•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 72
    کد: 150965
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۲/۱۵
    رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد با حضور در مرکز 137:

    محدود شدن اختیارات شوراهای شهر و روستا چالش جدی نظام شورایی است

    رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: محدود شدن اختیارات شوراهای شهر و روستا چالش جدی نظام شورایی است.
    محدود شدن اختیارات شوراهای شهر و روستا چالش جدی نظام شورایی است

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، بتول گندمی در حاشیه حضور در مرکز ارتباطات مردمی 137 شهرداری مشهد و پاسخگویی تلفنی به درخواست‌های شهروندان بیان کرد: در قانون ظرفیتی ایجاد شده که بر مبنای آن باید همه امورات شهر به مردم واگذار شود؛ با این وجود در قالب آن نظام شورایی باید بتواند با تمرکززدایی به عنوان نهادها و پارلمان‌های محلی منتخب مردم شهرها را اداره کنند.


    وی افزود: این ظرفیت تا سال 77 مغفول مانده بود که با استقرار دولت اصلاحات نظام شورایی احیا شد.


    رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: در سال 77 با این اتفاق هیجان و استقبال زیادی از نظام شورایی صورت گرفت به گونه‌ای که در آن سال 200 هزار نفر توانستند با رای مردم شهر و روستا به پروسه اداره شهرها و روستاها وارد شوند.


    گندمی ادامه داد: با احیای نظام شورایی گام‌های خوبی هم برداشته شده و امروز با گذشت 5 دوره از نظام شورایی شاهد تحول چشمگیر سطح خدمات و بهداشت در روستاها و همچنین شهرها هستیم.


    وی با اشاره به انتظار مردم از نظام شورایی تصریح کرد: با این وجود مردم انتظار دارند که نظام شورایی متولی همه امورات شهر باشد به گونه‌ای که مردم از نظام شورایی در حوزه اقتصاد شهری انتظار دارند، رونق ساخت و ساز را مطالبه می‌کنند و در حوزه بیکاری توقعاتی دارند اما شوراها در این زمینه‌ها، قانونا وظیفه‌ای ندارند.


    رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: متاسفانه امروز شاهد هستیم که بعد از 18 سال روز به روز از اختیارات شوراها کاسته می‌شود و شوراها محدودتر می‌شوند که این برخلاف رویکرد اولیه شکل‌گیری نظام شورایی است.


    گندمی بیان کرد: نظام شورایی باید به سمتی حرکت کند که شهرها را از حالت اداره متمرکز کشور خارج کند اما امروز شاهد این مهم نیستیم.


    وی تاکید کرد: در حال حاضر هر شهر باید بسته به موقعیت خود اداره شود به عنوان مثال در شهر مشهد ظرفیت‌هایی وجود دارد که می‌تواند به اقتصاد و درآمد شهری کمک کند اما وقتی دولت به صورت متمرکز دستورالعمل‌ها را تعیین می‌کند و اختیارات ما روز به روز کمتر می‌شود، شوراها در درآمدها دچار مشکل می‌شوند و از طرفی نمی‌توانیم برنامه‌ای را تدوین کنیم و به اختصاص اعتبارات دولتی خوش‌بین باشیم.


    رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: با این وجود نظام شورایی با یک چالش جدی مواجه است لذا گر قرار است امورات متمرکز شود نظام شورایی باید برداشته شود و برگردیم به همان قبل و دولت شهرها را اداره کند و اگر در مقابل قرار است نمایندگان مردم در شوراها شهر را اداره کنند نباید هر روز با لوایح و طرح‌های مختلف اختیارات شوراها را کم کنند.


    وی با بیان اینکه در حال حاضر نظام شورایی از حالت شورای شهرداری هم خارج شده است، عنوان کرد: متاسفانه امروز نمی‌توانیم وضع درآمد برای شهر داشته باشیم چرا که هم قانون‌گذار ما را محدوه می‌کند و دستگاه‌های مختلف می‌توانند به تصمیمات شوراها ورود پیدا کند.


    گندمی گفت: شوراها تصیماتی را برای شهر می‌گیرند و در این میان شاید اندک شهروندانی منتفع نشوند در این صورت شهروند می‌تواند در یک فرآیند خاص تصمیم یک شورای شهر را که در واقع نمایندگی اکثریت مردم را دارد، باطل کند. 

    تعداد بازدید: 72
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد