• پنج شنبه،26 تیر 1399
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 125
   کد: 184469
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
   رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد:

   دستیابی به «شهر دوستدار کودک» تنها با هم گامی و هم‌صدایی محقق می‌شود/ برای تحقق آرزوهایمان برای فرزندانمان باید کنار هم باشیم

   رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: بی‌شک دستیابی به این هدف میسر نیست مگر با هم‌گامی و هم‌صدایی همه این بخش‌ها. اگر داعیه خدمت داریم و اگر دغدغه فردا و اگر آرزوهای خوب برای فرزندان‌‎مان باید در این مسیر در کنار هم باشیم.
   دستیابی به «شهر دوستدار کودک» تنها با هم گامی و هم‌صدایی محقق می‌شود/ برای تحقق آرزوهایمان برای فرزندانمان باید کنار هم باشیم

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، سیمحسن حسینی پویا با اشاره به 8 نوامبر، روز جهانی کودک با بیان اینکه کودکان را شاید بتوان بزرگ‌ترین سرمایه هر کشور حداقل در بعد اجتماعی و انسانی قلمداد کرد، افزود: آنچه از آینده‌اندیشی و برنامه‌ریزی برای فرداهای هر کشوری انجام شود -که همانا هدف تمام این برنامه‌ها نیز توسعه همه‌جانبه، پیشرفت در تمام زمینه‌ها و ایجاد شریط بهتری برای زیست و ارتباطات در آینده باشد- باهدف‌گذاری نسل‌های جدید و با ابزار کودکان تحقق‌پذیر می‌نماید.
   وی با اشاره به سرشماری سال ۹۵ جمعیت کشور گفت: بیش از ۱۸ و نیم میلیون نفر کودک در کشور وجود دارد که در چشم به هم زدنی و در دهه بعدی بخش عمده‌ای از این کودکان وارد جامعه خواهند شد، همچنین دو دهه بعد نیز مسئولین و گردانندگان کشور ما را تشکیل خواهند داد. وظیفه مدیریت شهری و البته وظیفه حاکمیت است که برای تعلیم و تربیت و شکوفایی استعداد کودکان فعلی برنامه داشته باشند و سرمایه‌گذاری کرده تا آینده ایشان که همانا به آینده کشور گره خورده را تضمین کنند.
   رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: از اینروست که مدیریت شهری در مشهد نیز به سمت «شهر دوست¬دار کودک» رفته است و عزم خود را جذب کرده تا شهر مشهد را شهری مناسب برای این قشر و دوستدار کودک بسازد. این مهم بر این مبناست که آینده شهر و کشور را بتوانیم تضمین کرده و فرداهای بهتری داشته باشیم.
   تفاوت امروز و فردا در چیست؟
   حسینی پویا با بیان اینکه از حیث امکانات و شرایط لازم برای کودکان، خوشبختانه از لحاظ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، مشهد نسبت به سایر شهرها در وضعیت مطلوب و قابل قبولی قرار دارد، تصریح کرد: هرچند وضعیتی که در آن هستیم هم جایگاهی که شایسته مشهد باشد نیست و حتماً باید به سمت رسیدن به وضعیت ایده‌آل حرکت کنیم. در طرح شهر دوستدار کودک علایق و سلایق کودکان باید مورد توجه قرار بگیرد، نبوغ و ابتکار کودکان باید در نظر گرفته شده و برای شکوفایی آن تلاش شود. تمام فضاهای شهری باید برای حضور و بروز کودکان آماده شود؛ متأسفانه در فضاهای شهری بسیاری از امکانات مطلوب برای کودکان را گرفته‌ایم.
   به گفته وی، «شهر دوستدار کودک» در جنبه‌های گوناگون باید شرایط مطلوب زیست و رشد و ارتقای کودکان را فراهم کند. از لحاظ طبیعت، هوای پاک، کنترل انواع آلودگی‌ها و ایمنی و... .
   رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد در ادامه بیان کرد: اگر نسل سازنده فردا در سطح خیابان و محلات و کوچه‌ها ایمنی نداشته باشد به ناچار در داخل منزل حبس می‌شود و مانع بلندی برای رشد شخصیت و خلاقیت و توانایی‌های خود خواهد دید. لذا هر چه بتوانیم فضاهای عمومی را برای حضور کودکان آماده کنیم شرایط برای بروز زمینه‌های مطلوب بیشتر فراهم می‌شود.
   حسینی پویا با تاکید بر اینکه شهر دوست¬دار کودک یک نقطه خاص نیست که بخواهیم به آنجا برسیم و باید شرایطی برای آن تامین شود که در طرح به آنها اشاره شده است، افزود: نبوغ آموزش دادنی و انتقال‌پذیر نیست، ولی اگر فضا و شرایط مناسب برای کودکان فراهم باشد آنها شکوفه خواهند شد. با این حساب شهرداری موظف می‌شود چنین فضاهایی را ایجاد کرده در دسترس کودکان قرار دهد. به عنوان مثال شاید نبوغ کودکان در فضای شهربازی طبیعی بیشتر از شهربازی‌های بسته مصنوعی شکوفا شود و این موضوعی است که باید برطبق نظرات کارشناسی به برنامه مشخص رسید اما در طراحی «شهر دوستدار کودک» و «شهر همگان» ما استراتژی‌ها را تعیین کرده ایم و طراحی شکل کار به عهده کارشناسان خبره موضوعات خواهد بود.
   وی اظهار کرد: بی‌شک تقویت خلاقیت، استعدادها و توانایی¬های کودکان نیازمند فضایی مناسب و با شرایط خاص است که این مهم نیز در طرح «شهر همگان» مورد تاکید قرار گرفته و در «اداره شهر همگان» که به زودی تاسیس خواهد شد. پیگیری و برنامه‌ریزی‌های لازم برای آن به انجام می‌رسد، اما برای دستیابی به ایده آل شهر دوستدار کودک باید هماهنگی جامعی بین همه دستگاه‌های تاثیرگذار مرتبط و بازیگران اصلی مدیریت شهر به وجود آید. بیش از ۲۰ سازمان دولتی و غیر دولتی باید در این فرآیند هماهنگ شوند. شورای شهر می‌تواند و می‌خواهد چنین هماهنگی را تا حدود اختیارات و توانایی‌های خود ایجاد نماید.
   باور به نیاز تغییر، پیش‌زمینه اقدامات مفید است
   رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد در ادامه تاکید کرد: در راه رسیدن به هدفی چونان بزرگ، همه بخش‌های مرتبط و اثرگذار از بخش خصوصی و سمن‌ها، مساجد، فرهنگسراها، استانداری، بهزیستی، کانون پرورش فکری کودکان و سایر مراجع مربوط باید به این اصل باور کنند که باید چنین اتفاقی بیفتد. در این حوزه نقش رسانه‌ها بسیار پررنگ است و می‌توانند برای تسریع در این هدف کمک بسیاری ارائه دهند.
   حسینس پویا با اشاره به اینکه مشکل چندانی در حوزه قانونی وجود ندارد و بیشتر مشکل در بخش فرهنگی است و لزوم فرهنگ‌سازی بین مردم، اظهار کرد: مشکل فعلی آنجا است که مردم باید به این واقعیت برسند و عزم و اراده آن داشته باشند تا برای کودکان فکری جدی اندیشیده شده و فضای بهتری برای آن‌ها در شهر در نظر گرفته شود.
   وی ادامه داد: در دو سال گذشته در خصوص شهر دوست¬دار کودک در جلسات مختلفی در وزارت کشور، شهرهای مختلف تجربیات و وضعیت خود را بیان کرده اند. با توجه به این موضوع به نتیجه رسیدیم که وضعیت شهر مشهد درخصوص تامین شرایط مطلوب برای حضور کودکان نسبت به میانگین کشوری بالاتر است اما متاسفانه تحلیل و بررسی جامع در خصوص این شرایط و رتبه‌بندی شهرها انجام نشده است.
   یک‌صدایی رمز کارایی است
   رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه «شهر دوست¬دار کودک» یک تاکتیک سیاسی نیست، منافع اقتصادی مستقیم ندارد، برای دستگاهی چون شهرداری هزینه‌بردار است و هزینه‌های آن از جیب مردم برداشت می‌شود، تصریح کرد: با همه اینها موضوعی است که مدیران و کارشناسان و متولیان آموزش و فرهنگ و... و والدین به آن تاکید و احتیاج دارند. رسیدن به این¬چنین شهری آرزوی همه است و مهم¬تر آنکه تامین شرایط ایجاد آن در اختیار یک دستگاه نیست و کاری به گستردگی یک جامعه از دستگاه های قانون‌گذار و نظارتی و اجرا و مردم است.
   به گفته حسینی پویا، بی‌شک دستیابی به این هدف میسر نیست مگر با هم‌گامی و هم‌‌صدایی همه این بخش‌ها. اگر داعیه خدمت داریم و اگر دغدغه فردا و اگر آرزوهای خوب برای فرزندان‌مان باید در این مسیر در کنار هم باشیم.

    

   تعداد بازدید: 125
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 638    بازدید کنندگان دیروز: 2324    کل بازدید ها : 5,559,942
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد