• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 126
   کد: 184650
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد:

   هدف بسیاری از اقدامات دو سال گذشته، رونق ساخت و ساز بود

   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص اقدامات کمیسیون سابق «عمران و شهرسازی» در دو سال گذشته گفت: یکی از اهداف ما در مدت گذشته ایجاد تحرک در صنعت ساخت و ساز به منظور کمک به خروج اقتصاد شهر از رکود بوده است.
   هدف بسیاری از اقدامات دو سال گذشته، رونق ساخت و ساز بود

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، محمدهادی مهدی نیا در این خصوص توضیح داد: از بازارهای اصلی اقتصادی در کشور ما حوزه مستغلات و صنعت ساختمان است و هرگاه سرمایه‌های مردم به سمت بازار مسکن بیاید به واسطه آنکه این حوزه با بیش از ۲۵۰ شغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم ارتباط دارد اثرات ملموسی روی حوزه اقتصاد و خارج کردن آن بویژه در شرایط رکود خواهد داشت.
   وی اضافه کرد: سعی ما بر این بوده در حوزه تقنینی مدیریت شهری اقداماتی در جهت تسهیل صدور مجوزهای ساختمانی و کمک به صنعت ساختمان انجام شود، در این جهت که بتوان با روال بروکراسی کمتر و گردش کار درون سازمانی کم تر به مجوزهای مورد نیاز رسید.
   مصوباتی هم که در این خصوص بوده توانسته به کاهش روال اداری و زمان صدور پروانه های ساختمانی کمک کند.
   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر ادامه داد: مصوبه تسهیل صدور پروانه‌های ساختمانی که در عمل صدور پروانه را دو مرحله‌ای می‌کند و بخشی که در اختیار مدیریت شهری نبوده از صدور پروانه جدا شده است به علاوه مصوبه‌ای که باعث شد فضاهای مشاعی ساختمان‌ها از پرداخت عوارض معاف شوند تا کیفیت ساختمان‌ها به ویژه فضاهای داخلی افزایش یابد دو مصوبه مهم در این حوزه بوده است.
   طبق گفته مهدی‌نیا، در دو سال گذشته، با مقایسه پروانه‌های صادر شده به نسبت سال به سال و حتی در دوره ۳ ماهه ابتدایی امسال، چه از نظر تعداد و چه از نظر متراژ دوره به دوره افزایش ملموسی ایجاد شده که این اتفاق نشان می‌دهد اقدامات کمیسیون اثر خود را در بخش صنعت ساختمان گذاشته است.
   وی اذعان کرد: باید توجه داشت که حوزه ساخت و ساز بخشی از پازل بزرگتری به نام اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد که متاثر از شرایط بسیار زیادی است، اما آن بخشی که در حوزه خدمات قانونگذاری مدیریت شهری و تاثیرگذاری آن بوده از نظر بنده مفید و موثر انجام شده است.
   وی با تقسیم‌بندی مشکلات حوزه شهرسازی مشهد به دو بخش کلان و خرد گفت: متاسفانه حوزه شهرسازی در کشور حوزه‌ای متمرکز است که برای تمام موارد لازم است از تهران تصمیم‌گیری انجام شود. این موضوع چالش بسیار بزرگی است که همیشه در جلسات با بخش‌های مختلف وزارت راه و شهرسازی مورد اشاره و پیگیری ما بوده است. این دغدغه در حضور وزیر راه و شهرسازی نیز چندین بار اعلام شده و درخواست کلانشهرها آن بوده که بخشی از اختیارات و تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها به‌دلیل تسهیل شرایط و تسریع امور باید به استانها واگذار شود.
   مهدی‌نیا افزود: در سطح پایین تر اما مشکلاتی که در حوزه مدیریت شهری مطرح است به دلیل آن که از مدیریت واحد شهری بهره‌مند نیستیم باید در تعامل با حوزه‌ها و دستگاه‌های مختلف برای حل آنها تلاش کنیم.
   در دو سال گذشته تلاش برآن بوده با حفظ خواسته های به حق مدیریت شهری، بین استانداری، راه و شهرسازی، شهرداری و شورای شهر تعامل ایجاد شده تا منجر به حل مشکلات شهرسازی شود.
   رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر از مشکلات عدیده شهرسازی در مشهد به مشکل سیما و منظر شهری و همچنین عدم رعایت ضوابط شهرسازی از جانب شهروندان اشاره کرد و گفت: از دیگر مشکلات عدم ارتباط بین ضوابط شهرسازی با حوزه‌ها و جنبه‌های دیگر شهری از جمله حوزه حمل و نقل است. کمیسیون در این موارد در تلاش بوده تا مدیریت شهری را به سمت تعامل با سایر دستگاه‌های در ارتباط و دارای مسئولیت برای حل مشکلات پیش ببرد.
   ما در جلسات متعدد بین دستگاه‌های مختلف همیشه به دنبال نقطه مشترک از نگاه های متفاوت به یک مقوله بوده‌ایم.
   وی در ارزیابی نتایج اقدامات انجام شده در دوسال اخیر گفت: از نگاه یک شخصیت دانشگاهی به نظرم اقدامات انجام شده در حوزه شهرسازی توسط کمیسیون توانسته ۵۰ درصد راه موفقیت را از باب رسیدن به نگاه مشترک و تعامل بین بخشی طی کند ولی با توجه به مشکلات فراوان در این حوزه نیاز به تمرکز بیشتر و تلاش بیشتر است تا این مشکلات حل شود.

    

   تعداد بازدید: 126
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1270    بازدید کنندگان دیروز: 4065    کل بازدید ها : 7,323,217
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد