•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 72
    کد: 147456
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
    عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد مطرح کرد؛

    فقدان نگاه مشترک در اقتصاد گردشگری

    عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در یادداشتی اقتصاد گردشگری را فاقد نگاه مشترک دانست.

    فقدان نگاه مشترک در اقتصاد گردشگری

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، رمضانعلی فیضی در متن این یادداشت آورده است:

    مدیریت شهری امروز دچار مشکل درآمدهای ناپایدار است. اقتصاد گردشگری مشهد با توجه به موقعیت جغرافیایی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و اقتصادی که دارد می‌تواند نقطه عطفی در پایدارسازی منابع درآمدی شهری آن باشد. مشهد در زمینه‌های جذب گردشگر ظرفیت‌های متنوعی هم به لحاظ طبیعی و اکوتوریسم و هم به لحاظ توریسم مذهبی، تاریخی، فرهنگی و سلامت دارد.


    ظرفیت گردشگری زیارتی و مذهبی به برکت وجود امام رضا(ع) در این شهر مهیاست و ما باید ظرفیت‌های تکمیلی را با سیاست‌هایی که بتواند جذابیت‌های ماندگاری در مشهد را ارتقا دهد، بر آن اضافه کنیم. چشم‌اندازها و مناظر طبیعی غرب و جنوب مشهد ظرفیت مناسبی برای جذب گردشگر دارند.


    ایجاد دسترسی به ییلاقات مشهد


    اگر بتوانیم غنای گونه‌های گیاهی را در کمربند سبز جنوبی افزایش دهیم و امکاناتی در این منطقه فراهم کنیم می‌توانیم بر این جذابیت بیفزاییم. ایجاد راه‌های دسترسی مناسب‌تر به ییلاقات اطراف مشهد مثل طرقبه و شاندیز می‌تواند هم مشهد و هم خود این شهرستان‌ها را با جذب گردشگر منتفع کند. همچنین بسط و گسترش کمربند سبز در دامنه‌های جنوبی بینالود که در مجاورت با شهر قرار دارد و ایجاد زیربناهای لازم می‌تواند بخش تکمیلی اکوتوریسم مشهد باشد. فعال کردن تمام این زمینه‌ها که به عنوان پیش‌نیاز صنعت توریسم و گردشگری باید مهیا شوند، هم از نظر پایدارسازی منابع درآمدی و هم از نظر تنوع بخشی به منابع اقتصادی، لازمه رشد و توسعه شهرمان هستند. در این‌باره باید برنامه‌ریزان را اقناع کرد که به گردشگری توجه جدی داشته باشند.


    بسته‌های گردشگری در مشهد


    ‌اکنون وضعیت اقتصاد گردشگری در مشهد با وضعیت مطلوب فاصله زیادی دارد. ما نتوانسته‌ایم جاذبه‌های گردشگری خود را متنوع کنیم و بسته‌های گردشگری متنوعی به زائران و مسافران عرضه کنیم. بی‌شک عمده‌ترین و مهم‌ترین انگیزه سفر به مشهد، زیارت است. زیارت یک رویداد معنوی و قلبی است و در جای خود باید مورد برنامه‌ریزی قرار گیرد. اما برای سایر جاذبه‌های گردشگری مشهد که در سایه زیارت قرار دارند و در افزایش ماندگاری زائر در مشهد مؤثرند هم باید فکر کنیم، مانند ظرفیت‌های طبیعی و تاریخی. بسیاری از اماکن با ارزش تاریخی در مشهد و استان وجود دارند که نیازمند سرمایه‌گذاری برای جذب  گردشگر هستند.


    این واقعیت وجود دارد که ظرفیت‌های طبیعی و اکوتوریسم ما تحت الشعاع گردشگری زیارتی قرار گرفته و مغفول مانده‌اند. در حالی که باید نگاهی بسیط به پدیده گردشگری داشته باشیم و یک بعدی فکر نکنیم. دراین زمینه باید تنوع ایجاد کنیم تا ضریب ماندگاری را افزایش دهیم. توجه به همین مسائل است که اسناد بالادستی سمت وسوی سرمایه‌گذاری در مشهد را گردشگری ذکر کرده‌اند. اولویتی که مبتنی بر واقعیت‌های اقلیمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی این منطقه است. ما یک اقلیم نیمه‌خشک داریم.

    آمایش سرزمینی ما ایجاب می‌‌کند که بیشتر از آن که به سمت صنایع غذایی و کشاورزی برویم، سرمایه‌گذاری خود را در حوزه گردشگری افزایش دهیم. با جمعیت رو به تزایدی که مشهد دارد و با این میزان مهاجرتی که هر سال به مشهد صورت می‌گیرد اگر به این تجویز توجه نکنیم دچار مشکل خواهیم شد. برنامه‌ریزی برای گردشگری باید اولویت اول مشهد باشد. هم برنامه‌ریزان ملی و هم سیاست‌گذاران منطقه‌ای باید در این‌ راستا حرکت کنند.

    در واقع می‌توان گفت با توجه به محدودیت‌هایی که در منابع طبیعی استان داریم، چاره‌ دیگری به غیر از اینکه به سمت سرمایه‌گذاری درراستای گردشگری برویم، نداریم و توجه نکردن به این موضوع تبعاتی را متوجه نسل آینده ما می‌کند. دراین زمینه ما مشکل ظرفیت اجتماعی و تاریخی گردشگری نداریم بلکه با فقدان همسویی دیدگاه‌های برنامه‌ریزان در سطح منطقه‌ای و ملی مواجه هستیم. این موضوع مانع حرکت ما با تمام توان و ظرفیت به سمت گردشگری است.
     

    تعداد بازدید: 72
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد