•  
    منبع خبر : 1002
    تعداد بازدید: 56
    کد: 160302
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۷/۱۹

    دل‌خوشیم به این غنیمت‌ها
    عباسعلی سپاهی یونسی

    به این عادت کرده‌ایم که زیستمان در کنار مسئولانی باشد که دانسته و ندانسته بر عمق زحمت و سخت کردن روزگارمان می‌افزایند. حالا در این میان گاهی که با آدم‌ها و مسئولانی روبرو می‌شویم که می‌خواهند مرهمی بر زخم‌های عمیق روحی‌مان باشند، حالمان خوب می‌شود.
    دل‌خوشیم به این غنیمت‌ها

    گاهی نگران می‌شویم و می‌دانیم این حالِ خوب، موقت است اما می‌گوییم غنیمت است. این را گفتم تا به این نکته برسم نام‌گذاری خیابانی در شهر مشهد زادگاه شاعر بزرگ مهدی اخوان ثالث از همین نوع مرهم‌هاست و اصلاً و ابدا هم تعجب نخواهم کرد اگر در دوره‌ای دیگر، مسئولان به این نتیجه برسند که نام اخوان باید از خیابانی که به نام او نام‌گذاری شده است برداشته شود همان‌طور که نام ایرج میرزا را برداشتند و جلال را به‌جایش گذاشتند. همان‌طور که خسرو آواز ایران محمدرضا شجریان که عمرش دراز باد، بعد از انقلاب، در زادگاهش نه تابه‌حال برنامه‌ای اجرا کرده است و نه خیابانی به نام اوست. برای همین دیگر سؤال نمی‌کنم که چرا تا امروز در زادگاه اخوان خیابانی به نام نامی او نام‌گذاری نشده است.
    یادم هست بیش از 20 سال قبل بود که خودم را به آرامگاه فردوسی رساندم. شنیده بودم مزار اخوان هم همان‌جاست. تا برسم به آرامگاه، در ذهنم تصویری از آن مزار ساخته بودم. حاصل ساخت‌وساز ذهنی من باشکوه و در شان شاعر "زمستان" و "کتیبه" و "قاصدک" و باقی شعرهایش بود. وقتی با پرس‌وجو خودم را در حاشیه آرامگاه، کنار مزار شاعر یافتم آه از نهادم برخاست و ناخودآگاه زمزمه کردم:
    «گو بروید، یا نروید، هر چه در هر جا که خواهد یا نمی‌خواهد/ باغبان و رهگذاری نیست/ باغ نومیدان/ چشم درراه بهاری نیست...»
    حالا هم برای ما حال خوبی فراهم‌شده است که نام اخوان می‌شود تابلویی از تابلوهای این شهر هرچند دیر. امیدوارم این حال خوب مستدام باشد. من و امثال من که همه دارایی‌مان کلمه است، خوشحال می‌شویم وقتی می‌بینیم شهردار شهرمان به دیدن "نجیب مایل هروی" می‌رود، وقتی می‌رود در یک موسسه آموزشی و نواختن ساز دانشجویان را می‌شنود و در صفحه اینستای خود آن را به اشتراک می‌گذارد. وقتی می‌بینیم آقای شهردارمی‌داند باید بچه‌های این شهر هم نشریه‌ای برای خودشان داشته باشند. این‌ها خیلی خوب است و من نامشان را می‌گذارم غنیمت‌ها. این البته به معنای تائید تام و تمام هر کاری که متولیان شهری انجام می‌دهند نیست که نباید باب نقد را در هیچ زمینه‌ای بست.

    *شاعر و روزنامه‌نگار

     

    کلید واژه ها: اخوان - شهر مشهد - -
    تعداد بازدید: 56
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد