• چهارشنبه،10 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 95
   کد: 11385
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۱/۰۴/۳۱

   جولان اعتیاد در کوچه پس کوچه های شهرمشهد

   جولان اعتیاد در کوچه پس کوچه های شهرمشهد

    اعتیاد موضوع همیشگی و نامکرری است ، که آینده شهر مارا نشانه رفته، پایتخت معنوی ایران و دومین کلانشهر مذهبی جهان که سالانه 25میلیون زائر را درخود می پذیرد، امروز در گوشه و کنارش صحنه های دردناکی را می بینی که دل هر بیننده ای را به درد می آورد چشم اندازی که در خور یک شهر زیارتی نیست، اما امروز تابلویی برای نشان دادن کم توجهی مسئولان در حوزه ی مسائل اجتماعی و فرهنگی شده است.

   پنج شنبه ی گذشته با توجه به اهمیت اعتیاد در حاشیه شهر و پیگیر ی آن از طریق یکی از اعضای شورای شهر  سومین  بازدیدخبری از این مناطق با حضور  غلامرضا خواجی رئیس کمیسیون مشارکت های کلان اقتصادی شورای اسلامی شهرمشهد برای آشنایی و حضور نزدیک خبر نگاران از چند منطقه آلوده به اعتیاد دراین شهر انجام شد.

   یکی از این مناطق شهرک شهید باهنر است که  وقتی وارد کوچه های آن می شویم، یکی از اهالی به تیم اعزامی که متشکل از نماینده ستاد مبارزه با مواد مخدر، خبر نگار و رئیس کمیسیون مشارکت های کلان اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهداست  نزدیک می شود و می گوید، اگر شب به اینجا بیایید همه افراد به صورت عریان در حال تزریق هستند به گونه ای که آسایش را ازسا کنان این محل گرفته اند.

   یکی از معتادان هم در گوشه ای مشغول مصرف مواد است وقتی از وی علت عدم ترک مواد و مراجعه به کلینیک های ترک اعتیاد را جویا می شویم نیز می گوید: در برخی مراکز ترک اعتیاد از تنبیه های بدنی برای ترک آنها استفاده می شود که اکثر معتادان هرگز حاضر به اینگونه ترک نیستند.

   وی در ادامه تاکید کرد: در زمان ترک به معتادان متادون داده می شود اما بعد از ترک و خروج ازمراکز باز پروری به معتادن متادون نمی دهند که این موضوع خود موجب روی آوردن دوباره ی آنها به مصرف مواد می شود.

   مامور ی که گروه را همراهی می کرد، با بیان اینکه نیروی انتظامی با این افراد چه فروشنده چه مصرف کننده برخورد قاطع دارد، اظهار کرد: برای جمع آوری این افراد روز های بسیاری کا رهای عملیاتی و مطالعاتی انجام می شود، اما بسیاری از این افراد پس از گذراندن دوران محکومیت خود دوباره دربازگشت به جامعه به مصرف مواد روی می آورند.

   در این راستا، غلامرضا خواجی درگفتگو با خبر نگارپایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه مناطق معروف به محله های اعتیاد اعم از توس 3/65، رسالت 72 خیابان 13معروف به کوچه غربت ها، همت آبادومنطقه نودره سال ها است ساکنان آنها از اعتیاد رنج می برند، افزود:علی رغم تاکیدها و یاد آوری ها بازهم مسئولان دولتی و استانی به حاشیه شهر کمتر توجه می کنند.

   وی ادامه داد: در این مناطق سه گروه افراد وجود دارد که به نوعی با مواد مخدر مصرف سر و کار دارند، دسته ی اول معتادان پر خطر هستند که با مرگ دست و پنجه نرم می کنند، دسته دوم افرادی هستند که شرایط بهتری دارند و تازه گرفتار اعتیاد شده اند و گروه دیگر افرادی هستند که در این مناطق زندگی می کنند و در معرض آلوده شدن هستند .

   وی مهم ترین عارضه ی اعتیاد در جامعه را گسترش فحشا دانست و عنوان کرد: باید تک تک مسولین از این مناطق بازدید داشته باشند تا با اعتیاد و تاثیرات آن از نزدیک آشنا شوند.

   وی از اعتیادبه عنوان بمب هسته ای در شهر مشهدیاد کرد و افزود: اگر فکری برای این موضوع نشود جوانان ما به ورطه ی نابودی کشیده خواهند شد.

   وی ادامه داد: اگر استانداری به طور مستقیم به این موضوع رسیدگی کند این معضل به صورت ریشه ای درمشهد حل خواهد شد.

   وی با اشاره به اینکه در بسیاری از مواقع برخورد نیروی انتظامی با فروشنده ها و معتادان قاطع است، تصریح کرد: نبود روش قضایی مناسب برا ی برخورد با اینگونه افراد با عث شده که معتادان  دوباره به سمت مواد کشیده شوند.

   وی با اشاره به قانون مصادره اموال برای افرادی که به خرید و فروش مواد مخدرمشغول هستند، بیان کرد: اگر اموال این افراد حتی برای فروش مقدارکم مواد مخدر، مصادره شود آنها دیگر دست به این اقدامات نمی زنند.

   وی درادامه تاکید کرد: همه مسئولان شهر باید برای رفع این معضل به عنوان یکی از موضو عات مهم اجتماعی تلاش کنند.س/ن 30099

   تعداد بازدید: 95
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 2660    بازدید کنندگان دیروز: 5669    کل بازدید ها : 7,131,984
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد