• پنج شنبه،11 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 68
   کد: 11351
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۱/۰۳/۲۰

   ضرورت استفاده از طرح های جامع باید مورد بررسی قرار گیرد

   ضرورت استفاده از طرح های جامع باید مورد بررسی قرار گیرد

   طرح جامع مشهد سند چشم انداز بیست ساله ای است که بر اساس افق 1404 تعریف شده است، این سند که به اصول و مبانی شهرسازی می پر دازد، دارای ویژگی های مختلفی از جمله تعیین نوع کاربری ها درمناطق مختلف شهر می باشد،‌ نکته قابل توجه درخصوص طرح های جامع این است که با توجه به تغییر و تحولات عمده ای که در شهر ها به ویژه در سیاست گذاری ها رخ می دهد، آیا طرح های جامع می تواند جوابگوی نیاز موجود درشهر ها باشد، دراین راستا جواد داوودآبادی رئیس کمیسیون فنی و عمران شورای اسلامی شهرمشهد درگفتگو با خبر نگار پایگاه اطلاع رسانی شورا می افزاید:درحالیکه برخی امور دریک برهه ی زمانی قابل حل است طرح جامع نمی تواند جوابگو باشد باید به دنبال بر نامه ریزی و ارائه ی طرح های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای مسائل و موضوعات مختلف باشیم.

   وی با بیان اینکه امروزه دردنیا با توجه به اینکه سر عت رشد تکنو لوژی ها، رفتا رها و فناوری ها مطابق با گذشته نیست، تصریح می کند: انجام مطالعات راهبردی کارایی مناسب تری در خصوص بر نامه ریزی شهر ی دارد، چون بر اساس شرایط زمانی ارائه می شود. وی د رادامه سخنان خود به طرح جامع مشهد مقدس اشاره می کند و می گوید : این طرح اگرچه از جامعیت مطلوبی درپرداختن به امور شهرسازی بر خوردار است اما توجه به مقوله زیارت و توسعه حرم مطهر د رآن مغفول مانده است.

   این مسئول با اشاره به اینکه درتمام طرح هاو سند های چشم اندازی که برای این شهر درنظر گرفته می شود باید زیارت به عنوان امری محوری درنظر گرفته شود تاکید می کند: نکته قابل اهمیت در خصوص دومین کلانشهر مذهبی جهان توجه به توسعه اجتناب ناپذیر این شهر است به گونه ای که د رتمام مطالعاتی که د راین خصوص انجام می شود باید چشم انداز تو سعه ای درنظر گرفته شود.

   رئیس کمیسیون فنی و عمران شورای شهر مشهد در بخش دیگری از سخنان خود، به بیان انتقادهای دیگری از طرح جامع مشهد می پردازد و می گوید: در این طرح مشهد به صورت شهری فشرده تعریف شده است یعنی توسعه طولی شهر را محدود کرده اند که ما با این طرح به طور کامل مخالف بودیم. داود آبادی محدود کردن توسعه شهر در حاشیه ها و انبوه سازی در دیگر نقاط شهر را مناسب ارزیابی می کندو اظهار می دارد: برای توسعه شهر مشهد در طرح جامع باید از الگوی شهر خطی استفاده شود.

   وی ادامه می دهد: بر اساس این الگو تمام ظرفیت موجود شهر به علاوه تمام امکانات را باید به حاشیه شهر مشهد انتقال دهیم. وی با بیان اینکه برپایه تعریف دکترین شهرسازی باید بافت مرکزی شهر را عاری از تردد ها و زندگی روزمره شهری نمائیم، خاطر نشان می کند: باید به حاشیه شهر به عنوان طرح ویژه نگاه کنیم .

   وی با اعتقاد بر این که نباید طرح جامع مشهد برای ۱۰ تا ۱۵ سال طراحی شود، بلکه باید به ۱۰۰ سال آینده نگاه کنیم، می گوید: پیش بینی ما این است که جمعیت شهر مشهد در سال ۱۵۰۰ به حدود ۴۰ میلیون نفر می رسد و به طور تقریبی می توان حضور ۱۶۰ میلیون زائر را نیز در آن پیش بینی کرد.س/ش30057

   تعداد بازدید: 68
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 271    بازدید کنندگان دیروز: 2837    کل بازدید ها : 7,132,432
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد