• پنج شنبه،21 آذر 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : ۱۰۰۴
   تعداد بازدید: 125
   کد: 180607
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
   فردوسی را پنهان نکنیم؛

   تأکید رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس بر معرفی و آگاه‌سازی مردم نسبت به فردوسی

   رئیس کمیسیون ویژه عمران و توسعه توس که صبح دیروز فیلمی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده بود، با تیتر فردوسی را پنهان نکنیم از عدم اطلاع‌رسانی شفاف در خصوص مسیرهای دسترسی به توس و آرامگاه فردوسی در محورهای درون‌شهری و بین‌شهری گلایه کرد.
   تأکید رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس بر معرفی و آگاه‌سازی مردم نسبت به فردوسی

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، آنچه سیدمسعود ریاضی در این فیلم کوتاه به آن اشاره‌کرده بود، نبود هیچ‌گونه تابلوی راهنما و مسیر نما در محور چناران به سمت مشهد برای راهنمایی مسافران و اطلاع‌رسانی به ایشان در خصوص منطقه توس و محور دسترسی به آن بود.

   ریاضی در مصاحبه با خبرنگار ما در توضیح این نقیصه افزود: متأسفانه در تمام‌مسیر چناران به سمت مشهد باوجودآنکه تمام مناطق صنعتی و روستایی و خدماتی جاده‌ای با تابلوهای مناسب توسط راهداری استان اطلاع‌رسانی شده اما هیچ‌گونه تابلویی در باب نزدیک شدن به جاده شاهنامه و روش‌های دسترسی به آن وجود ندارد؛ تنها در مسیر رفت مشهد به سمت چناران و در محدوده شهری، شهرداری مشهد با نصب تابلوهایی اقدام به اطلاع‌رسانی در خصوص نزدیک‌شدن به جاده شاهنامه کرده بود، ولی از زمانی که از محدوده شهر خارج می‌شویم تا ابتدای محور شاهنامه که در حیطه اختیارات راه و شهرسازی و حمل‌ونقل و راهداری بوده هیچ‌گونه تابلوی اطلاع‌رسانی وجود ندارد.

   وی خاطرنشان کرد: در این خصوص با اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان مکاتباتی داشته‌ایم و همچنان پیگیر موضوع هستیم و مقررشده در آینده نزدیک جلسه‌ای برای بررسی موضوع و راهکارهای اجرایی تشکیل شود. 

   رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس البته به شهرداری مشهد هم انتقاد کرد و گفت: در ابتدای دوره پنجم شورا در خصوص اطلاع‌رسانی مفید مناسب و درخور منطقه توس نظرات خود را به شهرداری منعکس کرده و سازمان ترافیک را ملزم به اجرای برنامه مدون در این خصوص کردیم، اما چیزی که مشاهده شد این بود که تنها از مقصد حرم مطهر به سمت توس و در این مسیر اطلاع‌رسانی و تابلوهای راهنمای مسیر نصب شد درحالی‌که با توجه به تردد بالای زائران و مسافران در محورها و نقاط مختلف شهری ازجمله مناطق گردشگری و ییلاقی مشهد و همچنین خیابان‌های بازاری می‌بایست اطلاع‌رسانی جامعی در نقاط پرتردد و گردشگرپذیر شهر انجام شود. 

   ریاضی حتی از این گفت که وقتی‌که از سه‌راه فردوسی به سمت مشهد درحرکت هستیم و به دوربرگردان مربوط به محور شاهنامه نزدیک می‌شویم به‌جای آن‌که تابلوهای اطلاع‌رسانی مرتبط و راهنما برای هدایت و مسافران به سمت طوس را شاهد باشیم شاهد انبوه تابلوهای متفرقه هستیم که عامدانه و یا از روی سهو سبب پرت شدن حواس راننده و مسافران شده و اصلاً کسی دیگر به اصل موضوع توس فکر نمی‌کند. متأسفانه در مسیر مشهد به سمت چناران نیز هرچند در محدوده شهری تابلوهای راهنمایی نصب‌شده توسط شهرداری مسیر  را مشخص کرده ولی با توجه به آنکه در تمام طول در محور در حوزه حمل‌ونقل و راهداری تا سه‌راه  شاهنامه هیچ تابلوی مشخصی وجود ندارد مسافران دچار سردرگمی و بلاتکلیفی می‌شوند و مداوم نگران این قضیه هستند که آیا محور شاهنامه را رد کرده‌اند یا هنوز به آن نرسیده‌اند.

   وی خاطرنشان کرد: به‌هرحال برای معرفی توس و فردوسی تنها نصب تابلوهای مسیرنما کافی نیست و باید کار فرهنگی جامعی برای معرفی این گنجینه‌های فرهنگی مشهد انجام شود و گرچه در کمیسیون به‌اندازه بضاعت خودمان اقدامات مختلفی را در این خصوص برنامه‌ریزی کرده و در حال اجرای آن‌ها هستیم اما متولیان اصلی فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی امور شهری و گردشگری و میراث فرهنگی نهادهای دیگری هستند که باید خیلی جدی‌تر ازآنچه الآن هست به مسئله نگاه کرده و در این مقوله ورود عملیاتی داشته باشند.

   رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس به‌طور خلاصه به برنامه‌های فرهنگی اجراشده توسط کمیسیون در یک سال اخیر اشاره کرد که تمامی این برنامه‌ها با شعار اساسی #تاثبت_جهانی_توس باهدف آگاه‌سازی و جلب نظر و توجه مردم در مقوله اهمیت ثبت جهانی توس به‌عنوان میراث ماندگار بشری انجام‌شده است.
    
   اجرای برنامه‌های ورزشی در منطقه توس، اجرای برنامه‌های فرهنگی و همایش‌های مردمی در محور شاهنامه و بهسازی فضای گردشگری منطقه توس برای جذب گردشگران بیشتر ازجمله اقدامات مورداشاره ریاضی بود.

   وی همچنین به طراحی پویش جدیدی برای ایجاد موج جدید تبلیغات در حوزه شعار #تاثبت_جهانی_توس اشاره کرد و گفت: در نظر داریم پویشی را برای معرفی فردوسی و توس و لزوم توجه به ثبت جهانی این میراث کهن با ابزار تبلیغات روی بدنه اتوبوس‌ها و تاکسی‌های شهری مشهد راه‌اندازی کنیم تا این مفاهیم و موضوعات بیشتر از گذشته در معرض دید و توجه عموم قرار گیرد.

   رئیس کمیسیون ویژه عمران توس در پایان ابراز امیدواری کرد از یک‌سو دستگاه‌های اجرایی مربوط و توانمند مربوط ورود جدی به مقوله اطلاع‌رسانی طوس داشته باشند و از سوی دیگر مردم ساکن مشهد در خصوص معرفی این میراث ارزشمند جهانی به گردشگران و زائران شهر مشهد اقدامات مفیدتری در قالب تشکل‌ها و انجمن‌ها انجام دهند. 

   تعداد بازدید: 125
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 2611    بازدید کنندگان دیروز: 10963    کل بازدید ها : 5,032,353
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد