• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 238
   کد: 151893
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۲/۳۰
   رییس شورای شهر مشهد در نشست پرسش و پاسخ دانشجویی مطرح کرد؛

   آغاز مدیریت خود را آغاز نگاه تخصصی به شهر و مدیریت شهری می‌دانیم

   رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: یکی از آسیب های مدیریت شهری پیشین، حاکم بودن رویکردهای سیاسی در تمامی عرصه‌ها بود که شورای پنجم مخالف با این نگاه است و آغاز مدیریت خود را آغاز نگاه تخصصی به شهر و مدیریت شهری می‌داند.

   آغاز مدیریت خود را آغاز نگاه تخصصی به شهر و مدیریت شهری می‌دانیم

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، نشست پرسش و پاسخ دانشجویی رئیس شورای شهر مشهد با محوریت بررسی عملکرد 9 ماهه شورای پنجم در سالن اجتماعات دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

   در ابتدای این جلسه، محمدرضا حیدری ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات، اظهارکرد: امیدوارم در چارچوب معیارها و ارزش های اخلاقی که فلسفه ماه مبارک رمضان و روزه‌داری است، همه ما موفق باشیم و براساس عدل و انصاف عمل کرده و در این ماه تمرین و ممارستی کنیم که در فضای اجتماعی و تعاملات اجتماعی، اخلاق را مبنای کارهای خود قراردهیم.


   حیدری با اشاره به حماسه 29 اردیبهشت سال 1396 و با بیان اینکه در سال گذشته و چنین روزی دو انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر در یک فضای کاملا رقابتی برگزار شد، گفت: دانشجویان و جوانان نقش‌محوری در فضای انتخابات ایفا نمودند که منجر به ثبت رویداد و حماسه‌ای به یادماندنی شد.


   وی مشارکت بالای شهروندان و هموطنان عزیز در انتخابات سال گذشته را بسیار حائز اهمیت عنوان کرد و افزود: «مشارکت حداکثری» یکی از متغیرهای مهم در امنیت ملی به شمار می‌آید و اقشار مختلف رشد و بلوغ جامعه را در این انتخابات به منصه ظهور رساندند.


   حیدری خاطرنشان کرد: در انتخابات سال 96 علاوه بر تداوم دولت تدبیر و امید، اتفاقی در شورای شهر مشهد رقم خورد که از نگاه تحلیل‌گران اتفاق ناباورانه‌ای محسوب می‌شود و آنهم منتخب شدن تمامی اعضای لیست امید و تغییر رویکرد 14 ساله مدیریت شهری در مشهدمقدس بود.


   رئیس شورای شهر مشهد در ادامه گفت: پس از اعلام نتایج انتخابات شورا، اعلام کردیم که رقابت های سیاسی پایان یافته و زمان آغاز نگاه تخصصی به شهر و مدیریت شهری فرارسیده است؛ یکی از آسیب های مدیریت شهری پیشین، حاکم بودن رویکردهای سیاسی در تمامی عرصه‌ها بود که شورای پنجم مخالف با این نگاه است و آغاز مدیریت خود را آغاز نگاه تخصصی به شهر و مدیریت شهری می‌داند.


   حیدری با بیان اینکه یکی از رویکردهای شورای پنجم پرهیز از ورود به تعاملات و مجادلات سیاسی است، تصریح کرد: کنشگری های سیاسی باید در احزاب پیگیری شود اما در قالب رویکرد تعاملی با تمامی دستگاه‌ها و جریان‌های سیاسی و دخیل در شهر در جهت بهبود شرایط فعالیت خواهیم کرد.


   وی در ادامه به تشریح ماموریت های 3 گانه شورای شهر پرداخت و اظهارکرد: این وظایف و ماموریت‌ها عبارتند از: انتخاب شهردار، تقنین و وضع قوانین و مقررات مورد نیاز شهر و همچنین نظارت بر عملکرد شهرداری است؛ طبق قانون اساسی شورای شهر مسئولیت هایی در تمامی مسائل داراست ولی طی این 20 سال شکل‌گیری شوراها، حوزه اختیارات آنها در حد محدودی باقی‌مانده و روح آن عملیاتی نشده است.


   حیدری با بیان اینکه بیشترین ماموریت های شورا در حوزه شهرداری تعریف شده در حالیکه این شورا، شورای شهر است و نه شورای شهرداری، گفت: انتخاب شهردار یکی از چالش هایی است که هر شورا با آن سروکار دارد؛ از جمله ویژگی های مدنظر شورای پنجم برای تصدی شهرداری مشهد، داشتن تخصص، بومی بودن، برخورداری از توانایی و قدرت ریسک‌پذیری بالا و پاک‌دستی بوده که خوشبختانه تقی‌زاده خامسی تمامی این خصلت‌ها را داراست و تا این لحظه عملکرد مثبتی در فضای مدیریت شهری نشان داده است.

   تفاوت معنادار کمی و کیفی شورای پنجم با شوراهای پیشین


   وی با بیان اینکه طی 9 ماه فعالیت شورای پنجم به لحاظ کمی و کیفی تفاوت معناداری را با مدت مشابه شورای پیشین شاهد هستیم، افزود: طی این مدت 185 طرح و لایحه در صحن علنی شورا مصوب شده و نشست های متعددی نیز در قالب کمیسیون‌ها و کارگروه های شورا شاهدیم.


   حیدری در ادامه با بیان اینکه شاهد تغییر رویکرد قابل توجهی در فضای اجتماعی، فرهنگی و ... شهر هستیم، خاطرنشان کرد: بازگرداندن امید و اعتماد به شهر و شهرداری مهمترین نکته‌ در مدیریت شهر است و خوشبختانه به همت خادمان مردم در عرصه مدیریت شهری، فروردین 97 متفاوت از سال های گذشته بود و فضای جذاب و دلنشینی برای شهروندان و زائران ایجاد شد.


   وی با اشاره به اینکه شهر یک مجموعه بهم پیوسته است و نیازهای مختلفی دارد که نیازهای مردم هستند، گفت: یکی از نیازهای شهروندان نیاز به نشاط، پویایی و تحرک است و اگر هزینه‌ای در حوزه فرهنگی صورت می‌گیرد، توجیه دارد؛ بسیار خرسندیم اخیرا در مناسبت‌های ملی چهره شهر به تمثال مبارک شهدای معلم، ارتش، سپاه پاسداران و ... مزین شد.


   رئیس شورای شهر مشهد فقدان درآمدهای پایدار در حوزه شهری را یکی از چالش های پیش رو دانست و گفت: یک هزار و 800 میلیارد تومان از درآمدهای شهر از محل تخلفات و عوارض ساختمانی محقق می‌شود که امروز شاهد شرایط بحران و رکود در فعالیت های عمرانی هستیم.


   حیدری در ادامه تصریح کرد: منتخبین شورا با جهت‌گیری های مناسب سعی کرد‌ه‌اند با همکاری و مشارکت مردم، برنامه های خود را عملی نمایند و از همین‌رو نیازمند مشارکت حضور و نقد سازنده شهروندان و مردم هستیم تا مدیریت شهری را در ارائه خدمات مطلوب‌‎تر یاری رسانی نمایند.


   در ادامه این نشست نمایندگان گروه های مختلف دانشجویی به طرح مسائل و پیشنهادهای خود پیرامون مسائل مدیریت شهری پرداختند و رئیس شورای شهر مشهد به آنها پاسخ داد.


   حیدری در پاسخ به سوالی مبنی بر اقدامات شورای شهر مشهد در زمینه شفاف‌سازی گفت: مقوله «شفا‌ف‌سازی» نیازمند تعریفی عملیاتی است و شورای پنجم این مهم را از آغاز فعالیت خود و همزمان با فرآیند انتخاب شهردار محقق نموده است؛ همچنین تمامی جلسات علنی شورای شهر نیز به صورت زنده از طریق فضای مجازی پخش می‌شوند و شهروندان عزیز می‌توانند در جریان فرآیند تصویب لوایح و پیشنهادات قرار گیرند.

   سامانه شفاف سازی به زودی بهره برداری می شود


   حیدری در ادامه اشاره‎ای هم به مصوبه فروردین ماه شورا مبنی بر مکلف نمودن شهرداری برای آماده‌سازی سامانه شفاف‌سازی داشت و گفت: این سامانه آماده شده و طی روزهای آتی شاهد بهره‌برداری آن خواهیم بود؛ به کمک این سامانه امکان دسترسی آزاد و برخط به تمامی مبادلات، نحوه و میزان اعتبار و مسائل مربوط به قراردادها، اطلاعات کامل اسناد پیمان‌ها و ... فراهم می‌آید.


   وی افزود: در این سامانه نحوه اعلام بروز فساد، بدون علنی و افشا شدن مشخصات فرد افشاکننده، همزمان با تدوین سازوکارهای تشویقی و حمایتی برای وی تعبیه شده و اشخاصی که مانع از انتشار آزاد اطلاعات می‌شوند نیز معرفی خواهند شد.


   حقوق و میزان دریافتی اعضای شورای شهر مشهد و معاونان شهردار از دیگر مسائلی بود که در این جلسه سوال شد و حیدری در این خصوص گفت: حقوق ماهیانه اعضای شورا به صورت حق‌الجلسه و با سقف مشخص است؛ میزان حقوق هر عضو 4 میلیون و 900 هزارتومان است که از آن 10 درصد نیز بعنوان مالیات کسر می‌شود. اعضای شورا هیچ مبلغی را نمی‌توانند خارج از این حقوق دریافت کنند چرا که تخلف بوده و برخلاف قانون است.


   وی در خصوص حقوق معاونین شهردار هم گفت: مبلغ دریافتی معاونین شهردار در چارچوب مشخصی قرار دارد که میزان دقیق آنها در سامانه یاد شده، بیان خواهد شد و به سمع و نظر شهروندان عزیز خواهدرسید.


   تحرکات و مشکلات دوره گذشته شهرداری و شورای سابق شهر مشهد از دیگر موضوعات طرح شده توسط دانشجویان بود که حیدری در این خصوص اظهارکرد: فارغ از اختلاف نظرات سیاسی شورای پنجم با مدیریت پیشین شهری مشهد، موضوعی همچون املاک نجومی شهرداری تهران را در مشهد شاهد نبودیم؛ تخلفاتی در حوزه عقد و اجرای قرارداد بوده که توسط نهادهای ذی‌ربط احصا شده و ازطریق مبادی قانونی پیگیری خواهند شد.


   یکی از موضوعاتی که دانشجویان به آن پرداختند بحث آلودگی هوا و نزدیک شدن شرایط مشهد به شهر تهران بود که در این خصوص خلیل‌الله کاظمی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد در این زمینه گفت: در زمینه آلودگی هوا بیش از 20 دستگاه مختلف دخیل هستند که یکی از آنها شهردای است؛ آنچه به شهرداری برمیگردد در زمینه توسعه فضای سبز، ایجاد سیستم حمل و نقل ریلی، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و ... است.


   در ادامه این نشست یکی دیگر از نمایندگان دانشجویان از نابرابری های اجتماعی موجود در شهر گلایه کرد و حیدری در این خصوص پاسخ داد: مقوله نابرابری موضوعی کلان و ساختاری است که هر 3 قوه مجریه، مقننه و قضائیه در آن مسئولیت دارند اما شورا نیز باید در حوزه ماموریت های خود از این مهم مواظبت نماید.


   حیدری با بیان اینکه یکی از اولویت های شورای پنجم برقراری عدالت شهری و گسیل خدمات و امکانات شهری با شیب ملایم به سمت مناطق پیرامونی شهر است، تصریح کرد: سرانه فضای سبز منطقه 1 شهرداری مشهد که نسبتا جزو مناطق برخوردار شهری است، 4 مترمربع بوده در حالی که در مناطق پیرامونی این عدد بالاتر از 10 مترمربع است.


   رئیس شورای شهر مشهد افزود: در حوزه توزیع بودجه، منطقه‌ای 25 میلیارد تومان درآمد داشته ولی امروز شاهد آن هستیم که 100 میلیارد تومان در این منطقه هزینه شده است.

    

   100 میلیارد برای حاشیه شهر در نظر گرفته شده است

   حیدری با بیان اینکه مشکلات حاشیه شهر، مشکلاتی ساختاری هستند، اظهارکرد: امسال 100 میلیارد تومان اعتبار برای حاشیه شهر درنظرگرفته شده که 50 درصد آن از محل خزانه شهرداری و 50 درصد دیگر نیز از طریق اعتبارات و تسهیلات محقق خواهد شد.


   وی افزود: اخیرا شورای شهر مصوبه‌ای برای دانش‌آموزان استثنایی داشته که هزینه بخشی از سرویس ایاب و ذهاب ایشان به مدرسه را تامین‌می‌نماید.


   کمربندجنوبی با 80 درصد پیشرفت فیزیکی و صرف اعتبار میلیاردی متوقف نمی شود

   در ادامه یکی از دانشجویان حاضر در نشست به انتقاد از روند اجرایی پروژه کمربند جنوبی مشهد پرداخت و بابت اجرای این طرح از رئیس شورای شهر مشهد گلایه کرد که حیدری در پاسخ گفت: روند مطالعاتی این طرح از سال 78 آغاز و در سال 90 عملیات اجرایی آن شروع شده است؛ شوراهای دوم، سوم و چهارم شهر مشهد اعتبارات این طرح را اختصاص داده‌اند و نمیدانم که منتقدین طرح در زمان این شوراها کجا بوده‌اند؟


   حیدری با بیان اینکه انتظار ما از محیط های دانشجویی متفاوت از سایر محیط هاست، تصریح کرد: نقدهایی که مطرح می‌شوند باید همراه با آگاهی و اطلاعات باشند؛ تا پیش از شورای پنجم، 105میلیارد تومان اعتبار در این طرح هزینه شده، 60 میلیارد تومان برای تملکات اختصاص یافته که همگی در دوره های پیشین بوده است.


   وی با اشاره به اینکه این طرح جزو طرح دوم و سوم جامع شهر مشهد بوده که تا به امروز 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، گفت: اکنون نمی‌توانیم چنین پروژه‌ای را به حالت تعلیق دربیاوریم؛ از طرف دیگر این پروژه در طرح ملی زیارت مصوبه دارد و طبق مطالعات انجام شده، 10 درصد مصرف سوخت را کاهش و موجب تقلیل آلودگی هوا می‌شود.


   حیدری خاطرنشان کرد: دخالت در طبیعت ضررهای بسیاری در پی خواهد داشت و باید جایگزین آن‌ را درنظر گرفت؛ اگر اجرای این طرح در شورای پنجم به صحن علنی آورده می‌شد، هیچگاه به تصویب نمی‌رسید.


   وی با بیان اینکه 50 درصد از عرض معبر کمربند جنوبی فضای سبز است و 3 هزار هکتار از قسمت جنوبی آن نیز به همت شهرداری مشهد درختکاری شده، گفت: در شرایط موجود بین بد و بدتر باید انتخاب کرد؛ از جیب مردم هزینه شده و باید موانع و مشکلات آن را برطرف نمود.


   بی.آر.تی خط 3 از دیگر مسائلی بود که در این نشست 2 ساعته مطرح شد و رئیس شورای شهر مشهد در این زمینه اظهارکرد: بی.آر.تی یکی از مدل های حمل و نقل امروزی است؛ خط 1 قطارشهری مشهد روزانه 110 هزار جابجایی مسافر دارد و خط 1 بی.آر.تی 120 هزار نفر. در حالی که برای احداث هرکیلومتر مترو 250 میلیارد تومان اعتبار لازم است و برای هر کیلومتر بی.آر.تی 5 میلیارد.


   وی با بیان اینکه اجرای این خط برای شهروندان منفعت و خیر بسیاری دارد، گفت: ممکن است بخشی از اصناف هم در این بین متضرر شوند ولی در تصمیم‌گیری های خود باید خیر و منفعت عمومی را مدنظر قراردهیم.


   حیدری با تاکید بر لزوم گسترش اجرای خط بی.آر.تی، افزود: اگر این امر محقق نشود شاهد افزایش روزافزون آلودگی هوای شهر خواهیم بود؛ از یک سو با اجرای طرح بی.آر.تی مخالفت میکنند و از سوی دیگر از آلودگی هوا ناراحت.


   وی افزود: اگر اجرای خط 3 بی.آر.تی محقق میشد امروز شاهد جابجایی 250 هزار مسافر در روز بودیم؛ باید توجه داشت که اگر معابر را 3 برابر هم بکنیم، کماکان مشکلات عدیده ترافیکی خواهیم داشت.


   یکی از حاضران در جلسه نسبت به جمع‌ شدن نمایشگاه مشهد دوست داشتنی شکایت کرد و معتقد بود این نمایشگاه میتوانست در ترویج فرهنگ قدیم مشهد نقش داشته باشد.


   حیدری در پاسخ به وی گفت: به شما توصیه میکنم که تحقیق کنید چه هزینه های هنگفتی برای اجرای این نمایشگاه در مدیریت شهری گذشته صورت گرفته است؛ مقوله هویت شهر باید در فکر، ذکر و عمل ما در فضای زندگی شهری دیده شود.


   وی افزود: محوریت نمادهای هویتی شهر بارگاه منور رضوی است ولی در کنار این نماد باارزش، نمادهای تاریخی گرانبهایی همچون توس و فردوسی و ... را دارا هستیم که باید از ظرفیت های نهفته و بلااستفاده آنها بهره مند شویم.


   حیدری تصریح کرد: هویت شهری بسیار مهم است؛ توجه داشته باشید که بسیاری از برخی تجهیزات و وسائل استفاده شده در نمایشگاه مشهد دوست داشتی پیش از شروع فعالیت شورای پنجم توسط مناطق مختلف شهرداری جمع آوری شده بودند و وجود نداشتند.


   نوسازی و بهسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی از دیگر موضوعات طرح شده در این جلسه بود که حیدری در این باره گفت: خوشبختانه طی سفر اخیر رئیس جمهور به مشهد و رایزنی هایی که با ایشان صورت گرفت، مقرر شد برای اجرای معابر اصلی این منطقه اوراق مشارکت اختصاص یابد تا طی 3 سال این امر محقق شود و شاهد روان شدن ترافیک در این نقطه باشیم.


   رئیس شورای شهر مشهد اشاره ای هم به مطالبه یکی از دانشجویان پیرامون بحث جوانگرایی داشت و در این خصوص تصریح کرد: خوشبختانه در میان اعضای شورا و معاونان شهردار چهره های جوانی حضور دارند؛ شهرداری مشهد امروز به لحاظ نیروی انسانی 5 هزار نیروی مازاد دارد به گونه‌ای که با نبود آنها، اتفاقی رخ نخواهد داد. از همین‌رو ورود نیرو به شهرداری برحسب ضرورت انجام خواهد شد.

   مادامی که شهرداری بدهکار است باید از هبه پرهیز شود


   «هبه» موضوع دیگری بود که در این جلسه مطرح شد و حیدری این چنین درخصوص آن اظهارنظر کرد: در این زمینه و بذل و بخشش باید با نگاهی منطقی و مسئولانه پیش‌رفت و نه با رویکرد سیاسی؛ مادامی که شهرداری به بخش های مختلف بدهکار است، از هبه کردن باید پرهیز شود؛ طی این مدت تنها یک هبه در شورای پنجم صورت گرفته که انهم هبه زمین برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صورت عاریه‌ای بوده است.


   اتهام وارد شده به عضو شورای شهر مشهد از دیگر سوالات مطرح شده در این سوال بود و حیدری اظهارکرد: اتهامی وارد شده و هیچ موضوعی هنوز در این زمینه روشن نیست و باید پرونده مسیر خود را درفضای مناسبی طی کند.
   وی با بیان اینکه شورای شهر سعی نموده در تعامل با دستگاه قضایی، دولت و استانداری در مراحل مختلف پیگیری های لازم برای این موضوع را نموده است، تصریح کرد: رسیدگی به این موضوع یکی از حقوق دستگاه قضایی بوده که هیچکس هم مخالف آن نیست؛ حتما در فرآیند آیین دادرسی حقوق مربوط به ایشان همچون دسترسی به وکیل و ... بعنوان یک شهروند و کسی که رای اول مردم مشهد را دارد و تلاش خستگی ناپذیری در همین دوره کوتاه انجام داده مورد انتظار است.


   حیدری افزود: با توجه به اینکه موارد تحقیقات ایشان طبق اطلاعات رسیده به ما تمام شده است، امیدواریم در آینده نزدیک با تبدیل قرار ایشان آزادگردند و فرآیند رسیدگی به مسائلشان به شکل طبیعی دنبال شود.


   وی از پرهیز شورای شهر برای وارد نمودن این فضا به چالش‌ها و تنش های سیاسی خبر داد و گفت: رسیدگی به حوزه قضایی و پرونده های قضایی با ورود به چنین چالش هایی معلوم نیست که اثر مثبت داشته باشد و از سوی دیگر فضای شهر نیز ایجاب نمی‌کند.


   حیدری با بیان اینکه شورا و دستگاه قضایی وظیفه دارند در چارچوب قانون به وظیفه خود عمل کنند و در پرونده های قضایی اصل موضوع برائت است، مگر اینکه خلافش ثابت شود، افزود: مصاحبه اخیر معاون محترم دادستان مشهد دو نکته قابل تامل داشت که یکی از آنها تکذیب حضور آقای شهلا در میهمانی مختلط است؛ شایعه و کار خلاف اخلاقی که رقیب ناموفق در جریان انتخابات با نگاهی انتقام‌جویانه که نشات گرفته از عدم موفقیت آنها در اخذ رای مردمی بوده، از طریق فضای مجازی منتشر کرد و با تکذیب دستگاه قضایی روبرو شد.


   وی در ادامه گفت: اینکه در فضای اینچنینی با آبرو و اعتبار یک فرد و خانواده‌اش برای منافع سیاسی بازی کنیم، اقدام کاملا غیراخلاقی محسوب می‌شود؛ موضوع ادامه فعالیت آقای شهلا در شورای شهر نکته مهمی بوده که مقام محترم قضایی به آن اشاره کرده و نظر ما نیز بر همین مبناست چرا که تصمیم گیرنده این موضوع در چارچوب شورا بوده و نه نهاد دیگر.


   رئیس شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: امیدواریم به برکت این ماه رحمت طی روزهای آتی گشایشی در این زمینه حاصل شود.


   مطالبات دانشجویی در خصوص تخفیف استفاده از بهای اتوبوس نیز در این نشست مطرح شد و حیدری در این زمینه اینچنین اظهارنظر کرد: مطالبات دانشجویی از دو بخش تشکیل شده که یکی از آنها صنفی و دیگری اجتماعی است؛ مطالبات صنفی در حوزه محدود به دانشگاه بوده و مطالبات اجتماعی با رویکرد آرمان‌گرایانه و عدالت‌جویانه است و همیشه معطوف به دیگران بوده است و انتظار بود که نیازهای اقشار آسیب‌پذیر همچون افراد تحت پوشش کمیته امداد را مطالبه حرکتی دانشجویی باشد.


   حیدری با بیان اینکه هزینه تمام شده هر سفر با اتوبوس 1500 تومان است و شهرداری به ازای هر شهروند 1000 تومان یارانه پرداخت می‌کند، گفت: از سوی دیگر در ماه 2 میلیارد تومان فرار بلیط داریم و اینها موارد بسیار جزئی از مشکلات سازمان اتوبوسرانی است.


   وی افزود: اگر بخواهیم برای اقشار مختلف جامعه تخفیف قائل شویم به طبع قادر به نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهر نیستیم؛ سال گذشته 220 دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس نو و جدید وارد ناوگان شهری شدند و اگر چنین تخفیف هایی را اعمال کنیم مدیریت شهری دیگر قادر به چنین اقدامی نخواهد بود، پس باید به موضوعات آگاهانه بنگریم و مصلحت خود را به مصلحت شهر ترجیح ندهیم.


   نماینده دانشجویان افغان، آخرین دانشجویی بود که در این نشست در جایگاه حاضر و خواستار نگاه مثبت به این قشر از جامعه شد.


   حیدری با بیان اینکه یک دهم جمعیت مشهد (300 هزارنفر) را افغانی ها تشکیل میدهند، گفت: این جمعیت نیز همچون شهروندان ایرانی از تمامی ظرفیت‌ها، امکانات و یارانه‌ها بهره‌ می‌برند؛ این عزیزان در حوزه مسائل فرهنگی ظرفیت خوبی دارند و کارهای قابل توجهی‌میتوانند انجام دهند.


   وی افزود: کمیسیون سرمایه‌گذاری شورا نیز توجه ویژه ای به این مقوله خواهد داشت تا از ظرفیت اقتصادی ایشان هم بهره های لازم را ببریم.


    

   تعداد بازدید: 238
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 359    بازدید کنندگان دیروز: 2609    کل بازدید ها : 4,042,615
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد