•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 82
    کد: 146744
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
    نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه شورای شهر مشهد مطرح کرد؛

    تخفیف به خاطر پایین آمدن منابع درآمدی

    نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در یادداشتی نوشت عوارض محلی در همه کشورهای دنیا وجود داشته و از منابعی هستند که عارضه کمتر دارند.

    تخفیف به خاطر پایین آمدن منابع درآمدی

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس؛ محمدحسین ودیعی در متن این یادداشت آورده است؛

    عوارض محلی در همه کشورهای دنیا وجود داشته و از منابعی هستند که عارضه کمتر دارند . کسب درآمد از ساخت و ساز و تخلفات ساختمانی و تراکم‌های مازاد، شهروندان را دچار سختی و ناراحتی و شهر را با مشکل رو به رو می‌کند . وقتی به سمت درآمدهای پایدار و عوارض سالانه برویم شهرداری‌ها می‌توانند با تکیه بر درآمدهای پایدار خدمات بهتری ارائه دهند و عوارض ناشی از ساخت و سازو تراکم‌فروشی‌ها کم خواهد شد.


    علیرغم اینکه در بودجه ٩٧ خیلی خوش بینانه به این موضوع نگاه کردیم، باز هم درصد درآمدهای ناشی از عوارض نوسازی بسیار ناچیز و حدود ٧۵ میلیارد تومان و عوارض خودروها حدود ۵٠ میلیارد تومان است که اگر مردم همه این‌ها را به موقع بپردازند، حداکثر بهای جمع‌آوری زباله دو ماه شهر می‌شود. با این حال اگر به صورت مستمر و دوره‌ای پرداخت شود خیلی از مسایل و مشکلات مدیریت شهری را حل خواهند کرد.


    شهر هزینه‌های جاری و روزمره‌ای دارد که همه مردم آنها را می‌بینند. هزینه‌‌های دیگری نیز با عنوان هزینه‌های سرمایه‌ای مثل اتوبان‌ها، پل‌ها، مراکز تفریحی و فرهنگی و حمل و نقل درون شهری و ... وجود دارند که سرمایه‌ای هستند و هزینه‌های زیادی را می‌برند ولی نسبت عوارض شهری در این هزینه‌ها خیلی ناچیز است و شاید به همین دلیل باشد ‌که نمی‌توان نسبت مشخصی در پرداخت و دریافت خدمت برای آن تبیین کرد.بودجه سال ٩٧ که اکنون در شورا در حال بررسی است حدود سه هزار و دویست میلیارد تومانی است که حدود آن بودجه جاری است و نسبت عوارض در این ١٢۶٠ میلیارد تومان باز هم به ٢٠ درصد نمی‌رسد.


    بنابراین شاید اینکه اثرهای آن خیلی مشاهده نمی‌شود به این دلیل است که نسبت کوچکی دارد و بسیاری از فعالیت‌های عمرانی شهر از سایر منابع تامین می‌شود.در حال حاضر شهرداری دچار مشکلات حادی است و منابع درآمدی به شدت پایین آمده است. تخفیفی که امسال درنظر گرفته شده نیز با توجه به همین شرایط است.


    بسیاری از عوارضی که در شهرداری تعیین می‌شود در اختیار شهرداری و شورا نیست. مثلا عوارض نوسازی و خودرو براساس مأخذهای حاکمیتی و قوانین مجلس تعیین می‌شوند. شورا می‌تواند در نرخ‌هایی تخفیف اعمال کند که خودش وضع کرده یا در اختیارات قانونی آن است.

     

    تعداد بازدید: 82
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد