• چهارشنبه،03 بهمن 1397
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 161
   کد: 152581
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۳/۰۹
   رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد تشریح کرد؛

   رویکرد نوین سرمایه‌گذاری در مشهد

   رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: در گذشته در مشهد سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر به سوی ایجاد مجتمع‌های تجاری سوق داده می‌شد اما اکنون با توجه به اینکه در این شهر مجتمع‌های تجاری فراوانی وجود دارد احساس می‌شود برای جذب سرمایه‌گذار در شهر باید زمینه‌های جدید شناسایی و تعریف شود.
   رویکرد نوین سرمایه‌گذاری در مشهد

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، محمدهادی مهدی نیا در یادداشتی در خصوص رویکردهای نوین سرمایه گذاری در مشهد نوشت؛

   مشهد با ورود سالیانه نزدیک به ٣٠ میلیون زائر داخلی و خارجی و ۵/٣ میلیون جمعیت یکی از بزرگ‌ترین ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در کشور را دارد. در گذشته در مشهد سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر به سوی ایجاد مجتمع‌های تجاری سوق داده می‌شد اما اکنون با توجه به اینکه در این شهر مجتمع‌های تجاری فراوانی وجود دارد احساس می‌شود برای جذب سرمایه‌گذار در شهر باید زمینه‌های جدید شناسایی و تعریف شود.


   به طور قطعی مشهد قابلیت این را دارد که سرمایه‌گذاری‌های جدید به این شهر وارد شود. در ابتدای سال ٩٧ و برای ایام نوروز، به همت شهرداری مشهد، خیابان غذا در یکی از خیابان‌های شهر ایجاد شد و استقبال خوب مردم را در این خیابان شاهد بودیم.


   راه‌اندازی این خیابان با رویکرد سرمایه‌گذاری جدید نشان می‌دهد که امروز مردم به دنبال تنوع در ارائه خدمات هستند. همین امر نشان‌دهنده اهمیت نگاه جدید به بخش سرمایه‌گذاری است و سرمایه‌گذاران می‌توانند با نگاه‌های جدید، سرمایه‌گذاری‌های مناسبی در شهر داشته باشند.


   با توجه به شرایط فرهنگی کشور و مشهد، باید مزیت‌های نسبی این شهر را در فضاهای شهری، خیابان‌ها و حتی املاک شهرداری استحصال کرد و از بخش سرمایه‌گذاری تفریحی دعوت کرد و اطمینان داد که برای خلق رویدادهای مختلف در مشهد حضور داشته باشد.


   یکی از اتفاقات مثبت سرمایه‌گذاری با نگاه نو این است که موجب ماندگاری بیشتر زائر و گردشگر در شهر می‌شود. امروز بر اساس برخی آمار، ماندگاری زائر در مشهد ۵/٢ روز و بر مبنای برخی دیگر از آمار، این ماندگاری دو روز است. اگر اتفاقات و سرمایه‌گذاری نو در مشهد ایجاد شود، شاهد افزایش ماندگاری زائر در این شهر خواهیم بود. این اتفاق می‌تواند به شهر در داشتن درآمدهای پایدار کمک کند.


   امروز در کنار سرمایه‌گذاری‌هایی که در گذشته صورت گرفته است، مشهد نیازمند نگاهی جدید در بخش سرمایه‌گذاری است. به عنوان نمونه، در این زمینه می‌توان به سرمایه‌گذاری در بخش باغ وحش، باغ پرندگان و سرمایه‌گذاری‌هایی نظیر پارک‌های آبی که در گذشته هم وجود داشت‌ اشاره کرد. ‌‌این مدل سرمایه‌گذاری در بخش‌ها و پروژه‌های بزرگ است اما نگاه جدید در سرمایه‌گذاری را می‌توانیم در پروژه‌هایی با مقیاس کوچک‌تر نیز شاهد باشیم.


   مکان رویداد‌هایی نظیر خیابان غذا و نمایشگاه قرآن در مشهد می‌تواند مثالی مناسب برای این مدل سرمایه‌گذاری‌ها باشد. به طور قطعی، استفاده از خلاقیت جوانان و حضور مجموعه‌های استارتاپی برای جذابیت هرچه بیشتر فضاهای شهری می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد.


   امروز در کشور به صورت اعم و شهر مشهد به صورت اخص با مفهوم مدیریت یکپارچه شهری روبه‌رو نیستیم. در کشورهای توسعه‌یافته پارلمان شهری همه‌کاره شهر محسوب می‌شود اما در کشور ایران بسیاری از نهادها و ذی‌نفعان دیگر در این زمینه هستند که برای شهر تصمیم می‌گیرند. همین امر سبب شده است بسیاری از زیرساخت‌های شهری برای حضور سرمایه‌گذاران با دیدگاه‌ها و رویکردهای مختلف وجود نداشته باشد.


   مدیریت فعلی شهری مشهد آمادگی کامل دارد پذیرای حضور سرمایه‌گذاران مختلف باشد. در این زمینه شورای اسلامی شهر مشهد در دوره پنجم نیز تمام همکاری خود را برای این امر دارد. حتی مدیریت شهری به دنبال هماهنگی با دیگر ذی‌نفعان شهر است تا سرمایه‌گذاران با خیالی راحت بتوانند به سرمایه‌گذاری در این شهر اقدام کنند.

    

   تعداد بازدید: 161
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1321    بازدید کنندگان دیروز: 4284    کل بازدید ها : 4,061,811
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد