• چهارشنبه،06 بهمن 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1005
   تعداد بازدید: 154
   کد: 166670
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
   رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای شهر مشهد:

   سکونتگاه‌های غیررسمی در روستاهای حریم مشهد افزایش یافته است

   رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای شهر مشهد گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر، سکونتگاه‌های غیررسمی در روستاهای حریم مشهد افزایش یافته است.
   سکونتگاه‌های غیررسمی در روستاهای حریم مشهد افزایش یافته است

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد به نقل از خبرگزاری تسنیم، رمضانعلی فیضی اظهار کرد: روستاهای حریم مشهد به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ روستاهایی که از لحاظ جمعیت محدود بوده، همچنین از حیث مسافت نیز فاصله دوری به شهر مشهد دارند و روستاهایی که دارای جمعیت خوبی بوده و در حریم شهر مشهد وجود دارند.
   وی با بیان اینکه روستاهایی که در حریم مشهد هستند مورد توجه مدیریت شهری بوده و باید برای آنان برنامه‌ریزی شود، ادامه داد: با توجه به ظرفیت و ویژگی‌ها، این روستاها هر روز در حال گسترش بوده و جاذب جمعیت هستند.
   عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد اضافه کرد: روستاهای واقع در حریم کلان شهرهایی همچون مشهد به‌دلیل ارزان بودن زمین، ایفای نقش خوابگاهی و... مهاجران بسیاری را از مناطق دور و نزدیک به خود جذب کرده است. این مهاجران فقط برای زندگی و در واقع برای استفاده از نقش خوابگاهی این روستاها به آنجا مهاجرت کرده‌اند لذا برای کار و امور اشتغال به شهر مراجعه کرده و شب برمی‌گردند.
   فیضی با تاکید بر اینکه بزرگترین چالش این روستاها، ایجاد سکونتگاه‌های غیررسمی است، گفت: ایجاد این سکونتگاه‌های غیررسمی هر روز در حال گسترش است. به واسطه بریدگی از ضوابط و مقررات ساخت و ساز و عدم کنترل شاخص‌ها و مقررات ساختمانی، این تغییرات در آنجا بدون هیچ ضابطه‌ای شکل گرفته است.
   وی با اشاره به اینکه امروزه شاهد گسترش حاشیه‌نشینی از حریم به طرف محدوه شهر هستیم، افزود: این گسترش حاشیه‌نشینی نیز در نوع خود می‌تواند یکی دیگر از چالش‌های روستاهای حریم شهرها باشد.
   رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای شهر مشهد عنوان کرد: در صورتی که مدیریت شهری واحد با برنامه‌ریزی درست و با توجه به مقررات و قوانین بین دستگاهی اقداماتی در زمینه این روستاها شکل بگیرد، می‌توان از ظرفیت جمعیت پذیری خوبی که این روستاها دارند به نحو احسن استفاده کرد.
   فیضی با اشاره به اینکه این روستاها می‌توانند به عنوان جاذب جمعیت سرریز شهر باشند، اظهار کرد: این روستاها می‌توانند نقش شهرک‌های جدید را برای شهر ایفا کنند چرا که با توجه به دوری از شهر می‌توانند علاوه بر پذیرش جمعیت مازاد شهری، با داشتن طبیعت بکر و هوایی سالم‌تر جاذب گردشگران بسیار از شهرها و کشورهای دیگر باشند.
   فیضی ادامه داد: این روستاها می‌توانند در حوزه اقتصادی، تولیدات کشاورزی، صنایع دستی و... نقش تولیدی داشته باشند و اگر برنامه‌ریزی مناسبی در توسعه این روستاها داشته باشیم، می‌توانیم از آسیب‌های سکونتگاه‌های غیررسمی کاسته و در حوزه عواملی همچون جذب گردشگر، توسعه اقتصادی و...بیش از پیش کار کنیم.
   عضو شورای شهر مشهدمقدس با بیان اینکه زمانی که این روستاها به سمت و سوی ساخت و سازهای غیر رسمی پیش رود از حیث فضایی و کالبدی نوعی نارسایی به وجود خواهد آمد، گفت: این نارسایی بر روی مولفه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و...تاثیر بسزایی خواهد داشت.
    

   تعداد بازدید: 154
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 607    بازدید کنندگان دیروز: 3159    کل بازدید ها : 7,335,270
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد