• چهارشنبه،25 تیر 1399
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 236
   کد: 177078
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۴/۰۱

   اصناف؛ ظرفیتی بزرگ در مسیر تحقق پیشرفت
   محمدرضا حیدری

   در طول تاریخ هرگاه شهر یا کشوری با آسیب و حوادث غیر مترقبه‌ای مواجه شده، سیاست‌گذاران و دست‌اندرکاران حزم‌اندیش‌اش، پیش از هر چیز برای ترمیم و بازگشایی‌ بازار و فضای اقتصادی‌اش کوشیده‌اند.
   اصناف؛ ظرفیتی بزرگ در مسیر تحقق پیشرفت

   به شکل شهرها در طول تاریخ هم که می‌نگریم بازار و اصنافی که در آن به تولید، توزیع یا ارائه خدمت مشغول بوده‌اند، همواره در امن‌ترین و محوری‌ترین جغرافیای این سرزمین‌ها قرار داشته‌اند و تلاش درجهت بهروزی و رونق آن هیچ‌گاه از چشم حاکمان وقت دور نبوده است. هرگاه بازار ثبات داشته، کشور و اهالی خُرد و کلانش احساس امنیت کرده‌اند. مرور این مباحث بدین معناست که بازار و دغدغه‌های اهالی‌اش به عمر تاریخ در صدر اهمیت بوده‌اند.
   در سده‌های معاصر نیز به روند حرکت کشورهای توسعه یافته جهان در مسیر تحقق توسعه پایدار که نگاه می‌کنیم با تمرکز جدی آنان به بخش بازار و اصناف مواجه می شویم؛ یعنی هیچ کشوری روند توسعه را بی توجه و تمرکز به اصناف، شکل‌دهی و توانمندسازی آنان سپری نکرده است.
   اصناف از آن جهت که توان اشتغال‌زایی مستقیم برای میلیون‌ها نفر از مردم را دارند و جمعیت قابل توجهی از افراد یک کشور از این مسیر به امرار معاش مشغول اند، نقش بسیار مهمی در کاهش ضریب جینی و رشد اقتصادی متوازن در کشور ایفا می‌کنند.
   از سوی دیگر حدود به ۹۰ درصد از کل ارزش افزوده بخش بازرگانی ایران از سوی آنان تامین می‌شود. همچنین ایجاد فرصت شغلی در اصناف به مراتب آسان تر و ارزان‌تر از هر عرصه دیگری است و توانمند شدن آنان می‌تواند دغدغه اشتغال و کاهش نرخ بیکاری را تا حد زیادی رفع کند.
   باری، وقتی از اصناف سخن می‌گوییم، بحث درباره چنین ظرفیت بزرگی است و سیاست‌گذاران اقتصادی کشور باید توجه و تمرکز ویژه‌ای به آن داشته باشند و هیچ‌گاه نباید دغدغه‌های اهالی‌اش به محاق فراموشی سپرده شود.
   دستگاه‌های بسیاری نیز در این زمینه سهم‌ دارند. از وزارت صمت که با پشتیبانی از ایده‌ها و ایفای نقش آنان، می‌تواند توانمندی‌ اتاق‌ اصناف و اتحادیه‌های صنفی و نقش خود آنان را در حل مسائلشان افزایش دهد تا وزارت اقتصاد و بانک مرکزی که با پرهیز از سیاست‌گذاری‌ پشت در‌های بسته و بی‌توجهی به اولویت‌ها، نیازها و نارسایی‌ها مشکلات اصناف را بیش از پیش پیچیده‌تر نکنند؛ و مدیریت شهری که ساماندهی درست، خلاقانه و اصولی اصناف را در دستور کار خود قرار دهد.
   مدیریت شهری مشهد مقدس عزم جدی دارد که نقش خود را در این زمینه تمام و کمال ایفا کند. شکل تکثر واحدهای صنفی و شیوه عملکردشان در نظم و سامان دهی، زیبایی، رونق و تسهیل آمد و شد شهروندان بسیار مهم است. از این رو این حوزه آمیختگی بسیاری با حوزه‌های نظارتی و اجرایی مدیریت شهری دارد.
   مدیریت شهری نشان داده که همواره آماده است تا پای دغدغه‌های اهالی اصناف بنشیند و در پی افزایش گفت وگو، تفاهم و درک متقابل باشد. مسیری که تاکنون وجود داشته و از این پس با قدرت بیشتری دنبال خواهد شد. ما از هیچ تلاشی درجهت یاری رساندن به اصناف با توجه به وظایف و اختیاراتی که داریم دریغ نخواهیم کرد.
   فرارسیدن روز «اصناف» را که مصادف با نخستین روز فصل تابستان است به فعالان دلسوز، دغدغه‌مند و تلاشگر این نهادهای اقتصادی - مدنی تبریک می‌گویم و امیدوارم با همکاری‌های بین دستگاهی و پشتیبانی از این نهاد مدنی مهم، شاهد پیشرفت و بالندگی در این حوزه باشیم.

   * رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس
    

   تعداد بازدید: 236
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 389    بازدید کنندگان دیروز: 2647    کل بازدید ها : 5,557,369
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد