• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 164
   کد: 160964
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۷/۲۹

   صادرات، گره‌گشای چالش‌های کشور
   مجتبی بهاروند

   اهمیت «صادرات» چیزی نیست که در کشاکش گرفتاری‌های ما به فراموشی سپرده شود. موضوعی که گره‌گشای بسیاری از مشکلات و چالش‌های اقتصادی ماست و نیازمند توجه و تمرکز ویژه‌ای است.
   صادرات، گره‌گشای چالش‌های کشور

    شاخص صادرات همچنین از مهم‌ترین مؤلفه‌ها در زمینه قیاس توسعه‌یافتگی جوامع است و مادام که در این حوزه شاهد رشد ملموس و بزرگی نباشیم، نمی‌توان به توسعه‌یافتگی اقتصادی خوش‌بین بود؛ به‌این دلیل که توان رقابت‌پذیری ما در عرصه‌های جهانی را افزایش می‌دهد و موجب انباشت سرمایه‌گذاری داخلی خواهد شد. بی‌دلیل نیست که تحلیلگران حوزه اقتصاد، میان رشد صادرات و اقتصاد نسبت مستقیم و پررنگی برقرار می‌کنند.
   اگرچه مبحث صادرات، خود وابسته به ثبات و اقتدار اقتصادی یک کشور است و بی‌ثباتی در عرصه اقتصاد، آسیب‌های جدی به مقوله صادرات وارد می‌کند، اما ازآن‌جهت که رابطه میان این ٢ حوزه رابطه تأثیر و تأثر است، تقویت ساختارهای مربوط به صادرات، می‌تواند محرک بخش‌های دیگر اقتصاد شود. در حوزه مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی نیز صادرات کلیدواژه مهمی است و نقش برجسته‌ای در تحقق این مهم دارد، به‌خصوص آنگاه‌ که تمرکز صادرات بر فراورده‌های غیرنفتی ما باشد. گام‌های مؤثری در این حوزه برداشته‌ شده است اما مادام که از وابستگی به صادرات نفتی رها نشده‌ایم این کوشش‌ها، مجاهدانه باید تداوم یابد.
   فرارسیدن «روز صادرات» تلنگر خوبی است که بدین بهانه از زحمت‌کشان و تلاش‌های خلاقانه در این عرصه تقدیر به عمل آید و بیش‌ازپیش این حوزه، نواقص، مشکلات و راهکارهایش را در رأس برنامه‌ها و توجهات قرار دهند. ایده‌آل ما قطعا این خواهد بود که به‌صورت پایدار، صادرات کشور از واردات ما پیشی، و از همه مهم‌تر صادرات غیرنفتی‌مان بر صادرات نفتی مناسبات تقویمی خلاصه نشود. ما سبقت بگیرد. بدین شرط که توجه و تمرکز بدین حوزه به برخی ایام و مناسبت های تقویمی خلاصه نشود.

   *رئیس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی ایران

    

   کلید واژه ها: صادرات - کشور - مشهد -
   تعداد بازدید: 164
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 713    بازدید کنندگان دیروز: 5300    کل بازدید ها : 7,000,357
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد