• چهارشنبه،03 بهمن 1397
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 64
   کد: 160739
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۷/۲۵

   بازآفرینی شهری، گامی بلند برای بهبود زندگی شهروندان
   محمدرضا حیدری

   تحقق برنامه‌های بهسازی و نوسازی شهری مستلزم اتخاذ سیاست‌های چندوجهی در حوزه عمران، خدمات و مسکن شهری و خدمات اجتماعی و اقتصادی به ساکنان این نواحی است.
   بازآفرینی شهری، گامی بلند برای بهبود زندگی شهروندان

   شهرها بیش از آنکه یک مجموعه کالبدی باشند، یک سازمان اجتماعی، با هویت مشخص و شبکه‌های درونی خود هستند. امروزه در کشور و کلان‌شهری چون مشهد بافت‌های فرسوده و قدیمی تبدیل به معضلی جدی و محوری شده‌اند به‌گونه‌ای که شهرداری‌ها و دولت را در تکاپوی ساماندهی و بازآفرینی این بافت‌ها سوق داده است. در این میان رویکردهای مرمت و بهسازی شهری در سیر تحول و تکامل خود از بازسازی، باز زنده سازی، نوسازی و توسعه مجدد به بازآفرینی و نوزایی شهری تکامل‌یافته است.

   با این احوال امروز بازآفرینی شهری تبدیل به نیاز جدی شهرها شده است درواقع بازآفرینی شهری فرآیندی است که به خلق فضای شهری جدید با حفظ ویژگی‌های اصلی فضایی (کالبدی و فعالیتی( منجر می‌گردد. در این اقدام، فضای شهری جدیدی محقق می‌شود که ضمن شباهت‌های اساسی با فضای شهری قدیم، تفاوت‌های ماهوی و معنایی را با فضای قدیم به نمایش می‌گذارند و باید توجه داشته باشیم که بازآفرینی برای تأمین مسکن، صیانت از جان و سلامت مردم و نوسازی و بازتوانی محلات کهنه و فرسوده است.
   اما در حوزه بازآفرینی باید دو موضوع بافت اجتماعی و منابع مالی موردتوجه باشد که در حوزه بافت اجتماعی باید در بازآفرینی شهری به چند موضوع توجه ویژه شود به‌گونه‌ای که باید دسترسی ساکنان به خدمات زیربنایی و روبنایی جدید و همچنین بازگشایی معابر و توسعه خدمات در گام اول موردتوجه باشد زیرا با این اقدام عملاً شاهد احیای هویت اجتماعی آن منطقه هستیم و به مردم اعلام می‌کنیم نمی‌خواهیم این منطقه و بافت اجتماعی آن را نابود کنیم بلکه به دنبال بازآفرینی شهری با مشارکت اجتماعی هستیم.
   درواقع بازآفرینی یا معاصر سازی در طی روند مربوط به از نو فعال شدن انجام می‌شود. در این اقدام، محیط فیزیکی و ساختار اجتماعی اقتصادی فضاهای شهری، از طریق توانمندسازی محیطی احیا می‌شوند. بازآفرینی خلق فضاهای جدید با حفـظ ویژگی‌های اصلی فضایی قدیم (کالبدی و فعالیتی) است و هدف، حفظ ویژگی‌های ارزشی بافت قدیمی، خلق ویژگی‌های جدید و متناسب با نیاز روز و تعریف مجدد ارزش‌های گذشته برای پاسخگویی به نیازهای معاصر است.
   در بازآفرینی بافت‌های فرسوده همان‌طور که اشاره شد امروز ما نیازمند همراهی و کمک و درواقع مشارکت اجتماعی هستیم باید به این موضوع توجه کنیم که مشارکت حق مردم است و مشارکت امری تحمیلی یا دعوتی نیست بلکه نوعی بسترسازی و توان‌بخشی به گروه‌های مختلف است تا بتوانند از استعدادهای خود برای حل مشکلات اجتماعی استفاده کنند که این بستر باید توسط مدیریت شهری و همچنین دولت فراهم شود موضوعی که متأسفانه در بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) نادیده گرفته شد.
   درواقع تحقق برنامه‌های بهسازی و نوسازی شهری مستلزم اتخاذ سیاست‌های چندوجهی در حوزه عمران، خدمات و مسکن شهری و خدمات اجتماعی و اقتصادی به ساکنان این نواحی است. انجام این وظیفه به‌تنهایی از عهده یک دستگاه دولتی برنیامده و پیشبرد آن در مقیاس بزرگ و مؤثر، مستلزم تعهد مشترک و هماهنگ مجموع دستگاه‌های دولتی و شهرداری‌ها، مشارکت مردم و فعالان غیردولتی و خصوصی و... است در همین راستا مدیریت شهری مشهد حضور شهروندان در بازآفرینی بافت‌های فرسوده را به‌عنوان یک حق و اصل می‌داند و این هدف را دنبال می‌کند از طرفی رویکرد شورای پنجم مشهد در چارچوب اجرای طرح بازآفرینی شهری حمایت از بخش خصوصی و توسعه گران برای ورود به بازسازی و نوسازی محلات فرسوده است.
   یکی دیگر از معضلات در بازآفرینی شهری منابع و مباحث مالی برای ساز آفرینی شهری است که برای این مهم در ابتدا باید از مردم کمک بخواهیم و آن‌ها را در پروژه‌های شهری در این حوزه دخیل کنیم، نکته دوم همراهی دولت برای فروش اوراق مشارکت است اما موضوع اساسی و پیشنهاد اصلی ایجاد یک بانک توسعه‌ای برای همراهی با مردم، دولت و شهرداری‌ها در بازآفرینی شهری است که البته گام‌های اساسی در این حوزه در دولت برداشته‌شده است و امیدواریم شاهد بازگشایی این بانک باشیم که قطعاً نقشی محوری در کاهش مشکلات و سرعت بخشیدن در بازآفرینی شهرها خواهد داشت.
   شهر مشهد مقدس نیز مانند بسیاری از کلان‌شهرهای کشور دارای مناطق فرسوده شهری است که یکی از بزرگ‌ترین طرح‌ها بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر رضوی است که بعد از دو دهه هنوز به پایان نرسیده است و همچنین در طی سال گذشته نوسازی بافت‌های فرسوده عامل و آبکوه نیز آغازشده است که هدف شورای پنجم و شهرداری مشهد بازپیرایی این مناطق بر اساس مفهوم واقعی است بر همین اساس در شورای شهر تشکیل سازمان بازآفرینی شهری شهرداری مشهد مطرح و تصویب شد و در طی دو ماه آینده، کار خود را آغاز خواهد کرد و امیدواریم با همکاری با ستاد ملی بازآفرینی شهری کشور و همچنین ساماندهی امور، شاهد تحولی در این حوزه در شهر مشهد باشیم.

   * رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

    

   تعداد بازدید: 64
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1279    بازدید کنندگان دیروز: 4284    کل بازدید ها : 4,061,769
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد