• پنج شنبه،11 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1005
   تعداد بازدید: 154
   کد: 184405
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
   رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد:

   نبود مدیریت واحد شهری از موانع بزرگ اجرای طرح‌های بازآفرینی است

   رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد گفت: نبود مدیریت واحد شهری به رغم وجود سازوکار و ساختار آن مانع بزرگی در مسیر اجرای طرح‌های بازآفرینی و اصلاح بافت‌های فرسوده در این شهر است.
   نبود مدیریت واحد شهری از موانع بزرگ اجرای طرح‌های بازآفرینی است

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد به نقل از ایرنا، رمضانعلی فیضی در این خصوص افزود: حاشیه‌نشینی در مشهد پدیده ملی است و بیش از ۳۰ دستگاه عضو ستاد بازآفرینی پایدار ملی دارای اعتبارات مختلف هستند که همه آنها باید به شکل واحد در خدمت صیانت از بافت حاشیه و مناطق ناکارآمد شهری قرار گیرند.

   وی اظهار کرد: طبق قانون و برنامه ملی بازآفرینی پایدار شهری، شهرداری مشهد موظف است ۳۰ درصد اعتبارات خود را در محلات هدف بازآفرینی هزینه کند و ۷۰ درصد باقیمانده بر عهده دولت گذاشته شده است، شهرداری تمام تعهدات خود را در این خصوص هزینه کرده اما سهم دولت به صورت متمرکز پیش‌بینی نشده و قرار است از طریق اعتبارات بیش از ۳۰ سازمان و اداره مرتبط هزینه شود.

   رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد گفت: مهم‌ترین وظیفه مدیریت شهری در موضوع حاشیه نشینی، پیشگیری از توسعه بافت حاشیه و الحاق مناطق بیشتر حاشیه‌ای به شهر است.

   فیضی ادامه داد: ساماندهی و نظام‌مندسازی بافت‌های حاشیه ای از امور بسیار واجب شهر است و بیشترین پدیده حاشیه‌نشینی از حوزه شمال و شمال شرق شهر ایجاد شده و در این محدوده پدیده و مرز طبیعی کشف رود وجود دارد که می‌تواند یک مرز اکولوژیک قلمداد شود.

   وی افزود: کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد نظریه ایجاد گارد زیستی با عنوان کمربند سبز شمالی را منطبق بر این رودخانه مطرح کرده است که بر اساس آن خط حائل برای پیشگیری از توسعه حاشیه نشینی، تثبیت خاک و بستر مسیل کشف رود، افزایش شاخص‌های زیست محیطی منطقه، ایجاد اکوپارک و افزایش سرانه فضای سبز منطقه محقق می‌شود.
   رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: مدیریت شهری به سهم خود در این پروژه عمل کرده اما مشکلات و معارضاتی چون املاک شرکت آب منطقه‌ای و مقررات سازمان حفاظت محیط زیست سبب بروز مشکلاتی شده که باید در تعامل بین بخشی حل شود.

   فیضی گفت: تشکیل کمیته صیانت از حریم و پیگیری ساماندهی اراضی بزرگ مقیاس از دیگر اقدامات این کمیسیون در راستای ساماندهی حاشیه شهر است.

   وی با اشاره به تغییر نگرش و رویکرد در مناطق پیرامونی افزود: اگر هر دستگاه در محدوده خدمتی خود کارهای جزیره‌ای انجام دهد کار خاصی انجام نمی‌شود لذا ارائه خدمات در این مناطق باید از حالت عرضه محور به تقاضا محور تغییر کند.

   رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: برای تحقق این مهم دفاتر تسهیل‌گری در محلات با هدف بازآفرینی تشکیل شده تا در میان مردم برای مردم برنامه‌ریزی و سند توسعه محله طراحی شود، دفاتر بازآفرینی می‌تواند از ظرفیت های خود در تعامل با دستگاه‌ها استفاده کند و نقش متولی بافت‌ها و محلات و مناطق کم برخوردار را ایفا نماید.

   فیضی ادامه داد: دفاتر تسهیل‌‎گری باید آرام آرام با مشارکت مردم نسبت به اصلاح محلات اقدام کنند و از مسیر موازی با اجرای پروژه‌های پیشران محرک توسعه به توانمندسازی مناطق و ساکنان بپردازند.


    

   تعداد بازدید: 154
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 429    بازدید کنندگان دیروز: 2837    کل بازدید ها : 7,132,590
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد