• چهارشنبه،17 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 160
   کد: 11695
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۸۸/۱۱/۰۷

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر ، مشهد؛ پایتخت فرهنگی جهان تشیع شد

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر ، مشهد؛ پایتخت فرهنگی جهان تشیع شد


   مشهد؛ پایتخت فرهنگی جهان تشیع شد
   سیزدهمین اجلاس مجمع مشورتی روسای کمیسیون‏های فرهنگی و اجتماعی شوراهای کلان‏شهرها و مراکز استان‏های کشور در حالی روز پنج‌شنبه برگزار شد که با رای تمامی اعضای این اجلاس، شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان تشیع انتخاب شد.

   به گزارش شهرآرا،اعضای حاضر در این اجلاس پس از حضور در کمیته‌های چهارگانه این مجمع، در جلسه مشورتی خود نیز به بررسی تعدادی از طرح‏های گذشته و نیز دستور کار آینده خود پرداختند.

   در این راستا،کلیات طرح اصلاح لایحه برنامه پنجم توسعه کشور در بخش برنامه‌های فرهنگی مورد تصویب قرار گرفت و مقرر شد اعضای حاضر، تمامی پیشنهادهای خود را تا بیستم بهمن ماه جاری به دبیرخانه مجمع مشورتی ارائه دهند تا نسبت به ارسال آن به مجلس اقدام شود .

   همچنین تهیه برنامه پنج‌ساله فرهنگی برای شهرداری‌های کشور از دیگر پیشنهادهای ارائه شده در این اجلاس بود که مصوب شد شوراهای شهرهایی که تاکنون نسبت به تهیه چنین برنامه ای اقدام نکرده اند، با الهام از برنامه شورای شهر تهران در این خصوص عمل نمایند.

   پیگیری اجرای مصوبه شورای عالی استان‏ها برای رعایت پیوست اجتماعی در انجام پروژه‏های عمرانی و خدماتی شهرها از دیگر مواردی بود که در جلسه مذکور عنوان شد و تاکید گردید شهرداری‌های کشور این مصوبه را در سال 89 اجرا کنند.

   در ادامه برگزاری این اجلاس نیز در خصوص ایجاد موزه دفاع مقدس در همه ‏شهرهای کشور از تمامی شهرهایی که تاکنون نسبت به راه‏اندازی این‌گونه مجتمع‌ها اقدام نکرده اند، خواسته شد حتی در ابعاد بسیار کوچک‌تر از مجتمع آیه‌های مشهد،چنین موزه ای را در شهر خود احداث کنند.

   در جریان برگزاری این مجمع،کلیات طرح شهر دوستدار کودک نیز که به ‏فضاسازی مناسب مبلمان شهری برای کودکان، ایجاد خلاقیت در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، ایجاد امتیازات ویژه برای استفاده کودکان و افراد زیر 15سال از وسائل حمل و نقل عمومی و همچنین ایجاد امنیت روانی در این زمینه برای آنان مورد تصویب قرار گرفت.

   به گزارش خبرنگار ما، در مراسم افتتاحیه مجمع روسای کمیسیون‌های فرهنگی شوراهای کلان شهرها و مراکز استان‌ها نیز،رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهد،
   با اشاره به اینکه این شهر در حال حاضر حدود 2میلیون و 600هزار نفر جمعیت دارد، افزود: متاسفانه از هر 5/5 ازدواجی که در شهر مشهد صورت می‌گیرد، یک مورد به طلاق می‏انجامد.

   غلامرضا بصیری‌پور تصریح کرد: براساس آمار ارائه شده، شهر مشهد در سال پذیرای حدود 29میلیون زائر و مسافر است، به طوری که در 9 ماهه ا بتدایی امسال، تنها بین 21 میلیون نفر از پایانه مسافربری به این شهر سفر کرده‏اند.

   وی مراکز اقامتی مشهد را 102 هتل، 473مهمان پذیر و مسافرخانه و نیز 322 هتل آپارتمان عنوان کرد و ادامه داد: مشهد 42کتاب‌خانه با 12میلیون جلد کتاب، 10 سینما هر یک به گنجایش 500صندلی و یک‌هزار و 200مسجد دارد.

   وی در حاشیه برگزاری این اجلاس در گفتگو با شهرآرا،با اشاره به تصمیم اعضای این مجمع برای انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان تشیع،گفت: به‌زودی این تصمیم به شورای عالی استان‌ها اعلام خواهد شد تا به صورت طرح به مجلس ارائه ‏شود.

   وی تصریح کرد: همچنین ممکن است تصمیم مذکور به صورت لایحه از سوی دولت برای تصویب به مجلس ارسال گردد.

   وی همچنین با اشاره به دلایل انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان تشیع تاکید کرد: ما معتقدیم تنها کشوری که در پیشانی آن مذهب شیعه نوشته شده است، ایران است؛ چرا که فقط ایران است که بر اساس اصول شیعه حرکت می‌نماید و اکثریت مردم آن چنین مذهبی دارند.

   تعداد بازدید: 160
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 321    بازدید کنندگان دیروز: 3168    کل بازدید ها : 7,147,767
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد