• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 89
   کد: 161222
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
   رئیس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در نشست «جامعه‌شناسی شهری از دیدگاه فضا و نابرابری‌های اجتماعی» مطرح کرد؛

   تمرکززدایی، علاج شبکه ناموزون شهری

   رئیس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر تمرکززدایی به عنوان گره‌گشای شبکه ناموزون شهری تاکید کرد.
   تمرکززدایی، علاج شبکه ناموزون شهری

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، عماد افروغ در نشست «جامعه‌شناسی شهری از دیدگاه فضا و نابرابری‌های اجتماعی با تأکید بر مسائل مناطق کم برخوردار و پیرامونی» که به همت کمیسیون عمران و شهرسازی در ساختمان شورای اسلامی شهر مشهد برگزار شد، اظهار کرد: حیثیت، قدرت و ثروت عامل نابرابری است بیان کرد: جامعه و سیاست ما قطبی نیست. در کشور طبقه اجتماعی نداریم. جامعه هم دوقطبی نیست و این، خود، جای خوشحالی دارد. البته سیاسیون به دنبال قطبی کردن جامعه به‌‌ویژه در دوران انتخابات هستند اما هر زمانی در انتخابات، مانند انتخابات سال 88 که شاهد تکثر نامزدها از طیف‌های مختلف بودیم، مشارکت مردم هم بیشتر بود.
   وی با اشاره به «خرده‌فرهنگ کج‌رو» تصریح کرد: خرده‌فرهنگ کج‌رو وقتی شکل می‌گیرد که تعامل فقرا فقط با یکدیگر باشد؛ یعنی روابط درون طبقاتی شکل بگیرد. البته این موضوع می‌تواند درباره اغنیا نیز باشد.
   این جامعه‌شناس تصریح کرد: تجلی قدرت و ثروت را می‌توان در قدرت قوه مجریه دید اما من توقع ندارم وقتی در حضور رئیس‌جمهور سابق حضور می یابیم از تفسیر سوره حمد سخن بگوید این‌ها حسب ارتباط قدرت مدنی و رسمی است که البته به‌تدریج این دو قدرت با یکدیگر فاصله گرفتند یعنی فاصله انسجام سیستمی و انسجام اجتماعی افزایش یافت.
   رئیس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: طبقه برخوردار کشور که فاصله معناداری با طبقه‌های کم برخوردار دارد از طریق رانت به اینجا رسیده و حال سؤال این است که در این شرایط باید با آن رانت‌خوار برخورد شود یا با آن دزد کوچکی که از مشکلات مالی دست به دزدی می‌زند که آن‌هم به دلیل مشکلات مدیریتی است که به اینجا رسیده است.
   افروغ با اشاره به قدرت و منزلت در مشهد گفت: این موضوع در مشهد جای بررسی دارد و یکی از موضوعات رابطه میان این دو است به‌گونه‌ای که منزلت قبل از انقلاب به برخی بعد از انقلاب قدرت داد.
   وی تصریح کرد: اگر امروز حاشیه‌نشینی سبب تمرکز فقر شده چیزی در محیط نبوده که به اینجا رسیده است و درواقع اینجا اشکال فضایی شکلی نابرابر از روابط نابرابر قدرت است.
   این جامعه‌شناس با بیان اینکه جامعه ایرانی از ‌شبکه‌ای ناموزون شهری رنج می‌برد، افزود: شبکه‌ای که به رابطه مرکز-پیرامونی بر‌می‌گردد. این رابطه از زمان پهلوی اجرا و بعد از انقلاب نیز تشدید شده است.
   افروغ با بیان اینکه شوراهای شهر نهادی مدنی است، گفت: شوراهای شهر نباید جناحی باشند و باید تخصص محور باشند.
   وی با تأکید بر اینکه تصمیم‌گیری‌ها در کشور متمرکز است و در این حالت داده‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و توزیع خدمات نیز متمرکز می‌شود، ادامه داد: فلسفه وجودی شورای شهر این است که به‌صورت شبکه‌‌ دیده شود و به سمت آمایش سرزمینی پیش رود. یکی از اصلی‌ترین مسائل این بود که شورای شهر تفویض اختیارات را به‌صورت سلسله‌‌مراتبی بشکند اما اگر رابطه مرکز-پیرامونی همچنان حفظ شود، وضعیت فعلی نیز ادامه خواهد یافت.
   رئیس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با شکستن نگاه، موضوع مشارکت محلی و تصمیم محله‌ای معنا پیدا می‌کند، افزود: در صورتی فرهنگ مشارکت افزایش می‌یابد که توزیع خدمات شهری مربوط به یک قشر نباشد. امکانات شهری باید به سمت اقشار مختلف که ستاره‌های شبکه شهری هستند، ‌پیش رود.
   این جامعه‌شناس در ادامه سخنان خود به موضوع عدالت فضایی هم اشاره کرد و گفت: اگر می‌خواهیم به سمت توسعه محلی و منطقه‌ای و غیرمتمرکز بودن برویم، باید به مفاهیم آگاهی، انگیزه، فرصت، مهارت و ظرف توجه شود.
   وی افزود: به‌طور مثال، با ظرف مرکز-‌پیرامونی نمی‌توان تحقق‌بخش عدالت فضایی و فرهنگ‌های خوب بود. همیشه گفته‌ام اما تاکنون کسی به این موضوع توجه نکرده است. ما هنوز در ظرف پهلوی، مظروف انقلاب اسلامی را می‌ریزیم. با این مدل نمی‌توان مسائل را پیش برد.
   افروغ در توضیح «ظرف» بیان کرد: فصل سوم قانون اساسی در ظرف متمرکز قرار نمی‌گیرد. ظرف غیرمتمرکز نیز بدین‌صورت است که استان‌ها بتوانند بر اساس قابلیت‌ها و توانمندی‌های محیطی‌ خود برنامه‌ریزی کنند و اختیار داشته باشند.
   رئیس اسبق کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه رابطه مرکز-پیرامونی در هر حالت آفت است، تصریح کرد: دانشگاه‌ها در هر منطقه باید مستقل عمل کنند و آزادی عمل برای رشته‌های تحصیلی و جذب دانشجو داشته باشند.
   وی بیان کرد: اگر مسئولان شهری، اعضای شورای شهر و فعالان حوزه شهری نیز می‌خواهند به سمت توسعه شهری پیش روند، باید این نگاه کلان را داشته باشند و ‌به این موضوع توجه کنند که چرا باید همه امکانات در مشهد باشد. اگر تمرکززدایی از این شهر نیز صورت گیرد، به‌طور قطعی، هیچ ‌روستایی‌ای حاضر نخواهد بود ‌به مشهد بیاید.

    

   کلید واژه ها: شورای شهر - تمرکز زدایی - مشهد -
   تعداد بازدید: 89
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 196    بازدید کنندگان دیروز: 2609    کل بازدید ها : 4,042,452
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد