• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 64
   کد: 183808
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   رئیس کمیسیون اقتصادی و مشارکت‌های شورای شهر مشهد اولین نشست تخصصی «نقد و بررسی دستاوردهای اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مدیریت شهری در پنجمین دوره شورا»:

   حل مشکل بیش از 30 پروژه قدیمی و 8100 میلیارد تومان تأمین مالی از دستاوردهای دوساله شورای پنجم است

   رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد در اولین نشست تخصصی «نقد و بررسی دستاوردهای اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مدیریت شهری در پنجمین دوره شورا» حل مشکل و با آغاز پروژه¬های قدیمی شهر و تأمین مالی طرح‌های توسعه‌ای به میزان 8100 میلیارد تومان را از مهم‌ترین دستاوردهای شورای پنجم در نیمه اول فعالیت خود عنوان کرد.
   حل مشکل بیش از 30 پروژه قدیمی و 8100 میلیارد تومان تأمین مالی از دستاوردهای دوساله شورای پنجم است

   به گزارش پایگاه اطلاع‎رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، احمد نوروزی در این نشست که با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی شورا، معاون و مدیران اقتصادی شهرداری مشهد و جمعی از کارشناسان اقتصادی و سرمایه‌گذاران برگزار شد، بابیان اینکه شورای پنجم بر خرد جمعی در تمام ارکان اعتقاد دارد، گفت: در تمام موضوعات از نظرات کارشناسان استفاده کرده‌ایم و سامانه‌های مختلفی نیز در شورا برای تعامل با جامعه طراحی‌شده است.
   وی بزرگ‌ترین سرمایه هر کشور را اعتماد مردمی و بزرگ‌ترین آفت را نیز نارضایتی اجتماعی دانست که سبب عامل فرار سرمایه‌ها می‌شود.
   نوروزی همچنین گفت: در جامعه ما متأسفانه آن‌گونه که اقدام خیرین به چشم می‌آید فعالیت کارآفرینی موردتوجه و تکریم قرار نمی‌گیرد. اگر شخصی 500 میلیون تومان وقف کاری کند این اقدام بیش از ایجاد 500 شغل دیده‌شده می‌شود که این ایراد بزرگ فرهنگی راه بر توسعه اقتصاد و اشتغال تنگ کرده است.
   رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد بزرگ‌ترین اقدام شورا را تغییر رفتار و نگرش‌ها و تزریق امید به بدنه جامعه برشمرد و افزود: نگاه ما در فعالیت‌ها و هدف‌گذاری‌ها به توسعه اقتصاد شهر بوده نه درآمدهای شهرداری لذا به تمام موازین اقتصادی شهر توجه کردیم تا بستر توسعه اقتصادی در شهر فراهم شود. همچنین ما به دنبال اعتمادآفرینی بودیم و اولین گام ما حل مشکل پروژه‌های زمین‌گیر شده بود.
   از طرف دیگر به دنبال تنوع‌بخشی پروژه‌ها در زمینه‌ها و سرانه‌های مختلف بوده‌ایم و ازجمله برای پر کردن اوقات فراغت زائران و گردشگران چندین پروژه گردشگری تعریف شد.
   وی با اعلام این خبر که در شورای پنجم 26 پروژه در بافت ثامن حل مشکل شده است، ادامه داد: اصلاح برخی قوانین و آیین‌نامه‌های مرتبط با حوزه اقتصادی و اصناف هم در دستور کار قرار گرفت تا حوزه اقتصاد اصناف با مشکلات کمتر به پویایی لازم برسند.
   رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد از مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده در دوره دوساله گذشته به انعقاد قرارداد و آغاز عملیات اجرایی پارک 88 هکتاری طرق و مجتمع اقتصادی 12 هکتاری مجاور این پارک، چند پروژه مسکن ارزان‌قیمت در نقاط کم برخوردار و توسعه و تکمیل پارکینگ‌های شهری اشاره کرد و گفت: وحدت رویه در برخورد و اقدام از دیگر برنامه‌های شورا برای روال ثابت کار بوده است. ضمن اینکه طرح حمایت از مشاغل خرد و خانگی نیز در این دوره آغاز شد.
   نوروزی در ادامه از تدوین و ارائه بسته مشوق‌های سرمایه‌گذاری نیز یادکرد که به‌منظور هدایت پروژه‌های سرمایه‌گذاری به مناطق و سرانه‌های موردنیاز شهر، تعریف‌شده بود.
   رویکرد متفاوت در مشارکت و تأمین مالی
   شهردار سابق مشهد در اولین دوره شورای شهر از آن گفت که در شورای پنجم به دنبال خلق منابع در حوزه‌های مختلف بودیم و اجرای تهاتری پروژه‌ها از ابتکارات این دوره بود که از پروژه¬های کوچک مانند «محور کوشش به خلج» تا پروژه‌های عظیم مانند «تقاطع چند سطحی آزادگان» مشمول مدل اجرایی تهاتری شده‌اند.
   وی اضافه کرد: 8100 میلیارد تومان تأمین مالی در دوره جاری انجام‌شده است و 3100 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای طرح ثامن با تعهد 50 درصدی دولت در این دوره به تصویب مجلس رسیده که امسال 1400 میلیارد تومان از آن در ردیف‌های بودجه کشوری درج‌شده است.
   وی با تأکید بر اینکه این اعداد نشان از حجم بالای کار و استفاده از هوشمندی و خلاقیت و فرصت¬شناسی در بدنه اقتصادی مدیریت شهری بوده، ادامه داد: ارزش روز قراردادهای تعیین تکلیف شده در این دوره بیش از 7000 میلیارد تومان است و 5700 میلیارد تومان نیز قراردادهای جدید از گردشگری و تفریحی تا خدماتی و مسکونی تاکنون منعقدشده است. ضمن اینکه 3500 میلیارد تومان پروژه‌های در حال مذاکره هم وجود دارد که در آینده نزدیک به قرارداد خواهد رسید.
   نوروزی در ادامه گفت: این موفقیت‌ها در حالی به‌دست‌آمده که در ابتدای دوره پنجم شهرداری وارث 8000 میلیارد تومان بدهی معوق شامل 6000 میلیارد تومان بدهی بانکی، 1000 میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران و 1000 میلیارد تومان پروانه شناور در اختیار مردم و بانک‌ها بود.
   وی یادآور شد: با این بدهی می‌بایست در سال 190 میلیارد تومان اقساط جریمه پرداخت می‌شد که برابر درآمد نقدی شهرداری است که اگر توان پرداخت آن‌هم وجود داشت پولی برای حقوق پرسنل باقی نمی‌ماند. اما امروز باوجودآنکه هزینه‌های جاری شهرداری روزانه 5 میلیارد تومان است ولی شهر با کمترین مشکل اداره می‌شود و از لیست سیاه بانک مرکزی و بورس خارج‌شده و توانسته‌ایم تأمین مالی بسیار مطلوبی انجام دهیم.
   رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: باهدف کمک به رونق اقتصاد شهری، حوزه بهره‌برداری و توسعه خدمات در این دوره تقویت شد و مولدسازی دارایی‌های شهرداری در دستور کار قرار گرفت.
   بنا به گفته نوروزی، برنامه راهبردی بخش اقتصادی مدیریت شهری در دو سال آتی گام برداشتن در این حوزه خواهد بود.
    

   کلید واژه ها: اقتصاد -
   تعداد بازدید: 64
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 956    بازدید کنندگان دیروز: 2552    کل بازدید ها : 6,990,304
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد