•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 96
    کد: 148778
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
    رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد:

    پروانه های ساختمانی در کمتر از 20 روز صادر خواهند شد

    رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: با هدف افزایش رضایت شهروندان و رونق ساخت و ساز در شهر، پروانه های ساختمانی سال آینده در کمتر از 20 روز صادر خواهند شد.
    پروانه های ساختمانی در کمتر از 20 روز صادر خواهند شد

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، سید محسین حسینی‌پویا در گفتگو با خبرنگارما ضمن تبریک فرارسیدن سال نو و آرزوی پیروزی و سربلندی برای تمامی هموطنان عزیز، اظهارکرد: امیدواریم در سال 97 فرهنگ رواداری ترویج بیشتری در میان مردم پیدا کند و ارتباط میان مردم و رابطه متقابل بین مردم و مسئولین نزدیک‌تر و تقویت شود.

    وی در ادامه صحبت های خود به تشریح رویکردهای کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در سال 97 پرداخت و گفت: محوریت عمده فعالیت های این کمیسیون ادامه بحث های مطرح شده در گذشته خواهد بود.

    حسینی‌پویا خاطرنشان کرد: از ابتدای فعالیت کمیسیون، با هدف رسیدگی بهتر و سریعتر به موضوعات مختلف، تیم کارشناسی حقوق گردهم آورده شده است؛ با توجه به اینکه حدود 6 ماه از آغاز به کار این تیم می‌گذرد، قطعا سال آینده اقدامات پخته‌تری خواهد داشت و در سال آینده قوت و سرعت بیشتری خواهد گرفت.

    حسینی پویا با بیان اینکه حقوق شهروندی از اولویت ویژه‌ای در کمیسیون حقوقی شورا برخوردار است، گفت: روند پیگیری این موضوع در سال آینده تسریع پیدا خواهدکرد؛ حقوق شهروندی به منزله احترام به مردم بوده و معتقدیم که دانستن حق ایشان است.

    وی افزود: در زمینه آگاهی بخشی به شهروندان، مقوله‌ای که به حوزه شورای شهر مرتبط می‌شود، آگاهی مردم نسبت به مصوبات شوراست؛ متاسفانه این مصوبات امروز به شکل شفافی در اختیار شهروندان قرار ندارد و در 6 ماه نخست سال ِآینده تمامی قوانین مرتبط با شهر اعم از مصوبات شورا و دیگر نهادهای بالادستی در سایت شورا و شهرداری مشهد بارگذاری خواهد شد تا دسترس شهروندان قرار گیرد.

    رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: از این طریق مردم می‌توانند به صورت آنلاین از آخرین مصوبات معتبر اطلاع‌ یابند و درصورت اعتراض، مراتب نارضایتی خود را نسبت به قوانین ابراز نمایند.

    حسینی‌پویا افزود: در سایر موارد نیز به همین ترتیب عمل خواهیم کرد به گونه‌ای که در زمینه هایی از جمله تسهیل قوانین مرتبط با شهرسازی و سرمایه‌گذاری سرعت بیشتری شاهد خواهیم بود؛ سعی ما بر این بوده که مصوباتی داشته باشیم تا مصوبات دست‌وپا گیر و محدودکننده زائد قبل را کاهش داده و شهروندان ما با آسایش و سرعت بیشتری به امورات روزمره خود رسیدگی کنند و مشکلی نداشته باشند.

    وی با اشاره به اهمیت ساده‌سازی و در دسترس بودن قوانین، تصریح کرد: تحقق این مهم، سبب می‌شود تا شهروندان نسبت به حقوق و وظایف خود آشنایی کامل داشته باشند و به راحتی امورات روزمره خود را پیگیری کنند؛ حقوق و تکالیف مردم باید توام با یکدیگر دیده شود یعنی اگر مردم دارای حقوقی هستند در کنار آن نسبت به شهر نیز تکالیفی را برعهده دارند.

    رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد افزود: اگر بتوانیم در سال 97 و پس از آن هر دو این موارد را به صورت هماهنگ به اطلاع و آگاهی مردم برسانیم، در تغییر فرهنگ رفتاری مردم اتفاق خوبی خواهد اتفاد و همدلی بیشتری در سطح شهر رقم میخورد؛ بسیاری از هزینه های نابجا حذف می‌شود و به تبع آن بودجه شهرداری نیز به صورت بهینه‌تری هزینه خواهد شد.
    حسینی‌پویا در ادامه صحبت های خود به موضوع شفافیت در حوزه بودجه هم اشاره‌ای داشت و خاطرنشان کرد: شفافیت در این حوزه را از سال جاری آغاز کردیم؛ در همین راستا بودجه سال 97 را پیش از تصویب لایحه بودجه از طریق فضای مجازی در اختیار مردم قرار دادیم و علاوه بر آن، چندین مناظره در این خصوص برگزار شد تا مردم بتوانند از بودجه شهرداری آگاهی پیدا کنند.

    وی افزود: نکته دیگری که می‌تواند به این روند کمک کند، اصلاح فرآیند هاست؛ این مهم در دستورکار شورا و شهرداری قرار گرفته و شفاف و تسهیل شدن فرآیندها مانع از فساد می‌شود.
    حسینی‌پویا خاطرنشان کرد: درخصوص اصلاح فرآیندها، منطقه 9 شهرداری به صورت پایلوت درنظر گرفته شده که با اجرای آن به سایر مناطق نیز تسری خواهد یافت.

    وی گفت: نکته دیگر اصلاح فرآیند پروانه است که در 3 ماهه نخست سال آتی در دستور کار قرار خواهدگرفت؛ امیدواریم مدت زمان صدور پروانه های ساختمانی را به کمتر از 20 روز برسانیم و اگر این امر محقق شود علاوه بر آنکه رضایت مردم را بهمراه خواهد داشت، موجب رونق ساخت و ساز و تولید اشتغال نیز خواهد شد.

    حسینی‌پویا در ادامه صحبت های خود بیان کرد که کمیسیون حقوقی در قرارددادهای شهرداری، از ابتدای برگزاری مناقصات تا انتهای کار که پروژه تحویل گرفته می‌شود، به شکل منسجم‌تری نظارت خواهد داشت تا قراردادهای شهرداری به استانداردهای مشخصی برسد و موارد اشکال آنها برطرف شود.
    عضو شورای شهر مشهد در پایان صحبت های خود تشریح کرد: مادامی که دوستی‌ها در شهر بیشتر شود، امید مردم به تغییر افزایش می‌یابد؛ مشکل امروز ما این بوده که یاس و ناامیدی پیوسته به جامعه القاء می‌شود و مدیریت شهری باید به سهم خود این یاس و نومیدی را به امید تبدیل نماید.

    حسینی‌پویا گفت: قانون باید همانگونه که گفته شده و بدون اعمال سلیقه اجرا شود؛ شادی حق مردم است و نباید مانع از شادی و نشاط شهروندان، آنگونه که در قانون تعریف شده، شویم.
     

    تعداد بازدید: 96
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد