•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 155
    کد: 148609
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۲/۲۷
    ایضاح مفهومی یک شعار

    مشهد، شهر زندگی

    مهدی شریفی، رییس حوزه ریاست شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در یادداشتی به ایضاح مفهومی شعار« مشهد، شهر زندگی» پرداخت.
    مشهد، شهر زندگی

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس متن این یادداشت به شرح زیر است؛

    مهدی شریفی: دوست عزیزی خواستند تا درباره مولفه های شهر امید، شهر زندگی، یادداشتی بنویسم.


    راستش نمی دانم چگونه درباره مفاهیم ماهیتا متفاوت چیزی بنویسم. به ویژه اگر نخواهیم از شعار مشهد «شهر هوشمند » و «شهروند مدار» بگذریم. هرچه تامل می کنم. می بینم که نمیتوانم پیش از ایضاح مفهومی این شعار در باب مولفه های آنها چیزی بنویسم. به همین دلیل ایضاح را ترجیح می دهم و در پایان نتیجه گیری خاص خود را تقدیم می کنم.


    الف) معنای لغوی، وجه تسمیه و شان نزول مفاهیم:


    مشهد: محل شهود و شهادت محل شهادت امام مهربانی ها علی بن موسی الرضا(ع) .


    شهر: آبادی ودیار. جغرافیای محل زندگی ما.


    امید: گمان وقوع خیری ممکن الحصول در آینده. (که لابد شان نزولش این بوده: بس که تا قبل از دوره پنجم شورا محدودیت های بلاوجه چیزهای ممکن الحصول را برای ما مشهدی ها ممتنع الحصول و ممتنع الوصول کرده بودند.)
    زندگی: زیست وحیات. زیستن از تولد تا مرگ.


    نتیجه1: مشهد دیاری برای زیستن همراه با امید به نیل به همه آن چیزهایی که حصولش ممکن است.


    ب) نگاهی فلسفی:


    امید: یکی از فضایل است. اما در دسته بندی فضایل «امید» از جنس خصایل طبیعی مثل قدرت و سرعت و هوشمندی نیست، « امید » از جنس خصایل اکتسابی نظیر مهارت در چیزی یافتن هم نیست، نیز از خصایل مربوط به خلق و خو مانند خوش خلقی یا شوخ طبعی نیست، حتی از خصایل مربوط به منش نظیر نیک خواهی و شجاعت نیست، بلکه « امید» در دسته بندی خصلت های دینی جا دارد. مسیحیان امید و ایمان و محبت را از فضایل دینی محسوب می کنند.


    زندگی: زندگی، به معنای حیات معنوی است یا تحقق بخشیدن و به فعالیت رساندن کمالات بالقوه که در نهاد آدمی به ودیعت نهاده شده است. علامه جعفری زندگی را این گونه تعریف کرده است: پدیده ای که انسان به وسیله آن حرکت می کند، احساس دارد، لذت می برد، درد می کشد، دانایی به دست می آورد، غرایزی را داراست ، در جست جوی کمال است.....


    نتیجه 2: مشهد دیاری توام با یک خصلت مهم دینی ( امید) و با بروز و ظهور همه مظاهر مادی و معنوی آن و البته با هدف غایی به سوی یک زیست معنوی رفتن.


    تحلیل نتیجه گیری ها: این مقدمه را نوشتم تا دیده شود که استخراج پیامی واضح برای آنچه که قصد رساندنش را به مخاطب داشته ایم، خیلی هم آسان نیست.


    در عین حال از ترکیب نتیجه 1و2 این چنین نتیجه ای را می توان استخراج کرد: مشهد شهری با امید به نیل به همه چیزهای خیرِممکن الحصولی که در حال و آینده زیستن بدان نیازمندیم.


    ج) نقد شعارها:


    درحوزه شعارهای شهری با اغتشاش تبلیغی مفهومی مواجه ایم . جناب شهردار گران قدر شعار« مشهد شهر هوشمندبا نگاه شهروندمداری» را مطرح کرده است و دوستان شورای شهر پیش از شروع به کار ایشان شعار« مشهد شهر امید و زندگی» را عنوان کرده بودند. چهار مولفه « امید »، « زندگی »، « هوشمندی »و « شهروند مداری» در شعارهای اعلامی شورای شهر و شهرداری حکایت از دو گانگی این شعارها دارد.


    این مفاهیم در مقام معرفت شناسی دو جنس دارند. مثلا مفهوم « امید » فضیلتی است ذاتی در حالی که « هوشمندی » فضیلتی ابزاری است. اندیشمندان اخلاق میان فضایل ذاتی و فضایل ابزاری فاصله قائلند.


    فضائیل ابزاری با اینکه فضیلتند اما فقط درحد وسیله بودنشان خوب و مفید تلقی می شوند. به همین خاطر ضروری است که متولیان حوزه فرهنگ و هنر و روابط عمومی به این تفاوت ها توجه کنند زیرا بحث بد و خوب نیست، بلکه بحث از خوب های ذاتی و خوب های ابزاری است.


    به این معنا که خوب ابزاری تنها تا جایی و تا وقتی خوب است که در راستای تامین خوب های ذاتی باشند وگرنه حتی ممکن است درمقام عمل بد باشند و یا بد بشوند.
     

    تعداد بازدید: 155
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد