• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 1296
   کد: 154485
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۴/۱۴
   رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس در برنامه تلویزیونی اشاره:

   طرح راهبردی توس طی یک ماه آینده تصویب می‌شود

   رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد در تشریح آخرین وضعیت طرح جامع منطقه توس گفت: این طرح در مراحل تصویب است و طی یک ماه آینده به تصویب خواهد رسید.
   طرح راهبردی توس طی یک ماه آینده تصویب می‌شود
    
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، سید مسعود ریاضی در برنامه زنده تلویزیونی «اشاره» که با موضوع «شهرتوس-وضعیت موجود، وضعیت مطلوب» پخش شد، اظهارکرد: حدود 22 سال قبل مقام معظم رهبری طی سفر به منطقه تاریخی توس، خواستار توجه ویژه به این بافت قدیمی شدند اما موانع بروکراتیک سبب شد تا آنطور که شایسته است، این موضوع محقق نشود.
    
   وی با بیان اینکه توس از سال 1397 بعنوان ناحیه منفصل شهری تحت پوشش شهرداری مشهد قرار گرفته و جزئی از این شهر محسوب می‌شود، گفت: مساحت محدوده منفصل حدود 3 هزار و 500 هکتار است که ده درصد از این مساحت (360 هکتار) متعلق به محدوده تاریخی توس می‌باشد.
    
   ریاضی در ادامه افزود: دیواری به نام باره، این محدوده را حدود 10 قرن پیش با مناطق اطراف خود متمایز نموده است که این دیواره از کشف‌رود آغاز می‌شود و کماکان بخش هایی از آن به یادگار مانده است.
    
   وی فرهنگ ملی ایران را مرهون تلاش های بی‌بدیل حکیم ابوالقاسم فردوسی دانست و تصریح کرد: متاسفانه منطقه تاریخی توس از نظر پتانسیل های گردشگری نادیده گرفته شده و به شکل مناسبی معرفی نشده است؛ گاه شاهد این هستیم که حتی شهروندان مشهدی نیز آگاهی کاملی نسبت به این بافت تاریخی ندارند.
    
   رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس با اشاره به زمان ماندگاری زائر در شهر مشهد که 2.5 روز برآورد شده است، اظهارکرد: توجه به ظرفیت های توس و احیای این منطقه به تنهایی می‌تواند یک روز به این زمان اضافه نماید که ثمرات بسیار زیادی را برای شهر و شهروندان خواهد داشت.
    
   ریاضی خاطرنشان کرد: مشهدمقدس گرامی‌ترین شهر ایران است؛ این شهر علاوه‌بر قطب مذهبی، قطب فرهنگی و تاریخی نیز محسوب می‌شود و در ذیل سایه امام رضا‌(ع) باید از تمام پتانسیل های خود بهره ببریم.
    
   وی در ادامه صحبت های خود به باغ 7 هکتاری جلوخان اشاره کرد و گفت: قسمت ورودی و جلو آرامگاه فردوسی به دلیل شرایط نامناسب مالی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وضعیت نابسمانی دارد؛ مدیریت جدید شهر مشهد درصدد یاری این سازمان برآمده و بدنبال احیا و ساماندهی این فضا هستیم.
    
   ریاضی افزود: تعاملات در این خصوص از سال گذشته آغاز شد و سرانجام تفاهمنامه‌ای میان شهرداری مشهد و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان منعقد گشت تا موانع بروکراتیک برداشته شوند و شهرداری در جهت ساماندهی جلوخان اقدام کند.
    
   وی تصریح کرد: مقدمات لازم انجام و قرارداد با مشاور بسته شده است؛ پس از آماده شدن نقشه های اجرایی توسط مشاور، شهرداری وارد عملیات اجرایی خواهدشد.پ
    
   ریاضی در خصوص مطالبه برخی شهروندان برای دریافت خدمات شهرداری، تصریح کرد: برای ارائه اولین پاسخ های شهری نیازمند طرح های شهری هستیم؛ این محدوده فاقد طرح تفصیلی و طرح جامع است که خوشبختانه با شروع فعالیت شورای پنجم، اداره کل مسکن و شهرسازی نیز قردادی با شرکت مشاور برای تهیه طرح جامع این منطقه منعقد کرده و پس از تهیه شدن این طرح، طرح تفصیلی آماده خواهد شد.
    
   عضو شورای شهر مشهد در تشریح آخرین وضعیت طرح جامع منطقه توس گفت: این طرح در مراحل تصویب است و طی یک ماه آینده به تصویب خواهد رسید.
    
   ریاضی افزود: مادامی که این طرح‌ها آماده نشود، امکان هیچگونه ساخت و سازی در این منطقه وجود نخواهد داشت؛ بنای این طرح حفظ شرایط موجود و صرفا نوسازی بناهای واقع در منطقه است.
   تعداد بازدید: 1296
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1543    بازدید کنندگان دیروز: 4065    کل بازدید ها : 7,323,490
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد