• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 129
   کد: 175407
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
   رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای شهر مشهد مطرح کرد؛

   ساماندهی بافت‌های فرسوده شهری با سیاست‌های مبتنی بر توسعه درون‌زا/ نخستین دفتر تسهیل‌گری در منطقه 5 مشهد مستقر شد

   رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای شهر مشهد با تاکید بر ساماندهی بافت‌های فرسوده شهری با سیاست‌های مبتنی بر توسعه درون‌زا از استقرار نخستین دفتر تسهیل‌گری در منطقه 5 مشهد خبر داد.
   ساماندهی بافت‌های فرسوده شهری با سیاست‌های مبتنی بر توسعه درون‌زا/ نخستین دفتر تسهیل‌گری در منطقه 5 مشهد مستقر شد

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، رمضانعلی فیضی با بیان اینکه خوشبختانه با پیگیری‌های شورای شهر و کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار، سازمان بازآفرینی شهری شکل گرفته است، اظهارکرد: این امر، اقدام بسیار مهمی بود که محقق شد و اکنون در راستای پیشبرد برنامه های بازآفرینی بافت‌های فرسوده شهری، دفاتر تسهیل‌گری درحال استقرار هستند.

   وی با بیان اینکه باتوجه به میزان مشارکت بالای شهروندان منطقه 5، نخستین دفتر تسهیل‌گری در محله شهید شفیعی راه‌اندازی شد، افزود: به منظور سامان یافتن بافت‌های فرسوده شهری، سیاست های بازآفرینی باید مبتنی بر توسعه درون‌زا شهری باشند تا بدین ترتیب بتوانیم سطح گسترده‌ای از بافت های ناکارآمد و سکونتگاه های غیررسمی را مدیریت کنیم و نظم و نسق مناسبی به آن بخشیده شود.

   فیضی خاطرنشان کرد: براساس تجربه های مختلف، منابع و اعتبارات دولتی در این زمینه گره‌گشا و کارساز نیستند چراکه اگر بود، تاکنون باید حرکت و اقدام شایان توجهی را مشاهده می‌کردیم.

   رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای شهر مشهد افزود: بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده باید به شکلی برنامه‌ریزی شود که مشارکت حداکثری ساکنان، بخش خصوصی و غیردولتی را شاهد باشیم و در این مسیر انتظار داریم که دولت محترم نیز به‌عنوان یکی از عناصر اصلی در بازآفرینی محدوده محلات هدف به ایفای نقش بپردازد؛ این ایفای نقش می‌تواند با اعمال مشوق‌ها و اعطای امتیازات انگیزشی باشد تا فرآیند بازآفرینی را تسریع ببخشد.

   وی در ادامه گفت: دولت و یا یک نهاد عمومی مثل شهرداری باید در رویه‌های خود، همراهی را نشان دهد و در شیوه‌های بازآفرینی از نگاه سودآوری گذر کرده و به جنبه ثروت‌آفرینی در محلات هدف بازآفرینی توجه کند.
   وی با بیان اینکه در مناطق هدف بازآفرینی با فقر کالبدی، نارسایی های فیزیکی و مشکلات اجتماعی و اقتصادی و ... روبرو هستیم، اظهارکرد: از نتیجه‌گرایی های آنی و نگاه های کوتاه‌مدت و کسب سود باید پرهیز کنیم و امیدوار باشیم تا چنین نگاهی در بخش های کمک‌رسان و خدماتی دیگر همچون آب و برق و گاز و ... نیز حاکم شود.

   رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: به‌واسطه چنین رویکردی می‌توانیم امیدوار باشیم که توسعه این مناطق با کمک‌گیری از مردم و بخش خصوصی، منافع بخش خصوصی و منافع جمعی ساکنان محلات هدف را تامین کند و شاهد ساماندهی این مناطق باشیم.

   فیضی ادامه داد: تجارب مختلفی در گوشه و کنار کشور مشاهده کرده‌ایم ولی امروز متاثر از موضوعات فرهنگی که بر مدیریت شهری غالب و تببین و اجرایی شده ضمن اینکه روش‌ها و نگاه‌های تکلیفی و جابجایی ساکنان جواب نمی‌دهد و باید ساکنان را در مناطق حفظ و توانمند کنیم.

   وی تاکید کرد: باید کمک کنیم این مناطق از حالت ناکارآمد خارج شوند و با اصلاحاتی که در بافت انجام می‌شود، تحرک و نشاط اجتماعی اقتصادی و فرهنگی در این مناطق داشته باشیم همچنین شاخص‌های کلی و عمومی این مناطق هرچه بیشتر نزدیک و هم‌آوایی با بدنه اصلی شهر داشته باشد.
    

   تعداد بازدید: 129
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 673    بازدید کنندگان دیروز: 2073    کل بازدید ها : 7,344,096
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد