• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 89
   کد: 185501
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۸/۰۱
   رئیس کمیسیون خدمات‌شهری و محیط‌زیست شورای شهر مشهد در مرکز 137:

   حمایت از گلخانه های بومی نباید به رانت تبدیل شود/ قانون حفظ و نگهداری از فضاهای سبز نیازمند اصلاح است

   رئیس کمیسیون خدمات‌‎شهری و محیط‌زیست شورای شهر مشهدمقدس گفت: حفظ و نگهداری از فضاهای سبز، طبق قانون بعهده شهرداری‌هاست و بین معابر اصلی و فرعی تفکیکی دیده نشده است ولی ظرفیت‌های کلانشهرها و محدودیت منابع مالی پاسخگوی این نیاز نیست و باید اصلاح شود لذا شهروندان برای آبیاری فضاهای سبز در معابر فرعی درجه 3 و 4 باید به استفاده از آب های خاکستری تشویق شوند و شهرداری میتواند با درنظر گرفتن تشویقات به تحقق این مهم کمک کند.
   حمایت از گلخانه های بومی نباید به رانت تبدیل شود/ قانون حفظ و نگهداری از فضاهای سبز نیازمند اصلاح است

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمد حاجیان‌شهری در ادامه طرح چهارشنبه های پاسخگویی اعضای شورای شهر مشهد با حضور در مرکز 137، پاسخگوی تماس های تلفنی شهروندان بود.

   وی در پایان به گفتگو با خبرنگاران پرداخت و درخصوص بخشی از اقدامات کمیسیون خدمات‌شهری و محیط‌زیست شورای شهر مشهد اظهارکرد: حمایت از تولید داخلی و تکیه بر ظرفیت های بومی یکی از نکاتی بوده که شورای پنجم از ابتدای فعالیت خود پیوسته به آن توجه داشته است.

   حاجیان با بیان اینکه استان خراسان رضوی از ظرفیت بسیار خوبی در تولید انواع گیاهان و گل‌های زینتی برخوردار است، گفت: در نخستین روزهای فعالیت کمیسیون خدمات شهری، دریافتیم که شهرداری در گذشته اقبال کمتری به تولیدکنندگان گل و گیاه داخل استان داشته و لذا به سمت حمایت از گلخانه های بومی، مشروط بر برخورداری از آنها از ظرفیت های استاندارد مدنظر شهرداری، حرکت کردیم.

   وی خاطرنشان کرد: در همین راستا جلسات متعددی با گلخانه‌داران استان و مشهد برگزار کردیم و بازدیدهای مختلفی نیز در دستورکار قرار گرفت که متوجه شدیم باید از آنها حمایت کنیم تا هرچه زودتر به امکانات و تجهیزات لازم مجهز شوند.

   حاجیان همچنین افزود: گزارشات شهرداری در سال 97 نشان داد که تقریبا 100 درصد از برخی گونه های گیاهی از منابع داخل استان تامین شده است.

   رئیس کمیسیون خدمات‌شهری و محیط زیست شورای شهر مشهد اظهارکرد: این حمایت نباید به رانت تبدیل شود و به همین خاطر مدت زمان مشخصی تعریف کردیم که باید گلخانه‌ها به استانداردهای لازم دست پیدا کنند؛ گلخانه‌ها می‌توانند یک جامعه تولیدی ایجاد نمایند تا از این طریق ظرفیت های قانونی خود را لحاظ کنند و نمی‌توان به صورت ترک تشریفات واگذار کرد.

   حاجیان با بیان اینکه خرید گل‌ها چندین میلیاردتومان برای شهرداری هزینه دارد، گفت: در جلسه کارشناسی قیمت‌گذاری‌ها تصمیم بر این شد که به سمت برگزاری مناقصه برویم تا کمترین شائبه‌ای پیش نیاید.

   وی افزود: آماده شنیدن حرف های تولیدکنندگان هستیم هرچند که هرساله چندین نوبت جلسه مشابه در سازمان پارک‌ها برگزار می‌شود و شاهد بحث های تکراری هستیم که خروجی مطلوبی نیز نداشته است.

   رئیس کمیسیون خدمات‌شهری و محیط‌زیست شورای شهر مشهد در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع آبیاری فضاهای سبز در معابر شهری اشاره کرد و گفت: حفظ و نگهداری از این فضاها، طبق قانون بعهده شهرداری‌هاست و بین معابر اصلی و فرعی تفکیکی دیده نشده است ولی ظرفیت‌های کلانشهرها و محدودیت منابع مالی پاسخگوی این نیاز نیست و باید اصلاح شود.

   حاجیان با اشاره به مصوبه شورای شهر مشهد درخصوص آب‌های خاکستری، اظهارکرد: مردم برای آبیاری فضاهای سبز در معابر فرعی درجه 3 و 4 باید به استفاده از آب های خاکستری تشویق شوند و شهرداری میتواند با درنظر گرفتن تشویقات به تحقق این مهم کمک کند.

   وی در ادامه تاکید کرد: حوزه فرهنگی دستگاه های متولی بسیاری دارد اما سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری باید حوزه ارتقاء فرهنگ شهروندی در زندگی شهرنشینی و آشنایی و آگاهی بخشی به شهروندان نسبت به وظایف خود را مورد توجه قرار دهد.
    

   تعداد بازدید: 89
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1178    بازدید کنندگان دیروز: 3166    کل بازدید ها : 7,015,310
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد