• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 289
   کد: 165173
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
   به بهانه روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی

   زلزله و آسیب‌پذیری مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار مشهد
   رمضانعلی فیضی

   این مناطق به‌دلیل فشردگی بافت و استفاده بیش‌ازحد از زمین برای کاربری مسکونی فاقدکاربری‌های خدماتی و فضاهای باز برای ایجاد سوله‌های چندمنظوره بحران است که این موضوع مشکل بزرگی برای مدیریت بحران بعد از وقوع حادثه است.
   زلزله و آسیب‌پذیری مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار مشهد

   از خطرات همیشگی که بالقوه شهرهای ایران را تهدید می‌کند، زمین‌لرزه است. زمین‌لرزه زیان‌های مادی و جانی زیادی به کشور تحمیل کرده است؛ به‌طوری‌که ایران یکی از بالاترین رتبه‌ها را در زمینه آسیب‌پذیری ناشی از وقوع زمین‌لرزه و تعداد افراد کشته‌شده براثر این سانحه را دارد.
   مشهد ازجمله‌شهرهایی است که بسیار درمعرض این آسیب قرار دارد. این شهر با بیش از ٣میلیون جمعیت بر روی چند گسل قرار گرفته که در صورت فعال‌شدن هر یک از آن‌ها، ممکن است حادثه فاجعه‌باری به وجود بیاید. همه عرصه شهر درمعرض آسیب و خطر زلزله است، اما مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار مشهد با داشتن یک‌سوم جمعیت شهر و تراکم زیاد جمعیتی و نبود استحکام بنا در بیشتر قسمت‌های آن مطمئنا آسیب بیشتری خواهند دید.
   فرسودگی بافت، ساخت‌وسازهای غیراصولی و غیرمهندسی با مصالح عمدتا غیراستاندارد، خطر در این مناطق را چندبرابر کرده است. علاوه‌برآن به‌علت ریزدانگی و نفوذناپذیری این مناطق که در حالت عادی دسترسی به واحدهای مسکونی را سخت و در بعضی مناطق غیرممکن ساخته، در زمان بحران کمک‌رسانی را بسیار سخت‌تر و میزان آسیب‌ها را چندبرابر خواهد کرد. همچنین این مناطق به‌دلیل فشردگی بافت و استفاده بیش‌ازحد از زمین برای کاربری مسکونی فاقدکاربری‌های خدماتی و فضاهای باز برای ایجاد سوله‌های چندمنظوره بحران است که این موضوع مشکل بزرگی برای مدیریت بحران بعد از وقوع حادثه است.
   با توجه به این مشکل و خطری که هرلحظه شهر را تهدید می‌کند، برای مدیریت شهری ضروری است که مسئله پیشگیری را در سرلوحه کارهای خود قرار دهد و با توجه به ضعف‌هایی که در نقاط پیرامونی و ناکارآمد وجود دارد، مدیریت شهر توجه ویژه‌ای به این مناطق داشته باشد تا با برنامه‌ریزی پیشگیرانه، آثار مخرب این بلای طبیعی را کاهش داده، امنیت یک‌میلیونی مردم نقاط افزایش یابد. پیرامون‌نشین بیش از یک‌میلیونی این نقاط افزایش یابد.

   *رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

    

   کلید واژه ها: زلزله - حاشیه شهر - شورای شهر -
   تعداد بازدید: 289
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 742    بازدید کنندگان دیروز: 2073    کل بازدید ها : 7,344,165
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد