• پنج شنبه،11 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 85
   کد: 11364
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۱/۰۴/۰۷

   از نگاه اعضای شورا مطرح شد: تعیین ساعت کار اصناف، کاهش معضلات اجتماعی، تحکیم بنیان خانواده

   از نگاه اعضای شورا مطرح شد: تعیین ساعت کار اصناف، کاهش معضلات اجتماعی، تحکیم بنیان خانواده

   در حالیکه که طرح تعطیلی اصناف از 12 شب به بعد چندی است که در مشهد اجرایی شده است اما اعتراضات مختلفی ازسوی اصناف و شهروندان گوشه و کنار شهر برای اجرای این قانون به گوش می رسد،‌ این در حالیست که تاریخ اجرای این مصوبه مربوط به 25 اردیبهشت‌ ماه گذشته بوده و تعیین ساعت کار برای اصناف موضوعی است که چندی پیش به درخواست نیروی انتظامی با هدف ارتقای ضریب امنیت شهر در کمیسیون نظارت بر سازمان های صنفی پیشنهاد و بعد از رای‌گیری مورد تصویب قرار گرفت.

   بر اساس این طرح که با هدف ایجاد امنیت در شهر اجرا شده است همه صنوف به غیر از داروخانه‌های شبانه روزی و همچنین منطقه ثامن به دلیل زائر پذیر بودن آن، موظفند از ساعت 12 شب به بعد تعطیل شوند.

   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در این خصوص در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شورا افزود: نظارت بر ساعت کاری اصناف مربوط به وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت می باشد و این مصوبه نیز با پیشنهاد نیروی انتظامی در راستای امنیت بهتر و با تائید شورای اصناف استان است.

   غلامرضا بصیری پور با بیان اینکه کلیت طرح مورد تائید است، تصریح کرد: اینکه برخی اصناف بدون ضرورت و نیاز جامعه تا پاسی از شب باز باشند قابل قبول نیست و این در همه جای دنیا باب است که اصناف تا ساعتی خاص به فعالیت بپردازند.

   این مسئول با بیان اینکه تنها برخی اصناف تامین کننده مایجتاج مردم هستند، عنوان کرد: این موضوع که سفره خانه های سنتی و کافه سنتی ها و برخی باشگاه بیلیارد تا نیمه شب باز باشند نه تنها بر طرف کننده ضروریات زندگی شهروندان نیست بلکه این موضوع موجب عدم استفاده بهینه جوانان از اوقات فراغت و در کنار خانواده بودن آنها می شود.

   وی با اذعان به اینکه تعیین کار ساعت اصناف به منزله ی خدشه وارد شدن به روند کار و فعالیت این گروه نیست، اظهار داشت: اینکه تنها برخی اصناف ضرورتا به امر کسب بپردازند علاوه بر ایجاد آرامش در شهر به لحاظ خلوت بودن، موجب افزایش امنیت خاطر در شهر شهر می شود.

   بصیری پور همچنین با اشاره به اینکه باید تمهیداتی فراهم شود تا اصنافی که ارزاق عمومی را تامین می کنند به صورت شبانه روزی فعالیت کنند، خاطر نشان کرد: این طرح با هدف راحتی وآسایش زائران و شهروندان تهیه شده و به هیچ وجه به معنی محدود شدن اصناف نیست زیرا زمان اجرای آن مربوط به شرایطی است که مردم کمتر به خرید و مراجعه به بازار می پردازند.

   کاهش ساعت اصناف تلاشی برای حمایت از استحکام خانواده در ادامه این موضوع جواد داوودآبادی رئیس کمیسیون فنی و عمران و عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه اجرای این طرح در ابعاد مثبت بسیاری است افزود: در اسلام نیز تنها بر اختصاص ساعتی خاص به انجام امور اقتصادی خانواده تاکید شده که این موضوع یعنی تعطیلی اصناف از ساعت 12 شب به منزله ی ناکار آمدی این طرح نیست، بلکه در راستای جلوگیری از شبگردی های غیر ضروری و ایجاد آرامش در شهر می باشد.

   وی با اذعان به اینکه توجه به استحکام خانواه به عنوان مهم ترین کانون جامعه از جمله ضروریات و اصولی است که باید به آن توجه ویژه شود گفت: فراغت در این ساعت باعث می شود تا مردم به امور دیگر نظیر توجه به خانواده و ورزش بپردازند.

   داوودآبادی ادامه داد: اگر با این تفکر که مشهد شهر زیارتی است نیز بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم باید گفت، شبانه روزی بودن اصناف اطراف حرم مطهر باعث می شود زائران نیازهای خود را از طریق این اصناف تامین نمایند.

   وی در ادامه هدف از اجرای این طرح را توجه مردم به انجام امور فراغتی و عبادی خود پس از این ساعت اشاره و تاکید کرد: در بسیاری از شهرهای دنیا تعطیلی اصناف یک امر رایج در ایجاد فضای امن و آرام در شهر است.

   وی با تاکید بر اینکه وضعیت کنترل شهر به لحاظ امنیت اجتماعی در شرایط مطلوب به سر می برد، اظهار داشت: باید نوعی برنامه ریزی و هماهنگی میان زندگی و کار ایجاد شود تا در راستای مدیرت زمان گام موثر برداریم.

   نماینده پارلمان محلی شهر مشهد ایجاد شب بازارها در مرکز شهر را از دیگر راهکارهای مناسب در راستای تامین مایحتاج مردمی دانست و تصریح کرد: باید روش های دیگر خرید نظیر خرید اینترنتی و خرید از طریق پیک در جامعه رواج پیدا کند.س/ش. 30071

   تعداد بازدید: 85
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 361    بازدید کنندگان دیروز: 2837    کل بازدید ها : 7,132,522
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد