• سه شنبه،21 آبان 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 110
   کد: 170651
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
   رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای شهر مشهدمقدس در نطق پیش از دستور پنجاه و سومین جلسه علنی شورا:

   بسیاری از معضلات امروز جامعه ناشی از ضعف مدیریت و برنامه‌ریزی است

   رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای شهر مشهدمقدس در نطق پیش از دستور پنجاه و سومین جلسه علنی شورا گفت: اگر امروز در مشهد بیکاری و معضلات داریم باید بپذیریم که ضعف مدیریت ما و ضعف برنامه ریزی ما بوده است و نمی توان آن را به گردن دیگران انداخت و کسانی که در این حوزه نقش دارند و چه کسانی که در سیاست گذاری و مسائل فرهنگی نقش ایفاء می کنند و چه کسانی که در حوزه اجرا نقش دارند.
   بسیاری از معضلات امروز جامعه ناشی از ضعف مدیریت و برنامه‌ریزی است

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، احمد نوروزی صبح امروز ناطق پیش از دستور پنجاه و سومین جلسه علنی شورای شهر مشهد بود؛ متن نطق به شرح ذیل است:

    

   حدود 19 ماه از دوره چهارساله شورای اسلامی پنجم گذشت. در روزهای آغازین نگران امکان تامین منابع حتی برای پرداخت حقوق پرسنل ، حق الزحمه پیمانکاران بودیم و امروز در پایان سال شاهد آمادگی شهرداری برای آغاز پروژه های بزرگ هستیم شورای پنجم و شهرداری برنامه ریزی و تلاش می کند با اجرا پروژه های بزرگی که پیش رو است مثل تقاطع های غیر سطح ، پارک ها و ... خدمات بسیار خوبی که در این حوزه ها برای شهروندان صورت گیرد.

   الحمد الله در این دوره شاهد تغییر سمت و سوی پروژه های شهر هستیم و از پروژه های تجاری و اقامتی مرکز شهر به سمت پروژه هایی که با نیاز سنجی صورت گرفته مورد نیاز شهر می باشد حرکت کرده ایم. پروژه های تفریحی بزرگی که قرارداد آنها منعقد یا درحال انعقاد است مانند پارک خورشید ، پارک طرق ، پارک بهار .

   انتظار ما این است که بدنه شهرداری با تسهیل در فرآیند پروژه های سرمایه گذاری و همچنین تسهیل و تسریع در در انجام کار مردم ، رونق بیشتری در شهر ایجاد نماید.

   نکته مهم اینجاست که مشهد شهر امام رضا، شهر زیارت و زائر است و باید برای خدمت بهتر و توسعه زیارت تلاش گردد. باید مکمل های مورد نیاز این حوزه را تامین تا ماندگاری در شهر مشهد را بیشتر کنیم. وقتی زائر در شهر مشهد نمی داند وقت خود را چگونه سپری و یا بیشتر نماید ماندگاری اش کاهش می یابد. کاهش زمان ماندگاری یعنی کاهش بازده سرمایه گذاری انجام شده در شهر یعنی کاهش اشتغال و بیکاری و به دنبال آن معضلات اجتماعی که متاسفانه وقتی آمارها را بررسی می کنیم در شهری که پایتخت فرهنگ جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ معرفی گردیده و شهر امام رضا هست آماری را می بینیم که در خور و زیبنده این شهر نمی باشد. چه آماری که پراکنده در جراید درج می شود و چه آمار مستندی که در مطالعات اجتماعی به آن اشاره می شود.

   اگر امروز در مشهد بیکاری و معضلات داریم باید بپذیریم که ضعف مدیریت ما و ضعف برنامه ریزی ما بوده است و نمی توان آن را به گردن دیگران انداخت و کسانی که در این حوزه نقش دارند و چه کسانی که در سیاست گذاری و مسائل فرهنگی نقش ایفاء می کنند و چه کسانی که در حوزه اجرا نقش دارند.

   در حوزه زیارت نباید فکر کنیم که چه چیزی می تواند رقیب زیارت شود ما باید برای مکمل های زیارت و ایجاد جاذبه های بیشتر در شهر و جذب نسل جوان اقدام نمائیم و همچنین بتوانیم افرادی را که در برنامه ریزی اوقات فراغت خود شهرهای یا کشورهای دیگر را انتخاب می کنند جذب کنیم و به نیازهای آنها پاسخ دهیم.

   مطمئن باشیم که حضور بیشتر باعث زیارت بیشتر و گرایش بیشتر می گردد، اگر زائران همچنان بلاتکلیف و سرگردان در بازارها باشند و پول خود را صرف خرید کالای کم کیفیت چینی نمایند و بعنوان سوغات متبرک مشهد به شهر و دیار خود ببرند. به جرات می توان گفت ما نتوانستیم از این فضا و مزیت به نحو احسن استفاده نمائیم. و روز به روز ماندگاری زائر کاهش و بیکاری افزایش می یابد.

   در یک و نیم سال گذشته بیشتر به بحث اصلاح و اعتمادسازی برای حل مشکلات گذشته و اصلاح روش ها و برنامه ریزی سپری شده است ، حال زمان آن است که شاهد تحول در رویکرد پروژه های سرمایه گذاری باشیم. با سیاست گذاری شورا و با رد کردن برخی از ترک تشریفات و واگذاری هایی که در روزهای نخست شورا اتفاق افتاد شفافیت را در شهر به ارمغان آورده ایم.

   برگزاری بیش از 50 فراخوان برای پروژه تفریحی ، تجاری ، پارکینگ و مجتمع های حمل و نقل محور و مسکونی بیانگر شفافیت در حوزه سرمایه گذاری است.

   حال که کاهش قیمت در اجرا را داریم امیدواریم این اتفاق در حوزه های عمرانی هم انجام شود افزایش چشمگیر درآمد در پروژه هایی مثل شهربازی، ایستگاههای CNG را داریم.

   در این 50 فراخوان حدود 2600 میلیارد تومان پروژه معرفی شده است

   - در حوزه اعتمادسازی تعیین تکلیف 20 پروژه بزرگ شهری در سطح شهر مشهد با حدود 3200 میلیارد تومان سرمایه گذاری که سالها دچار مشکل و بلاتکلیف بوده است و 26 پروژه در بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا(ع) با حدود 3000 میلیارد تومان سرمایه گذاری .

   - در حوزه عمرانی خطوط یک و دو قطار شهری با تمام توان کار شده و هیچگونه کسری بابت منابع مالی نداشته و عمده تعهدات شهرداری تسویه گردیده است.

   - پارکینگ آزادی با 800 جای پارک و تکمیل پارکینگ مجد با 1080 جای پارک

   - تصفیه خانه ای که با 12000 متر مکعب بعد از رفع مشکلات نزدیک به بهره برداری است.

   - عقد قراردادی برای 12 کلان پروژه با 2600 میلیارد تومان نهایی شده است

   - احداث حدود 2330 واحد مسکونی در مجتمع های مسکونی شاملو و علویه که در دوره جدید شروع عملیات آن آغاز گردیده است .

   - مجموعه اقامتی و تجاری طرق که با 100 هزار مترمربع کار شروع شده و از پیشرفت خوبی برخوردار است

   - بوستان مینیاتوری که توسعه آن 7800 متر مربع برنامه ریزی شده است.

   - مجموعه 88 هکتاری پارک طرق که شامل تل کابین و رودخانه و ... است و مجتمع پارک آفتاب که در کمیسیون ها در حال بررسی است.

   - در حوزه سازمان بازآفرینی گرچه اتفاق خاصی در سال جاری اتفاق نیفتاده است ولی نرم افزار و ساختار مناسب شکل گرفته و کار خود را آغاز کرده است که امیدواریم با رویکرد تسهیلگری که شورای پنجم از ابتدا روی آن تاکید و پیگیری شده بود ان شا ا... توسعه یابد و جای امیدواری است که در سال آتی بتوانیم در این مناطق حرکت بسیار خوبی را داشته باشیم.

   و در آخر کلام با توجه به تشکیل کارگروه حمای از مشاغل خرد و خانگی امیدواریم بتوانیم با همکاری سایر دستگاههای ذی ربط و مطالعاتی که توسط جهاد دانشگاهی در این حوزه انجام شده در حوزه حمایت از مشاغل خرد و خانگی در شرایط اقتصادی فعلی جامعه و بیکاری و مشکلات عدیده ای که گریبان گیر مردم است ، با حمایت شهرداری این کار را تسریع و زمینه اشتغال بخشی از شهروندان عزیز را فراهم کنیم.

   متشکر از همه دوستان.


    

   تعداد بازدید: 110
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 7923    بازدید کنندگان دیروز: 9650    کل بازدید ها : 4,780,526
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد