• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 138
   کد: 11276
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۰/۱۰/۱۳

   برنامه ریزی و نگاه فرهنگی مهم ترین عامل در افزایش ماندگاری زائر در مشهد به شمار می آید

   برنامه ریزی و نگاه فرهنگی مهم ترین عامل در افزایش ماندگاری زائر در مشهد به شمار می آید

   مقوله ی ماندگاری زائر در مشهد از جمله موضوعاتی است که از دید گاه های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، به گونه ای که برخی کارشناسان به نبود زیر ساختهای اصولی و اساسی دراین شهر اشاره می کنند و عده ای دیگر توسعه جاذبه های گردشگری، تفریحی و فرهنگی را در خصوص افزایش ماندگاری زائر علاوه برموضوع زیارت حرم مطهر رضوی موثر می دانند.

   در این راستا و با توجه به اهمیت موضوع و نزدیکی به ایام نوروز به عنوان مهم ترین زمان ورود زائربه شهر مشهد به گفتگو با تنی چند ازاعضای شورای اسلامی شهر مشهد پرداخته ایم که در این گزارش به آن اشاره می شود.

   ماندگاری زائر در مشهد نیاز به برنامه ریزی دارد

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد نائب رئیس شورا در این رابطه در گفتگو با خبر نگار پایگاه گفت: ماندگاری زائر در مشهد باید با برنامه ریزی مناسب و تکمیل اقدامات خدماتی و فرهنگی مناسب زائر انجام شود.

   محمد کمال سرویها در خصوص ماندگاری زائر در مشهد توضیح داد : باید نیازهای زائر در مشهد بررسی و شناسایی شده تا بتوانیم در صدد برنامه ریزی برای این مشکلات بر آئیم.

   وی ادامه داد: زائر از هر قشر و هر منطقه ای که باشد خواهان داشتن بهترین امکانات در مشهد است تا بتواند با خیال راحت به بحث زیارت و سیاحت خود بپردازد.

   وی با بیان اینکه اکثر زائران از اقشار پایین جامعه به شمار می آیند و خواهان داشتن اقامتگاه های ارزان قیمت برای سکونت خود هستند، افزود: با ید به دنبال ایجاد اقامتگاه های ارزان قیمت در اطراف حرم برای زائران باشیم تا زائر از نظر اقتصادی دچار مشکل نشود و بتواند مدت زمان بیشتری را در مشهد بمانند.

   وی در ادامه افزود: در پیک مسافر زائر ظرفیت تمامی هتل ها و مهمان سراها تکمیل است، و زائران در تهیه محل اقامت دچار مشکل می شوند و مجبورند تعداد روزهای کمی را در مشهد بمانند.

   وی با اشاره به اینکه باید برنامه ریزی ها مناسب از مبدا برای این موضوع صورت بگیرد، گفت: وقتی در زمان غیر پیک زائر، امکانات و اقامتگاه های مناسب برای زائران فراهم باشد، مسافران می توانند در زمانهای غیر تعطیلات به مشهد مراجعه کرده و اوج پیک زائر در طول سال تقسیم شود.

   سرویها وجود فضاهای سبز در مشهد را امری الزامی و مهم در مقوله ی ماندگاری زائر در مشهد دانست، و تصریح کرد: فضاهای سبز شهری باید کاملتر شود تا زائران بتوانند در کنار بحث زیارت از موقعیت تفریحی نیز در طول سفر خود بهر مند شوند.

   وی همچنین به سیستم تجاری شهر مشهد به عنوان یکی از مقوله های افزایش زمان ماندگاری زائر اشاره و اظهار داشت: باید شرایطی فراهم کرد تا زائر در کنار بحث زیارتی خود بتواند به بحث های تجاری و خرید نیز برسد و در تردد دچار مشکل نشوند.

   وی همچنین به ایجاد ایستگاه ها و اقامتگاه های زائر در اطراف شهر برای زائران اشاره کرد و افزود:امیدواریم با ارائه خدمات مطلوب در زمینه حمل و نقل و خدمات رسانی مناسب بتوانیم به زائران در راستای ماندگاری بیشتر در مشهد اقدام نمائیم.

   سرویها گفت: زائرانی که از شهرهای خارجی می آیند نیازمند سیستمی هستند تا بتوانند از موقعیت کاری و حرفه ای در کشور خود به صورت آنلاین با خبر باشند که هنوز متاسفانه این سیستم درهمه هتل ها و اقامتگاه های شهر مشهد وجود ندارد و همین عامل موجب می شود تا زائران خارجی مدت زمان کمتری را در مشهد بمانند و سریعتر به محل زندگی خود بازگردند.

   توجه صرف به گسترش مراکز گردشگری در پایتخت معنوی ایران قابل قبول نیست

   در ادامه جواد داوود آبادی رئیس کمیسیون فنی، عمران و طرح ریزی شهری شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه مقوله زیارت در مشهد باید از ابعاد مختلف بررسی شود، تصریح کرد: مهم ترین موضوع در بحث ماندگاری زائر در مشهد بحث زیارت و توجه به مضجع شریف حضرت رضا(ع) به عنوان مرکزمعنویت ایران است که باید تمام سیاست گذاری ها در این حوزه با محوریت این موضوع انجام شود.

   وی در بخش دیگر از صحبت های خود دیدگاه توجه صرف به گسترش فعالیت های اقتصادی و افزایش مراکز تفریحی در مشهد را یک نگاه انحرافی دانست و عنوان کرد: باید شرایطی فراهم کرد تا مشهد نیز مانند سایر شهرهای مذهبی جهان به طو رعمده نشانگر مقوله ی مذهبی بودن باشد.

   وی با تاکید براینکه اسکان زائر نیز در بحث افزایش ماندگاری آن نقش بسزایی را ایجاد می کند، اذعان کرد: توجه به افزایش ماندگاری زائر از طریق نگاه عمیق و روش عملیاتی امکان پذیر است.

   وی درادامه خاطر نشان کرد: اگرچه بررسی اختصاص بودجه زیارت در حیطه وظایف شورا ی شهر تعریف نشده است، اما جز دغدغه های نمایندگان پارلمان شهری مردم مشهد از دولت به شمار می آید.

   وی همچنین خاطر نشان کرد:وجود فرهنگسرای زیارت به تنهایی راهکار کافی ولازم برای بعد تبلیغی زیارت در مشهد محسوب نمی شود.

   مسائل فرهنگی در افزایش ماندگاری زائر تاثیر گذار است

   رئیس کمیسشون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد نیز به نقش مسائل فرهنگی واجتماعی اشاره کرد و افزود: در خصوص افزایش ماندگاری زائر در مشهد نمی توان صرفا نگاه دولتی داشت بلکه این امر باید ابتدا در سطح محلی مورد بررسی وبرنامه ریزی قرار گیرد و بعد با شاخصه های کلان محاسبه شود.

   غلامرضا بصیری پور با بیان این مطلب که در اختصاص بودجه زیارت برای دومین کلان شهر مذهبی جهان اعضای شورای شهر دخالتی ندارند، تصریح کرد: ماندگاری زائر در مشهد باید با دیدگاه توسعه فرهنگی و پرداختن به زیرساخت ها انجام شود.

   وی همچنین با بیان اینکه بررسی این امر از طریق نوشتن بر روی کاغذ و شعار برطرف نمی شود، خاطر نشان کرد:وجود کمپ های زائر در فصل بهار که هنوز سردی زمستان وجود دارد، برای زائران مشکلاتی را دربردارد که موجب نماندن آنها در مشهد می شود.

   وی همچنین اذعان کرد: 95 درصد زائران در مشهد از قشر کم درآمد هستندو به همین دلیل باید نظارت مناسبی بر اماکن اقامتی موجود در مشهد اعم از هتل ها،مهمانپذیرها، مهمانسراها، منازل شخصی و کمپ ها انجام بگیرد.

   وی در ادامه نقش سرمایه گذاری در مشهد را نیز حائز توجه دانست و اظهار داشت :نمی توان کتمان کرد که نقش توسعه مراکز گردشگری در مشهد در ماندگاری زائر تاثیر گذار نیست.

   با ید در زمینه ماندگاری زائر در مشهد برنامه ریزی مناسبی در راستای استفاده از ظرفیت های کمی و کیفی ایجاد شود

   علی اضغر شمقدری دیگر عضو شورا نیزدر گفتگو باخبر نگار پایگاه افزود: ما باید برنامه ای تعریف کنیم، تا در حوزه زیارت علاوه بر تعریف شرایط مناسب در زمینه سکونت زائران و ایجاد اسکان های ارزان قیمت بتوانیم از ظرفیت های گردشگری شهر مشهد نیز استفاده کنیم .

   وی درادامه به اقدامات شهرداری در زمینه را ه اندازی اسکان های ارزان قیمت اشاره وخاطر نشان کرد: در برنامه ریزی ها باید به این نکته توجه شود که دسترسی به حمل ونقل مناسب و ارائه فعایت های فرهنگی می تواند درحوزه اطلاع رسانی به زائران تاثیر گذار باشد.

   عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهرمشهد وجود مضجع شریف حضرت رضا (ع) را نقطه همخوانی و اتصال معنوی زائران و مسافران با این شهردانست و تصریح کرد: معرفی فضاهای گردشگری و فرهنگی شهر مشهد در غالب یک بستراطلاع رسانی مناسب نقش بسزایی در افزایش ماندگاری زائر در مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران دارد.

   شمقدری ظرفیت های بالقوه در شهر مشهد راهم دارای زمینه های طبیعی و هم گردشگری دانست و عنوان کرد: مانیازمند این موضوع هستیم که در ورودی های شهر برنامه ها وراهکاری مناسب در راستای توسعه گردشگری دینی صورت بگیرد .س/ش 2249

   تعداد بازدید: 138
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 159    بازدید کنندگان دیروز: 2552    کل بازدید ها : 6,989,507
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد