•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 104
    کد: 146105
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
    یادداشت رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد؛

    کارآفرینی شرط توسعه مناطق کم برخوردار

    رییس مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در یادداشتی کارآفرینی را از شروط توسعه مناطق کم برخوردار دانست.
    کارآفرینی شرط توسعه مناطق کم برخوردار

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، رمضانعلی فیضی در این یادداشت آورده است؛

    یکی از دغدغه‌های مدیران شهری مشهد حل مشکلات مناطق کم برخوردار و افزایش سطح خدمات‌رسانی به این مناطق است براین اساس شورای شهر و شهرداری درصدد هستند تا با برنامه‌ریزی مناسب امکان محرومیت زدایی از این مناطق را فراهم کنند. با این حال رسیدن به این مهم نیازمند برنامه‌ریزی کوتاه مدت و بلندمدت است به طوری که باید با برنامه‌ریزی خدمات و امکانات ضروری را در مدت کوتاهی دراختیار ساکنان این مناطق قرار داد. اما نگاه بلند مدت برای محرومیت‌زدایی در این مناطق شامل مسائلی می‌شود که مشکلات مناطق کم برخوردار را به صورت ریشه‌ای حل کرده‌است و زمینه‌های توسعه و افزایش سطح رفاه شهروندان را فراهم می‌کند.


    افزایش مهارت های شغلی


    یکی از موارد مهمی که دربرنامه‌ریزی بلندمدت برای حل مشکلات مناطق کم برخوردار باید به آن توجه شود، توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و ایجاد بسترهای کارآفرینی در این مناطق است. در واقع وقتی مسائل و مشکلات افراد ساکن این مناطق را بررسی می‌کنیم، متوجه می‌شویم بیکاری و نبود درآمد پایدار یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ساکنان مناطق کم برخوردار مشهد است. هم اکنون نبود مهارت‌های لازم و سرمایه کافی سبب شده تا بسیاری از ساکنان این مناطق که جویای کار هستند، از ورود به بازار کار بازبمانند. از این رو برای حل این مشکل باید بسترهای ورود این افراد به بازار کار را فراهم کنیم.


    یکی از اقداماتی که برای رسیدن به این هدف باید انجام دهیم، توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در مناطق کم برخورداراست. در صورتی که بتوانیم از طریق آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مهارت‌های لازم برای شروع به کار را در افراد جویای کار آموزش دهیم به طور حتم احتمال ورود به بازار کار برای این افراد افزایش چشمگیری می‌یابد. البته آموزش مهارت‌های لازم فقط یکی از ابعاد توسعه اشتغال در مناطق کم برخوردار است از این رو برای توسعه این مناطق باید به سایر ابعاد توسعه‌ای مناطق کم برخوردار نیز توجه کرد.


    به عنوان مثال باید یکی دیگر از توانایی‌های موجود در این مناطق را مورد بررسی قرار داد و امکان استقرار واحدهای تولیدی کوچک را بسته به شرایط منطقه فراهم کرد. در صورت تحقق این مسئله ضمن اینکه برای صدها نفر شغل ایجاد می‌شود، با افزایش درآمد خانوارهای ساکن این مناطق آسیب‌های اجتماعی را نیز کاهش می‌دهد. براین اساس سهم اصلی در توسعه‌یافتگی را باید در توسعه اجتماعی، بهبود اشتغال و بهبود کارآفرین دید و اینکه در مناطق کم برخوردار آموزش‌هایی را ببریم که اقشار کمتر توانمند بتوانند از این امکانات استفاده کنند و وضعیت خودشان را بهبود ببخشند.


    اشتغال پایدار


    با این حال باید دقت داشت، طرح‌هایی که برای ایجاد اشتغال‌زایی در مناطق کم برخوردار اجرا می‌شوند از لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر باشد. چرا که اگر طرح فاقد چنین توجیهی باشد، یکی از مهم‌ترین اهداف ما که بحث ایجاد اشتغال پایدار در این مناطق است، محقق نخواهد شد. چنانچه پروژه‌ اقتصادی نباشد، بالطبع بعد از یک مدت متوقف شده و افرادی که اشتغال داشتند، بیکار خواهند‌ شد از این رو برای آن‌که هدف ما در زمینه اشتغال‌زایی محقق شود طرح‌ها باید از توجیه اقتصادی لازم برخوردار باشد.


    باید دقت داشت که مهم‌ترین شرط توسعه مناطق کم برخوردار مشهد و برنامه‌ریزی هم‌زمان برای توسعه خدمات شهری، توسعه کارآفرینی است چرا که اگر هر کدام از این‌ها به تنهایی دنبال شود، توسعه میسر نخواهد شد. به عنوان مثال اگر کارآفرینی فراهم شود اما سطح دسترسی به بازار برای تولیدات این مناطق فراهم نشود، تلاش‌هایی که برای توسعه صورت گرفته، شکست می‌خورد. همین طور اگر خدمات شهری توسعه یابد اما کارآفرینی حمایت نشود، این مسئله سبب تداوم آسیب‌های اجتماعی این مناطق می‌شود. در نهایت باید توجه داشت که رسیدن به این اهداف نیازمند همدلی تمامی نهادهای مؤثر بوده و مدیران شهری به تنهایی نمی‌توانند این مهم را به مرحله اجرا در بیاورند.
     

    تعداد بازدید: 104
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد