•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 107
    کد: 146560
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
    عضو شورای شهر مشهد مطرح کرد؛

    شهر درخدمت کارآفرینی

    امیر شهلا عضو شورای اسلامی شهر مشهد مقدس طی یادداشتی مهم‌ترین ویژگی شهر کارآفرین را این دانست که همه اجزای تصمیم‌گیر و اجرایی شهر حول یک محور و آن هم توسعه زیر ساخت‌های اقتصادی و ایجاد رغبت و انگیزه برای سرمایه‌گذاری جمع می‌شوند.
    شهر درخدمت کارآفرینی

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس امیر شهلا در متن این یادداشت آورده است؛

    مهم‌ترین ویژگی شهر کارآفرین این است که همه اجزای تصمیم‌گیر و اجرایی شهر حول یک محور و آن هم توسعه زیر ساخت‌های اقتصادی و ایجاد رغبت و انگیزه برای سرمایه‌گذاری جمع می‌شوند و هدف واحد و هماهنگی بین تمامی مدیران و تصمیم‌گیران شهر در راستای ایجاد بسترهای کارآفرینی شکل می‌گیرد به طوری که گفتمان کارآفرینی به گفتمان غالب شهر تبدیل می‌شود.برای تحقق شهر کارآفرین باید به سوی ایجاد ثبات و امنیت برای سرمایه‌گذاری حرکت کنیم. ثبات در قانون‌ها و ثبات درآیین‌نامه‌های اجرایی از مهم‌ترین عوامل برانگیزنده جذب سرمایه‌گذار در شهرها محسوب می‌شود. زمانی که تعدد مراکز تصمیم‌گیرنده حوزه سرمایه‌گذاری در یک شهر حاکم باشد، مدام قانون‌ها و ضوابط تغییرکند، کارآفرینان ریسک سرمایه‌گذاری در آن شهر را نخواهد پذیرفت.سرمایه‌گذار علاقه‌مند است، دوره سرمایه‌گذاری یعنی از زمانی که سرمایه‌گذاری آغاز و به بهره‌برداری می‌رسد، مکانیزم‌ها و روند و درصد سود خودش را محاسبه کند، به عبارتی در تمامی فرایند سرمایه‌گذاری بتواند روند کار را به آمار و ارقام تبدیل و سنجش پذیرش کند، زمانی که قانون‌ها و ضوابط ما روز به روز، ساعت به ساعت و سال به سال تغییرکند، سرمایه‌گذار نمی‌تواند در زمان اقدام به سرمایه‌گذاری کند و روند سود و هزینه‌های خود را بسنجد، این مسئله به افزایش هزینه و ریسک سرمایه‌گذاری در شهرها منجر شده و درنتیجه انگیزه سرمایه‌گذاری از بین می‌رود.

    امنیت سرمایه گذاری


    نکته بعدی که تأثیر زیادی درتقویت شهر کارآفرین دارد، امنیت سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذار مانند گنجشک می‌ماند پدیده‌ای بسیار محاسبه‌گر است، اگر فضا برای سرمایه فراهم نباشد، این گنجشک بر شاخه درخت دیگری نشسته و سرمایه‌هایش را به شهرما نمی‌آورد از این رو برای جذب سرمایه‌گذار باید امنیت سرمایه‌گذاری تأمین شود. اگر سرمایه از شهری و منطقه‌ای فرار کند، بازگرداندن آن بسیار سخت خواهد بود. در یک شهر کارآفرین باید بتوانیم، امنیت و سود مشروع سرمایه‌گذاری و ضمانت بازگشت سرمایه را تضمین کنیم. یعنی باید از سرمایه‌گذار حمایت قانونی ومشروع صورت‌‌گیرد و سرمایه‌گذار بداند اگر دارد در شهر سرمایه‌گذاری می‌کند، اصل سرمایه‌اش حفظ و به میزان مشروع می‌تواند از محل اجرای پروژه سود ببرد.

    تعدد قانون ها


    یکی از مشکلات تحقق شهر کارآفرین تعدد قانون و ضوابط اداری است. بعضا با قانون‌هایی در حوزه سرمایه‌گذاری مواجه هستیم که فرایند ورود سرمایه را بسیار طولانی کرده‌است وحتی در برخی مواقع این قانون‌ها همدیگر را نقض می‌کنند. شفاف‌سازی و روند‌سازی و کاستن از بوروکراسی اداری و اجرایی، یکی از موضوعاتی است که می‌تواند به افزایش سرمایه‌گذاری در شهرها کمک کند.

    نگاه به سرمایه گذار به عنوان منبع مالی


    متأسفانه در بسیاری از موارد سرمایه‌گذار را به چشم منبعی برای تأمین مالی می‌بینیم یعنی هر زمانی که با کسری بودجه مواجه می‌شویم و منابع لازم برای اداره شهر و کشور دچار کسری می‌شود، سعی می‌کنیم با وضع عوارض و مالیات و جریمه جدید، کسری بودجه را از جیب سرمایه‌گذار جبران کنیم. عملا هیچ‌گاه نگاه بلند مدت به شهر نداشته‌ایم و جلوی پایمان را نگاه می‌کرده‌ایم. در صورتی که اگر کمک کنیم سرمایه‌گذار سرمایه خود را به شهر بیاورد و از منافع کوتاه مدت صرف‌نظر کنیم، با جذب سرمایه‌گذار و تسریع در اجرای پروژه‌ها منافع بلند مدت شهر بیشتر تأمین می‌شود و با ایجاد فرصت‌های شغلی، آسیب‌های اجتماعی داخل شهرها کاهش می‌یابد.
    متأسفانه تصمیم‌گیری در شهرها به صورت جزیره‌ای صورت می‌گیرد و هر نهاد و بخشی سعی می‌کند، میزان درآمد خود از سرمایه‌گذار را با اخذ عوارض و مالیات‌هایی افزایش دهد، این مسئله سبب می‌شود تا فشار قانون‌ها و مقررات بر سرمایه‌گذار افزایش یافته و تمایل او برای سرمایه‌گذاری کاهش یابد. براین اساس برای ایجاد شهر کارآفرین باید همه نهادهای مؤثر با نگاه بلند مدت و همدلانه سعی کنند موانع جذب سرمایه‌گذاری را رفع کنندتا شاهد شهری توسعه یافته و شکوفا باشیم.

     

     

     

     


     

    تعداد بازدید: 107
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد