•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 53
    کد: 146998
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۲/۰۵
    رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد مطرح کرد؛

    چند نگاه درباره اشتغال زنان

    رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در یادداشتی چند نگاه در خصوص اشتغال زنان را مطرح کرد.
    چند نگاه درباره اشتغال زنان

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، بتول گندمی در متن این یادداشت آورده است؛

    در حوزه اشتغال زنان چند نگاه وجود دارد. یک نگاه این است که اقتصاد خانواده تنها با کار کردن یک نفر نمی‌چرخد. طبق این تعریف در دنیای امروز زن و مرد حداقل تا زمانی که فرزندان به سن کار برسند برای اقتصاد خانواده تلاش می‌کنند. ایران امروز هم دچار این تغییر و دگرگونی شده‌است. امروز در جامعه ما صحبت از این است که یک مرد به تنهایی نمی‌تواند تأمین‌کننده نیازهای مالی خانواده باشد و زنان هم باید در عرصه اشتغال حضور داشته باشند. این نگاه رو به گسترش است و به سرعت دارد ترویج پیدا می‌کند.

    نگاه دوم معتقد است زنان باید در خانه باشند و بیکاری مردان ناشی از حضور زنان است. این عده می‌گویند: اگر زنان در خانه می‌نشستند الان همه مردها سرکار بودند. مگر چه زنان می‌خواهند؟ می‌خواهند شکمشان سیر باشد و نیازهایشان برآورده شود. این‌ها را که مرد با پولی که در می‌آورد می‌تواند تأمین کند. این نگاه بسیار خطرناک است. هر از چند گاه که آمارهای بیکاری در کشور منتشر می‌شوند، می‌بینیم باز بلندگوهایی روشن می‌شوند و این نگاه را فریاد می‌کنند که خیلی برای جامعه زنان خطرناک است. نگاه سومی هم وجود دارد که خود زن‌ها معتقدند برای حرکت رو به جلو نیاز دارند اتکای مالی خود را از بین ببرند و به لحاظ مالی مستقل باشند. من به شدت به این نگاه باور و ایمان دارم. همان زمانی هم که معلم بودم وقتی اول سال می‌خواستم درس را شروع کنم یک جلسه درباره اینکه چرا می‌آیید درس می‌خوانید با دانش‌آموزان صحبت می‌کردم. سعی می‌کردم به آن‌ها هدف و جهت بدهم چراکه معتقدم بهترین کار برای خانم‌ها در ایران امروز داشتن استقلال مالی است.

    اگر زن استقلال مالی داشته باشد، قطعا در مسیر رشد فکری گام برمی‌دارد، اما اگر استقلال مالی نداشته باشد، نه تنها وابستگی‌ او را از پیشرفت بازمی‌دارد، بلکه یک عقب ماندگی فکری را هم برای او به همراه می‌آورد. چون برای کوچک‌ترین نیازهای خود دست به کارهایی می‌زند که انجام آن‌ها را در شأن خودش نمی‌بیند، اما مجبور است. این نگاه را باید خیلی ترویج و گسترش دهیم. دختر و پسر هم فرقی ندارد. زنان و مردان هر دو باید استقلال مالی داشته باشند. استقلال مالی به این معنی نیست که زن در خانواده با همسرش دچار تعارض شود، به این معنی است که اتکای مالی ندارد. یعنی لازم نیست به خاطر اتکای مالی از خیلی ویژگی‌های انسانی خود عدول کند. در واقع رابطه درون خانواده بر مبنای ارتباطات مالی تنظیم نمی‌شود. این نگاه خیلی می‌تواند به ما کمک کند. در این زمینه برای ایجاد اشتغال و به کارگیری ظرفیت‌های دختران و زنان، قوانین بالادستی خیلی مشخصی نداریم که درباره اشتغال برای تعداد معینی از زنان تکلیف کند. با این حال فعالان حوزه زنان در سراسر کشور معمولا هر وقت که موضوع جذب و استخدام در کشور مطرح می‌شود و دستگاه‌های دولتی یا خصوصی قصد جذب و استخدام نیرو دارند، حواسشان را جمع می‌کنند که ببینند ظرفیت‌های زنان در این فرایند به درستی دیده شده یا نه.

    در خیلی جاها هم توانسته‌اند با حساسیت‌هایی که ایجاد می‌کنند تأثیرگذار باشند. آنچه مهم است این است که اگر ظرفیت اشتغالی تعریف می‌شود، در معرض همه جویندگان کار فارغ از جنسیت آن‌ها قرار گرفته و براساس صلاحیت افراد توزیع شود. چه بسا که صلاحیت دریافت این کار برای یک خانم شایسته‌تر و صالح‌تر باشد. روی این تفکر خیلی باید گفت‌وگو و آن را در جامعه طرح کنیم تا مدیران مردی که دارند این فرایندها را کلید می‌زنند به این باور برسند.
     

    تعداد بازدید: 53
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد