• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 74
   کد: 30445
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۲/۰۶/۲۴

   تحقق مدیریت واحدشهری به سوادرسانه ای نیاز دارد

   مدیریت واحد شهری از آن دسته موضوعاتی است که با توجه به اهمیت نقش آن در مدیریت شهر سال هاست از سوی کار شناسان و مدیران رده های مختلف در حال پیگری است .

   تحقق مدیریت واحدشهری به سوادرسانه ای نیاز دارد

    

   در واقع با توجه به اصل یکصدم قانون اساسی در تعریف جایگاه و وظایف شورا ها این نگاه با حسایست ویژه ای دنبال می شود که به درستی موانع تحقق این ضرورت در کجاست ؟ چرا باید در شرایطی که شهر ها و جمعیت آنها در حال رشد هستند نباید ظرفیت مدیریت واحد شهری محقق شود در همین باره گفتگویی با محمد آصفی یزدی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد انجام داده ایم که خواندن آن در این متن خالی از لطف نیست .

   به گزراش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد وی که در پرونده ی کاری خود سوابق اجرایی زیادی در حوزه مدیریتی، دولتی، رسانه ای و فرهنگی دارد در این باره با این توضیح که امام رضا(ع) می فرمایند:که دوست هر کس عقل اوست و دشمن هر کس نا دانی اوست تاکید دارند که اگر می خواهید به اوج بلوغ خود برسید باید به دو مولفه توجه داشته باشید که یکی حکمت و دیگری علم است که از حکمت به عنوان تقوای الهی و ازعلم به عنوان کار کارشناسی یاد می شود .

   وی با اشاره به اینکه رویکرد شورای چهارم بر همین مبنا می باشد ، تصریح می کند: این رویکردی اساسی است که اگر شورای چهارم به ان عمل نماید موفق خواهد بود .

   آصفی ادامه می دهد : شما می دانید شهرمشهد با جمعیتی بالغ بر 3 میلیون نفر و ورود سالانه 25 میلیون زائر به آن نیازمند به مدیریت سیستمی، راهبردی و جامع است .

   وی با تاکید بر اینکه این رویکرد یکی از اولویت های شورای چهارم در تحقق مدیریت و احد شهر ی بر اسا س ظرفیت تعیین شده در قانون اساسی می باشد، می گوید:شورا در گام نخست خود با تشکیل کمیسیون بررسی آئین نامه داخلی این موضوع در دستور کار خود قرا رداد.

   وی می افزاید : با توجه به اینکه سند چشم انداز 1404 و  سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه  می تواند ظرفیت هایی را به لحاظ محتوایی پیش روی شورای چهارم قرار دهد و برای تحقق صددرصدی این موضوع طرح هایی از شورا ابتدا به شورای عالی استان ها و سپس به دولت ارائه شود.

   وی اظهار می کند : اراده ی تحقق مدیریت واحد شهری در بدنه ی نظام جمهوری اسلامی وجود دارد به گونه ای که بر اساس اصل 144 قانون اساسی این جزیی از وظایف دولتی محسوب می شود و نمی توان آن را خارج از اراده ی دولت در نظر گرفت.

   آصفی بااشاره به اینکه در قاطبه ی مدیران اجرایی شهر این اراده وجود دارد، تصریح می کند :آنچه در بررسی ها مورد توجه قرار گرفت این بود که عدم اجرای این اصل قانونی موجب خسارت بسیاری در حوزه های بهره وری ، عملیات اجرایی و هزینه های شده است که اگر به واقع اتفاق بیافتد منجر به کاهش حداکثری منابع درآمدی شورا می شود.

   این فعال فرهنگی و اجتماعی در ادامه سخنان خود دو وظیفه ی اصلی دولت  را ایجاد امنیت و ابلاغ سیاست های اصلی کاری در استان ها و شهر ها دانست و خاطر نشان می کند : بعد از انقلاب و اصلاح قانون اساسی توسط امام خمینی (ره) واگذار ی تصدی در حوزه خدماتی جزء وظایف کار ی دولت محسوب می شود .

   وی درادامه با بیان اینکه  تنها نمی توان به عدم وجود اراده ی دولتی به عنوان مانع اشاره کرد و گفت : نگرش های سلیقه ای در این حوزه یکی از موانع اجرای مدیریت واحد شهری به شمار می آید زیرا در برخی مواقع تجربه نشان داده که عدم اجرای صحیح اصل 44 اصل قا نون اساسی موجب نگرانی ها و نگرش های منفی در این زمینه شده است .

   وی در این باره به تجربه های ناموفق برخی از تصدی های دولتی به بحش خصوصی در حوزه فعالیت های مربوط به کار خانه ها یا مواردی مربوط به اجرای نا مناسب اصل 44 قانون اساسی توسط مدیران اشاره می کند و می گوید : از جمله آنها می توان به دفاتر پیشخوان دولتی و یا پلیس +10 اشاره کرد .

   وی در ادامه به وجود برخی برداشت های نا مناسب در زمینه واگذاری وظایف دولتی اشاره می کند و می گوید : در این رابطه نمی توان انتظار داشت که برخی از وظایف اصلی حوزه دولتی نظیر شورای عالی معماری و شهرسازی و یا کمیسون ماده 5 که مربوط به تصمیم گیر ی ها حوزه کلان و کارشناسی می باشد را به شهرداری واگذار نمود .

   وی در ادامه اجرای طرح جامع را از جمله موارد مربوط به سیاست های کلان دولتی در بخش اداره شهر ها می داند و تصریح می کند :مشارکت شهرداری و شورا در تنظیم چنین طرح هایی نشان می دهد که با مدیریت مناسب می توانند گام موثری در جهت همکاری های مناسب با سیاست های کلان و دولتی داشته باشند .

   وی در قسمتی دیگر از سخنان خود عدم آشنایی شورا و شهرداری با ظرفیت ها موجود را از دیگر موانع عدم تحقق مدیریت یکپارچه شهری می داند و می گوید : در این مواقع انسجام و هماهنگی میان ایندومجو همچینین این دو مجموعه با سایر دستگاه ها و سازمان های مختلف نفش بسزایی در زمینه ی استفاده از بستر های لازم و موجود برای تحقق مدیریت واحدشهری دارد که دراین رابطه می توان به استفاده ی اعضای شورا از تجربیا ت نهادهایی نظیر فرمانداری در زمینه شورا های اداری ، اموزش و.....اشاره کرد.

   وی با تاکید بر اینکه شورا ها نباید فرمانداری را تنها نهادی برای تائید مصوبات خود بدانند اعلام می کند: حضور اعضای شورا در بیش از 40 جلسه کار گروه ها و شوراهای زیر نظر فرمانداری نشان دهنده ی  آگاهی و شناخت بیشتر نسبت به تصمیم گیری ها و اعمال درراستای هماهنگی های لازم می باشد.

   آصفی تا کید می کند : گاهی نبود سواد رسانه ای در مدیران یکی دیگر از موانع این حوزه به شمار می آید زیرا آگاهی افکار عمومی نقش بسزایی در اجرای برنامه ها و سیاست های ما دارد. وی خاطر نشان می کند : اینکه مدیری تنها راه معرفی عملکرد مجموعه ی خود را در نصب بنر ها و پیام های تبلیغاتی بداند روشی مطلوب در جهت  بالا بردن سوادرسانه ای محسوب نمی شود

   وی تا کید می کند: مدیران شهرداری باید به دنبال تعامل مثبت با رسانه های عمومی نظیر روزنامه و صداو سیما و افزایش ارتباطات با مردم از طریق فضا های مجازی و نشست های مردمی باشند.

   sh

   تعداد بازدید: 74
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 896    بازدید کنندگان دیروز: 3490    کل بازدید ها : 7,302,006
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد