•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 96
    کد: 150292
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
    رئیس کمیسیون ویژه ایثارگران شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در نطق پیش از دستور؛

    جانبازان خاطره درد کشیده جنگ هستند

    محمدحسین ودیعی، رئیس کمیسیون ویژه ایثارگران شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در بیست و سومین جلسه علنی شورا نطق پیش از دستور خود را قرائت کرد.
    جانبازان خاطره درد کشیده جنگ هستند

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، متن این بیانیه به شرح زیر است؛

    به نام آن که جان رافکرت آموخت چراغ دل به نورجان برافروخت
    به نام آن که درجان وروان است توانایی ده هرناتوان است
    به نام آن خدای پاک سبحان که ازخاک آفرید اینگونه انسان

    1- سالگرد میلاد حضرت ابوالفضل العباس علیه‏ السلام، روز جانباز نام‏گذاری شده است. عباس علیه‏‌السلام بزرگ جانباز تاریخ انسانیت است که صحنه کربلا را تجلی گاه ایثار و جانبازی کرد. فداکاری‌‏های وی در تاریخ بشر مانندی ندارد.

    حضرت ابوالفضل العباس علیه‏‌السلام، آموزگار بزرگ عشق و وفا، امیر ادب، الگوی بی‏‌بدیل شجاعت و مردانگی، رهروی راه رهبر است.

    انسان‏ها در همه‏ زمینه‏ های وجودی، به شناخت قمر بنی‏ هاشم نیاز دارند. نیاز به شناخت وجود کامل آن حضرت، ویژه‏‌ی جانبازان نیست، بلکه نیاز همه‏‌ی دلدادگان کوی دوست و آزاد مردان جهان است.

    عباس علیه‏‌السلام بصیرتی نافذ و ایمانی استوار داشت. او در رکاب برادرش، امام حسین علیه‏‌السلام جانفشانی کرد.

    اینکه این روز را بنام جانباز رقم زدند ناشی از شباهت های فراوان جانبازان عزیز ما در صحنه های حماسه وایثار دوران دفاع مقدس است هر رزمنده ای که در ان دوران حضور را بیاد دارد نمونه‌ای از این شباهت هارا در خاطر دارد به همین دلیل است که اما رهبر وامام شهدا و جانبازان حضرت امام  "ره" ونیز در بیانات مقام معظم رهبری مقام ومرتبه این عزیزان بارها والا تحسین شده اند.

    حضرت امام "ره"  می‏فرمایند: زبان و پیام ما عاجز از ترسیم مقام بلندپایه عزیزانی است که برای اعتلای کلمه حق و دفاع از اسلام و کشور اسلامی جانبازی نموده‏‌اند.

    سلام بر عزیزان ما که در راه عزّت اسلام و عظمت کشور اسلامی به پاخاستید و در راه دفاع از میهن، معلول و مجروح شدید و برای خودتان، مایه‏‌ی افتخار و برای ملت بزرگ‏تان، هم مایه‏‌ی سربلندی شدید. درود بر شما جانبازان و مصدومان که اعضا و سلامت خود را در راه اعتلای قرآن کریم از دست داده‏‌اید. ملت شریف و اسلام بزرگ هیچ‏گاه شما عزیزان را از یاد نمی‏برد. درود بر خواهران و برادران مصدوم و معلول که شجاعانه در راه حق و پیروزی، قیام و فداکاری کردند و ملت را در جهان سرافراز کردند. این‏جانب، تقدیر و تشکر و دعای خالصانه‏‌ام را به شما عزیزان اهدا می‏کنم و از خداوند متعال، سلامت و سعادت و بهبودی شما فرزندان اسلام را خواهانم.

    اما چند کلام در باره این عبا س های دروان:

    جانبازان دوبار شهید می شوند. یک بار در جبهه های جنگ رودرو با دشمن و یک بار در وطن در برابر آشوب های زمانه. فسادهای کلان. فروش و معامله ارزش های ایثار گری در مجادلات سیاسی فراموشی سادگی و مهربانی آن روزهای جنگ

    شهید اوینی می گوید شهیدان ماندند و زمان مارا با خود برد. چه غریب جانبازان که هم با شهدا ماندند و هم با ما به زمان امروز آمدند. با پیکری مجروح و خسته گویی جسمِ شهید زنده خویش را به دوش کشیده اند.

    جانبازان اسماعیل زمانه ما هستند. به قربانگاه رفتند و زخمی بیرون آمدند. جانبازان حاملان پیکرِ شهید خویشند. انها قامت خویش را شکستند تا قامت میهن و ایمان نشکند.

    جنگ رفته و تمام شده است. جانبازان هم روزی تمام خواهند شد. این واقعیت تاریخ است. اما کاش فرزندان ما در کتاب ها بخوانند که جانبازان راویان دردِجنگ بودند. جانبازان خاطره درد کشیده جنگ هستند. هر روز که جانبازی از خواب برمی خیزد دوباره شهید می شود. نسل آینده باید بداند که جانبازان ما پاسبانان حریم زندگی بودند.

    جنگ بد است. جنگ درد دارد. جنگ مادران را داغدار می کند. جنگ کودکانی را بی پدر می کند. بیش از هر کسی جانبازان داغدار جنگ هستند .فغان ز جغد جنگ ومرغوای او- که تا ابد بریده باد نای او


    اما گاهی برای زندگی باید جنگید. زندگی آرام امروز ما در وادی خون واتش جنگ دیروز رقم خورده است. در این وادی شهدا و جانبازان سوختند تا از خاکستر آن روز ققنوس زندگی امروز سر برکشد.

    دفاع مقدس امروزه راویانی دارد. کسانی که برخی از دور دستی بر آتش داشتند و راویان امروز جنگ هستند اما جانبازان در میان معرکه بودند. به چشم خویش دیدند دستی که به پرواز در می آید. لبی که تشنه است اما لبخند می زند، تنی که جرح است اما برای درمان دیگری را معرفی می کند .فرمانده بزرگی که متواضعانه خود را سپر بلای لشکرش کرد وجوانی که در بحبوحه کارزار برای چشم های مادرش دعا می کند. از دل آتش وخون خبر آوردن هنرِ جانبازان است.

    جانبازان عباس های معرکه هستند. معیار مرد و نامردی. عمود خیمه های برادری، نشانه های روشن آب و مهربانی. عباس های جنگ را از یاد نبریم.

    4 – وضعیت جانبازان در شهر مشهد مقدس 26431نفر 8500شهید-1920ازاده

    اصلاح طلبی شورای شهر وتکریم ارزشهای ایثار وشهادت در نگاه اصلاح طلبی به ارزشهای ایثار گری وتکریم وترویج آن به عنوان یک اصل بنیادی توجه می شود نه به برنامه تبلیغاتی وپوپولیستی بیشترین خدمات وتسهیلات بنیادی برای جانبازان در اوایل دهه 80 در دوره اصلاح طلبی مقرر ومصوب گردیده. معافیت ها حالت اشتغال بیمه های تکمیلی .پرستاری ومعیشت. خودرو
    ما هم در شورای پنجم به این مسئله توجه ویزه ای داریم تشکیل کمیسیون ویژه یثار گران
    بریده باد نای او و تا ابد گسسته وشکسته پر وپای او
    ز من بریده یار آشنای من کزو بریده باد آشنای او
    چه باشد از بلای جنگ صعب‌تر که کس امان نیابد از بلای او
    فنای‌ جنگ خواهم از خدا که شد بقای خلق بسته در فنای او
    زهی کبوتر سپید آشتی که دل برد سرود جانفزای او
    رسید وقت آنکه جغد جنگ را جدا کنند سر به پیش پای او


     

    تعداد بازدید: 96
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد