• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 248
   کد: 34432
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
   در کمیسیون حاشیه شهر شورا عنوان شد

   استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس برای حل مشکلات حاشیه شهر

   اعضای کمیسیون حاشیه شهر مشهد،خواستار استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس به منظور حل مشکلات حاشیه شهر شدند.
    استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس برای حل مشکلات حاشیه شهر
   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، غلامحسین صاحبی در جلسه این کمیسیون اظهار کرد: مدتی است در مناطق کم برخوردار موضوع زمین‌های قولنامه‌ای مطرح شده است و مراجعات مردمی به شورای شهر برای حل این مشکل افزایش یافته است. 
   وی افزود: ۹۰ درصد منازل مسکونی در مناطق کم برخودار قولنامه‌ای می‌باشد که اگر ضوابط جدید برای آنها تدوین نشود، ساخت و ساز‌های بی‌رویه در این مناطق افزایش می‌یابد. 
   صاحبی تصریح کرد: الفبای رفع مشکلات حاشیه شهر، سند دار کردن این اراضی است، و باید از دل این مشکلات ،طرحی ارایه شود تا شاهد نابسامانی در این محدوده از شهر نباشیم. 
   رئیس کمیسیون حاشیه شهر شورای اسلامی شهر مشهد، پیدا کردن صاحب اصلی این املاک را کار دشواری دانست و گفت: قولنامه‌ها این اراضی نیز چند دست چرخیده است و شهرداری املاک‌‌ رها شده را بعد از مدتی تبدیل به فضای سبز می‌کند،لذا باید برای املاکی که ساخته شده است ضوابط جدید ارایه شود تا از گسترش حاشیه نشینی جلوگیری شود. 
   صاحبی بیان کرد:باید از راه اعلام عمومی، مالکین ثبتی شناسایی شده و با آستان قدس و اداره اوقاف نیز برای تعیین تکیف این اراضی وارد مذاکره شد. 
    وی به تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه ساماندهی حاشیه شهر اشاره کرد و افزود: باید زمینه دریافت سند برای این اراضی مهیا شده و در همین راستا باید با نمایندگان اداره ثبت اسناد نیز وارد مذاکره شویم. 
    
   اصفهانی نماینده اداره ثبت اسناد واملاک نیز در این جلسه کمیسیون گفت:در اداره ثبت اسناد،هیئت کار‌شناسی نسبت به ارایه سند تصمیم می‌گیرند و بر اساس ماده ۱۴۷ قانون ثبت، تاکنون ۱۹ هزار پرونده برای دریافت سند ثبت نام کردند. 
   وی تاکید کرد:اگر با اوقاف و آستان قدس وارد تعامل شویم می‌توانیم ۸۰ درصد از مشکل اراضی حاشیه شهر را برطرف کنیم. 
    حجت السلام مجید فاطمی دیگر عضو کمیسیون نیز گفت:ضعف قانونی دست مردم را بسته است و باید از ظرفیت مجلس نیز برای رفع مشکلات حاشیه شهر استفاده شود. 
   اعضا در این خصوص تصمیم گرفتند تا با هیئت کار‌شناسی اداره ثبت وارد گفتگو شوند و نتایج را برای رفع موانع قانونی در اختیار نمایندگان مجلس قرار دهند. 
   تخفیف در پروانه تجاری موقت
   دومین دستور کار جلسه کمیسیون حاشیه شهر به موضوع تجاری موقت در مناطق کم برخودار اختصاص داشت. 
   رئیس کمیسیون در این خصوص،بابیان اینکه افزایش تجاری موقت می‌تواند در امنیت منطقه تاثیر گذار باشد گفت: کاهش نرخ تجاری موقت می‌تواند زمینه توسعه در مناطق کم برخودار را فراهم نماید.
    صاحبی تاکیدکرد: باکاهش نرخ تجاری موقت، می‌توان برمشاغل فعال در این منطقه نیز نظارت بیشتری داشت. 
   وی به تخفیف ۵۰ درصدی در صدور تجاری موقت در این مناطق اشاره کرد و گفت: این تخفیف شامل واحدهای کشغول به فعالیت بوده و برای بهره‌مندی از آن باید سال ساخت و زمان بهره برداری به شهرداری ارایه شود تا متقاضی از یارانه ۵۰ درصد برای تجاری موقت بهره‌مند شوند. 
   در انتها اعضای کمیسیون تصمیم گرفتند تا تجدید نظر نسبت به کاهش ارقام محاسبه تجاری موقت در مناطق کم برخودار صورت گیرد. 

   ی/ ۱۲۹۳/ ۱۰۱۲ 

   تعداد بازدید: 248
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1601    بازدید کنندگان دیروز: 3648    کل بازدید ها : 7,117,863
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد