•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 81
    کد: 147017
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۲/۰۵
    عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهدمقدس مطرح کرد؛

    روز مهندس و همه چیزدان غریب طوس

    عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت:
    دستگاههای متولی فرهنگی شخصیت خواجه نصیر الدین طوسی را به عموم مردم خودمان بشناسانند.
    روز مهندس و همه چیزدان غریب طوس

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، شهناز رمارم در یادداشتی نوشت؛

    پنجم اسفندماه به افتخار نام بلند آوازه خواجه نصیرالدین طوسی، فقیه فیلسوف، منجم متکلم معمار، پزشک ریاضیدان، اندیشمند بزرگ قرن هفتم هجری؛ روز «مهندس» نامگذاری شده است و نگاهی مختصر به علوم و فنون وسیعی که او می دانست اعتبار و ارزش کار مهندسی را دوچندان می کند.
    دیگر فرزند پرافتخار دیار خراسان که قریب یکصد و نود کتاب و رساله علمی در موضوعات گوناگون به رشته تحریر درآورده و آوازه جهانی دارد اما آن طورکه شایسته است چه در ایران و چه در خراسان شناخته شده نیست.
    کمتر شناخته شدن خواجه نصیر در خوراسان علم و ادب وقتی بیشتر حسرت آور است که بدانیم در حالی که ما حتی نام یک خیابانمان در شهر مشهد را از او به یاد نمی‌آوریم، یک دهانه آتشفشان در نیم کره جنوبی ماه و یک خرده سیاره توسط دانشمندان غربی و شرقی به پاس تلاش هایش در پیشرفت علم به نام او شده است.


    در وصف علامه ای چون محقق طوسی سخن ها می‌توان راند؛ از جایگاه ویژه اش در دربار اسماعیلیان و قلعه الموت گرفته تا احترام ویژه ای که هلاکوخان مغول به خاطر مقام علمی اش برای او قائل بود و بدون مشورت اش کاری نمی‌کرد و با مشورت اش کارهایی چون لشکرکشی به بغداد و نجات مسلمانان از یوغ عباسیان کرد.


    اما چرا او در وطنش غریب است و اگر نام یک دانشگاه در تهران و همین روز مهندس هم نمی بود، نام او بیش از این مهجور می ماند.


    او که فیلسوف بود و علم کلام می دانست و «تجرید الاعتقاد» اش یکی از مهمترین متون کلامی شیعه است، ریاضی دان بود، فیزیک می دانست و ابداعاتی در این علم داشت، ستاره شناسی بلد بود و تالیفاتش در این علم هم پس از ترجمه تا 300 سال پس از مرگش در چین و اروپا مورد استناد بوده است. به همه اینها طبع شاعرانه او را اضافه کنید که برای درک بهتر علوم توسط دانشجویان، به سراییدن شعر روی آورده بود.


    پنجم اسفندماه فرصتی است تا دستگاه های متولی فرهنگ، ابعاد مختلف شخصیت خواجه نصیرالدین طوسی را به عموم مردم خودمان بشناسانند و این مهم می تواند فراتر از نام گذاری همایش ها -که البته در جای خود قابل تقدیرند- برود و برای نمونه با حمایت از هنرمندان عرصه سینما و تئاتر در ساحت هنر، با نامگذاری اماکن و خیابان ها در عرصه عمومی، با نشر داستان ابداعات و دست آوردهایش در حوزه آموزش و رسانه، با الگو قراردادن تدبیر امور در عرصه مدیریت و با استفاده از شیوه زندگی اخلاق مدارانه و روادارانه اش در راه و رسم زندگی و حکمرانی کردن، شکل عملی پیدا کند.
     

    تعداد بازدید: 81
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد