• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 57
   کد: 183811
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   دستاوردهای اقتصادی مدیریت شهری در بوته نقد؛

   انتقال تمرکز حوزه اقتصادی مدیریت شهری از حل مشکلات پروژه‌های قدیمی به اجرای پروژه‌های جدید

   اولین نشست تخصصی نقد و بررسی دستاوردهای اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مدیریت شهری در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر، با حضور متخصصان، کارشناسان و سرمایه‌گذاران برگزار شد.
   انتقال تمرکز حوزه اقتصادی مدیریت شهری از حل مشکلات پروژه‌های قدیمی به اجرای پروژه‌های جدید

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، این نشست شب گذشته در محل تالار شهر مشهد در حالی به میزبانی کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورا برگزار شد که سه تن از اعضای این کمیسیون به همراه معاون اقتصادی شهردار مشهد و جمعی از مدیران این معاونت در جلسه حضور داشتند.
   این نشست ابتدا با اکران خلاصه گزارش عملکرد حوزه اقتصادی شورا و شهرداری در دو سال گذشته به‌صورت تصویری آغاز شد و سپس رئیس کمیسیون اقتصادی شورا و معاون اقتصادی شهردار مشهد در سخنان کوتاهی به بیان اهداف و برنامه‌های طراحی‌شده در دوره گذشته از خدمت و چشم‌انداز دو سال آینده پرداختند. همچنین ضمن اعلام دستاوردهای معاونت اقتصادی شهرداری در طی دوره مدیریت قاسم تقی زاده و محمدرضا کلایی در شهرداری مشهد، این دستاوردها و برنامه‌های اجراشده در بحث مشترک بین کارشناسان و سرمایه‌گذاران حاضر در جلسه مورد تحلیل و پرسش قرار گرفت.
   چه کرده‌ایم؟!
   آنچه در بخش اول نشست مورد تأکید رئیس کمیسیون اقتصادی شورا و معاون اقتصادی شهردار قرار گرفت؛ تلاش و ممارست مجموعه اقتصادی مدیریت شهری بر حل مشکلات پروژه‌های متوقف مانده در شهر از سنوات قبل بود.
   آن‌گونه که احمد نوروزی، رئیس کمیسیون اقتصادی شورا بیان کرد در ادوار گذشته شورا و شهرداری مشهد، به دلیل انواع مشکلات ازجمله شفاف نبودن قراردادها، سوءتعبیرها از قرارداد و تفاهم‌ها، پایبند نبودن شهرداری به توافقات اولیه و... بسیاری از پروژه‌های عمرانی در شهر که به‌صورت مشارکتی با شهرداری آغازشده زمین‌گیر شده و عملاً تعطیل‌شده بودند.
   نوروزی با اشاره به هزاران میلیارد ریال سرمایه معطل‌مانده شهر و سرمایه‌گذاران در این پروژه‌ها خاطرنشان کرد: این روند ازیک‌طرف باعث نیمه‌تمام ماندن برنامه‌های توسعه شهری و سمت دیگر سبب خدشه¬دارشدن برند مشهد شده بود چراکه دیگر هیچ سرمایه‌گذاری به ما اعتماد نمی‌کرد و این‌سان سرمایه‌های بخش خصوصی که محرک اصلی توسعه و آبادانی هستند از شهر ما فراری شده بودند.
   بنا به گفته وی و همچنین اژدر اژدری، معاون اقتصادی شهرداری مشهد، اولین گام حوزه اقتصادی، پیگیری، مذاکره، رفع موانع و گره‌گشایی از پروژه‌های قفل شده بود تا ضمن با آغاز عملیات عمرانی آن‌ها اهدافی چون رونق اقتصادی، تقویت اشتغال شهری، بازگردش سرمایه‌های خوابیده در شهر و توسعه شهر پررنگ شود.
   تغییر چهره و موضع شهرداری مشهد در مواجهه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دیگر اقدامی بود که از صحبت‌های احمد نوروزی برداشت شد. وی از آن گفت که برای جلب اعتماد دوباره بخش خصوصی و حتی مردم عادی باید برادری خود را ثابت می‌کردیم و چاره این کار هم عمل به وعده‌ها و تعهدات بود.
   تغییر چهره ازآن‌جهت الزام داشت که مدیریت شهری راهی جز همکاری و همراهی بخش خصوصی برای حل مشکلات شهر و اجرای برنامه‌های توسعه مدنظر نداشت چراکه اداره شهر، ارائه خدمات مطلوب و بهبود شرایط شهر در تمام ابعاد نیازمند تأمین مالی بسیار سنگینی است که هیچ‌گاه به مدد درآمدهای کم اثر و ناپایدار شهرداری و یا کمک‌های ناچیز دولتی میسر نمی‌شود.
   تأمین مالی پروژه‌های شهری خارج از بودجه‌های مستقیم شهرداری هم دیگر نکته بیان‌شده در این بخش توسط رئیس کمیسیون اقتصادی شورا و معاون اقتصادی شهردار بود.
   انجام 8100 میلیارد تومان تأمین مالی در دوره جاری برای اجرای برنامه‌های توسعه شهر و همچنین استفاده از ظرفیت بند «و» بودجه و تهاتر 4200 میلیارد تومان بدهی¬های معوق شهرداری از نکات مورداشاره این دو نفر بود که حاصل تعامل و همراهی دستگاه¬های استانی و نگاه متفاوت و هوشمندانه مدیران و کارشناسان حوزه اقتصادی مدیریت شهری برای بهره‌گیری از فرصت‌های قانونی بود.
   آنها همچنین تصمیم¬گیری را یکی از مهم¬ترین ارکان حوزه اقتصادی برشمردند که بخش زیادی از ماجراهای پیشرفت یا منافع مربوط به حوزه است. اژدری در مثالی عینی گفت: در جریان جلسه علنی امروز شورا سه پروژه به مجموع 100 میلیارد تومان تصویب شد که به عملکرد ما افزوده شده و دستاوردهای دیروز تا امروز ما را بسیار متفاوت کرده است. لذا تصمیم¬گیری درست و به¬موقع از مهم¬ترین ارکان عملکردی و موفقیت¬ساز است.
   چه خواهیم کرد؟!
   بخش دوم صحبت‌های نوروزی و اژدری به برنامه‌های آتی بخش اقتصادی مدیریت شهری اختصاص یافت. در این قسمت نیز لیدرهای اقتصادی مدیریت شهری مشهد با اشاره به آنکه بخش اعظم تمرکز مدیریت شهری در دو سال گذشته صرف حل مشکلات به ارث مانده از گذشته و بازتعریف جایگاه شهرداری در روند توسعه و عمران و اقتصاد شهر شده بود وعده دادند که در مدت باقی‌مانده از فرصت خدمت در شورای پنجم، برنامه و پروژه‌های جدید بسیاری را با طرح و راهکارهای نوین تأمین مالی، عموماً در مشارکت منفعت آفرین با بخش خصوصی آغاز کنند تا ضمن تسریع در روند توسعه همه‌جانبه شهر، کاهش کمبودها و تأمین سرانه‌های موردنیاز مناطق مختلف شهری، توسعه متوازن و عدالت آمیز را در دستور کار داشته باشند.
   از نکات جالب‌توجه در صحبت‌های نوروزی مانور مدیریت شهری روی کمبودهای شهر و پرهیز از پروژه‌های صرفاً تجاری و لوکس بود. وی با اشاره به لایحه جامع مشوق‌های سرمایه‌گذاری از آن گفت که به دنبال هدایت سرمایه‌ها برای تزریق در زمینه‌های مختلف و جبران کسری سرانه‌های مختلف شهر بوده‌اند. نگاه خاص به حوزه گردشگری باهدف پر کردن اوقات فراغت زائران و گردشگران که سبب افزایش ماندگاری زائر در شهر شده و به تقویت اقتصاد گردشگری نیز کمک کند دیگر نکته مهم در صحبت‌های وی بود.
   تمرکز کارشناسان اقتصادی مدیریت شهری بر طراحی قراردادهایی با استفاده حداکثری از امکان انواع تهاتر به‌جای پرداخت نقدی و تأکید بر اجرای پروژه‌های کوچک و بزرگ شهر در مشارکت با بخش خصوصی از موضوعات مورد تأکید نوروزی و اژدری بود.
   رئیس کمیسیون اقتصادی همچنین با تأکید بر اینکه هدف مدیریت شهری در دوره جدید، اولویت بخشیدن به توسعه اقتصاد شهر به‌جای افزایش درآمدهای شهرداری بوده گفت: با این نگرش به تمام موازین اقتصادی شهر توجه کردیم تا بستر توسعه اقتصادی در شهر فراهم شود. لذا مقوله‌ای چون حوزه مشاغل خانگی و یا پیشرفت پروژه‌های قطارشهری برای اولین در این دوره از شورا موردتوجه خاص قرار گرفت.
   سرمایه‌گذاران و کارشناسان چه گفتند؟!
   صحبت بیشتر مهمانان حاضر در نشست در ابتدا با تقدیر از تغییر رویکرد مدیریت شهری به حوزه اقتصاد و مشارکت و اتفاقات مثبت دو سال گذشته آغاز می‌شد و پس‌ازآن هر کارشناس یا سرمایه‌گذار از زاویه دید خود درخواست‌ها و انتظارات حوزه خود را مطرح می‌کرد.
   استفاده از سرمایه‌گذاران خارجی و ایجاد ظرفیت برای حضور شرکت‌های خارجی در پروژه‌های مشارکتی از اولین خواسته‌ای مطرح‌شده در این نشست بود.
   توجه به جنبه‌های مختلف مشاغل خانگی، استفاده از ظرفیت شرکت‌های کوچک بومی در برنامه‌های توسعه و اقتصادی شهرداری، جلب نظرات سرمایه‌گذاران بیشتر در چنین رویدادهایی و معرفی برنامه‌های عملیاتی حوزه اقتصادی مدیریت شهری برای دو سال آینده از دیگر مواردی بود که در صحبت‌های مهمانان مختلف مورد تأکید قرار گرفت.
   همچنین برخی از کارشناسان بر این عقیده بودند که اولاً برای برخی پروژه‌های اقتصادی و خدماتی شهرداری اطلاع¬رسانی و تبلیغات درخوری انجام‌نشده و دوما باید با کار رسانه‌ای و کارشناسی، بین اقدامات انجام‌شده در ادوار گذشته و دوره فعلی مقایسه انجام شود تا حجم و اهمیت کارهای انجام‌شده در این دوره به‌خوبی نمایان شده و ضعف‌های موجود احتمالی هم عیان شود.


    

   تعداد بازدید: 57
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1097    بازدید کنندگان دیروز: 2552    کل بازدید ها : 6,990,445
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد