•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 111
    کد: 148999
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۱/۰۶
    رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تشریح کرد؛

    سهم محیط زیست شهری در جذب گردشگر

    رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در یادداشتی سهم محیط زیست شهری در جذب گردشگر را تشریح کرد.

    سهم محیط زیست شهری در جذب گردشگر

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، محمد حاجیان شهری در این یادداشت آورده است؛

    پرداختن به جنبه های محیط زیست شهری می تواند به یکی از علل جاذبه های گردشگری یک منطقه تبدیل شود. در این رابطه غنی سازی فضای سبز شهری و افزایش سرانه این فضا می تواند به کمک مدیریت شهری بیاید و زمینه مساعدی را برای توسعه فعالیت های گردشگری به وجود آورد. احداث پار کها، شهرباز ی ها، باغ وحشها و اهمیت بخشیدن به منابع طبیعی که در گستره کلا نشهر مشهد واقع شده اند، می توانند ابزاری مؤثر در راستای جذب توریست باشند.


    آنچه که در این میان حائز اهمیت است، نحوه طراحی پار کها و استفاده بهینه از اراضی با کاربری فضای سبز است. پراکندگی اراضی مشهد به گونه ای است که توزیع مناسبی در فضای سبز شهری صورت نگرفته است و همه مناطق شهرداری به یک اندازه، از موهبت فضای سبز بهره مند نشده اند. با این وجود، استفاده از گونه های گیاهی خاص در همین پار کهای با توزیع نامتوازن می تواند جاذبه هایی را برای گردشگران به دنبال داشته باشد. ایجاد پار کهای موضوعی نیز در افزایش ماندگاری زائران مؤثر خواهد بود.


    از دیگر خلاقیت هایی که می تواند به کمک ما بیاید، راه اندازی جشنواره های موسیقی سنتی در بوستا نهاست. مشهد به چنین رویدادهایی از جنس فرهنگ و هنر نیاز دارد تا بتواند ضریب ماندگاری گردشگران را ارتقا بخشد.

    با توجه به آن که هزینه تملیک اراضی برای احداث پار کها و فضای سبز در مشهد گران است، باید در راستای معرفی هر چه بیشتر بوستا نها و منابع طبیعی موجود به زائران تلاش کرد. وجود چنین پار کهای بزرگی در جذب زائر مؤثر بوده است اما در ادامه مسیر توسعه گردشگری نیاز به زیرساخت های بیشتری داریم.


    اکنون کمربند جنوبی مشهد، یکی از بهترین ظرفیت ها برای احداث پارک و افزایش سرانه فضای سبز محسوب می شود. در همین راستا پیشنهادی به مدیریت شهری ارائه شده است که طی آن، فضای سبزی شبیه به ناهارخوران گرگان در کمربند جنوبی مشهد ایجاد شود. با فراهم شدن چنین بستری در کمربند جنوبی می توان از مسافران عبوری نیز منبع درآمدی داشت و آنان را به ماندگاری بیشتر در مشهد ترغیب کرد.
    از دیگر طرح هایی که در این زمینه مورد توجه قرار گرفته، احداث» رودپارک «در اطراف کشف رود است. شهرهای گردشگر پذیری مانند اصفهان از ظرفیت رودپارک برای جذب توریست بهره برده اند و حال که این ظرفیت در کشف رود نیز وجود دارد، می تواند موردتوجه واقع شود.

    براساس آمارهایی که از گوشه و کنار شنیده می شود، به طور متوسطماهانه 1.5 تا 2 میلیون زائر به مشهد می آیند. خدمات شهری زیادی به این زائران ارائه می شود که هزینه های گزافی را بر دوش مدیریت شهری می گذارد. با استفاده از مکانیزاسیون و ماشین آلات پیشرفته می توان هزینه خدمات شهری را کاهش داده و عواید آن را در راستای فراهم سازی توسعه زیرساخت های صنعت توریسم هزینه کرد.

    کلا نشهری مانند مشهد برای افزایش مدت ماندگاری زائران، نیازمند تعریف پروژه های عمرانی گوناگونی است. از این رو با کاهش هزینه خدمات شهری می توان منابع مالی لازم برای ایجاد جاذبه های گردشگری در مشهد را فراهم ساخت.
     

    تعداد بازدید: 111
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد