهنگی می شود .

   در همین باره براتعلی خاکپورعضو کمیسیون نیز بیان کرد: مالکیت در مناطق کم برخوردار به صورت قولنامه ای استانه ای و موقوفه ای است .

   حجت السلام مجید فاطمی نیز در این خصوص گفت: یکی از مشکلات این است که شهرداری، دولت و استانداری مدام یکدیگر را محکوم می کنند که این امر خود سبب ایجاد یک میلیون حاشیه نشین در شهر شده است .

   در ادامه این جلسه شریعتمداری نماینده استان قدس نیز بااشاره به اینکه تمام شهر و سازمان ها ان باید با یکدیگر تعامل مناسب داشته باشند تا شهر به خوبی اداره شود، افزود : نزدیک به 43 در صد از اراضی شهر مشهد متعلق به استان قدس است که به همان نسبت 43/5 درصد خدمات رفاهی فضای سبزو اموزشی ... در شهر ایجاد کرده است.

   وی ادامه داد: در سال 78با اعلام اقای طبسی برای سند دار کردن اراضی و رفع مشکلات شهری در مناطق کم برخودار تنها 5 درصد از مردم برای رسیدگی مراجعه کردند. و ی ادامه داد: در چهار نقطه مشهد برای جلوگیری از ساخت و ساز های غیر مجاز 10 میلیارد تومان هزینه شد وبرای ساماندهی حاشیه شهر زمین برا ی اتش نشانی نیروی انتظامی پاسگاه از سوی استان قدس در اختیار گذاشته شده و همچنین برای مجمتع ابی نزدیک به 20 میلیارد تومان هزینه شد.

   شریعتمداری بیان کرد :دریافت پروانه از شهرداری به معنای این نیست که این افراد مالک این اراضی می باشند که باید در مقررات شهرداری به این موضوع توجه شود دومین دستور کار این کمیسیون مربوط به پروانه های تجاری موقت بود که عفوری عضو مهمان کمیسیون با بیان اینکه این موضوع بدون دریافت پیوست فرهنگی و پیوست اقتصادی مطرح شده است، گفت :تازمانیکه این موضوع مورد توجه قرار نگیرد نمی توانیم نمی توان به ان رسیدگی کرد .

   S/N

   تعداد بازدید: 419
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 2718    بازدید کنندگان دیروز: 5669    کل بازدید ها : 7,132,042
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد