• چهارشنبه،06 بهمن 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 307
   کد: 170264
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۱۲/۱۶

   چرایی اهمیت توجه به حاشیه شهر
   رمضانعلی فیضی

   یکی از مهم‌ترین مسائل فعلی شهر مشهد مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار یا به عبارتی مسئله حاشیه‌نشینی است که خود را به‌ صورت معضلی ملی نشان داده است. حل این مشکل به اجماعی همگانی در شهر و کمک‌های ملی نیاز دارد.
   چرایی اهمیت توجه به حاشیه شهر

   مشهد فقط شهر مشهدی‌ها نیست بلکه شهر کل ایرانیان و شهر مسلمانان جهان اسلام است زیرا سالیانه بیش از ٢۵ میلیون نفر برای زیارت به مشهد وارد می‌شوند و این افزون بر جمعیت خود مشهدی‌هاست.
   با اینکه توجه به مناطق کم‌برخوردار مشهد خواست همه مسئولان است، این سؤال مطرح است که به رغم این خواست همگانی، چرا هرروز بر مشکلات و معضلات این مناطق افزوده می‌شود.
   پیشگیری از گسترش حاشیه مشهد با توجه به جاذبه‌ها برای سکونت ارزان‌قیمت با امکانات قابل‌قبول به اندازه‌ای بغرنج شده است که تنها از طریق بسیج همه امکانات و بهره‌جویی از نظرات کارشناسان زبده امکان کنترل آن وجود دارد و اگر امروز به فکر آن نباشیم، در آینده قطعا با مشکلات به‌مراتب بیشتری روبه‌رو خواهیم شد. با این توضیح، مسئله حاشیه شهر از ٢ منظر باید مدنظر تمام کارشناسان مسئولان و حتی تک‌تک مردم باشد:
   الف: پیشگیری از توسعه آن‌ که وضع از این وخیم‌تر نشود.
   ب: توانمندسازی ساکنان که باید در ٢ بعد کالبدی و اجتماعی صورت پذیرد.
   ‌واضح است که باید تجدید نظری در برنامه‌ریزی‌های شهر رخ دهد زیرا اگر در روی همان پاشنه سابق بگردد، به‌ جایی خواهیم رسید که حاشیه از متن فراخ‌تر می‌شود. اولین قدم برای رسیدن به این امر، پذیرش ایجاد سازمان اجرایی حاشیه شهر با تفویض اختیارات کافی به آن سازمان برای مدیریت یکپارچه مجموعه شهری و کلان‌شهر مشهد است.
   این سازمان علاوه بر بافت‌های ناکارآمد و غیررسمی محدوده شهری، باید برای روستاهای واقع در حریم شهر نیز برنامه‌ریزی آینده‌نگرانه‌ای با همکاری تمامی دستگاه‌ها انجام دهد، در همه سطوح و زمینه‌ها با نگاهی پیشگیرانه از توسعه حاشیه‌نشینی در حریم شهر طراحی کند و از هم‌اکنون مسائل شهری و ضوابط حاکم بر حریم را با حداکثر تطابق با ضوابط شهرسازی محدوده شهر مشهد به انجام رساند و مشارکت همه دستگاه‌های فعال و دخیل در حریم برای نظارت و کنترل بر ساخت‌وسازها را سامان دهد.

   *رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد

    

   کلید واژه ها: حاشیه شهر - مشهد -
   تعداد بازدید: 307
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 26    بازدید کنندگان دیروز: 3159    کل بازدید ها : 7,334,689
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد