•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 299
    کد: 143664
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
    رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در یازدهمین جلسه علنی:

    ما باطل نیستیم، متفاوتیم و به این تفاوت افتخار می کنیم

    رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در یازدهمین جلسه علنی شورای شهر مشهد تاکید کرد: ما باطل نیستیم، متفاوتیم و به این تفاوت افتخار می کنیم.

    ما باطل نیستیم، متفاوتیم و به این تفاوت افتخار می کنیم

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، محمدرضا حیدری در آغاز یازدهمین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر مشهد که صبح امروز در محل تالار شورای شهر مشهد برگزار شد، به ایراد سخنرانی پرداخت؛ متن این سخنرانی به شرح ذیل است:

    نقش و جایگاه مردم در آموزه های دینی و قانون اساسی ایران کاملا مشخص و روشن است، در سیره امام علی (ع) در پذیریش مسئولیت زعما و رهبری جامعه به نقش مردم به صورت آشکاری اشاره است.


    در اصول تصریح شده قانون اساسی در زمینه نقش و جایگاه مردم چه در بعد انتخاب مدیران کشور و چه در بعد نظارت و اعمال نظر مردم اسلوب کاملا مُصَرحی وجود دارد.
    در اصل ششم قانون اساسی عنوان شده است: کشور جمهوری اسلامی ایران باید به اتکاء آرا عمومی و از راه انتخابات ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس و شوراهای اسلامی شهر و روستا اداره شود.


    اصل 27 قانون اساسی تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها را بدون حمل سلاح به شرط آنکه مخل مبانی اسلامی نباشد را آزاد دانسته است.


    اصل 59 قانون اساسی اختیاراتی را بر عهده قوه مقننه قرار داده که در ارتباط با مسائل مهم سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بتواند از طریق همه پرسی نظرات مردم را جویا شوند.
    موارد یاد شده از اصول قانون اساسی، که در قوانین جاری کشور هم شکل گرفته، حاکی از اصل مردم سالاری دینی است. درشعارهای اصلی انقلاب اسلامی «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» نیز جایگاه و نظر مردم موضوع کاملا اساسی و مهم است.


    معتقدیم ما هم بایستی از تجربیات موفق بشری که در اداره کشور و جوامع مختلف به کار گرفته شده است استفاده کنیم .


    یکی از تجربیات موفق بشر تقویت نهادهای مدنی است؛ در صورتی که نهادهای مدنی در جامعه ای شکل گرفته و تقویت شود دراولین قدم مردم آموزش می بینند، انتظارات وخواسته های آنها شکل منطقی به خود می گیرد و مطالبات و خواسته های مردم به کف خیابان کشیده نشده و بیان نارضایتی مردم به خشونت و تخریب اموال عمومی تبدیل نمی شود.
    این تجربه بشری هیچ مغایرتی با آموزه های دینی و قانونی ما نداشته بلکه در قانون اساسی نیز شکل گیری احزاب و نهادهای مردم نهاد بیان شده است.


    در خصوص اتفاقات روزهای اخیر در کشور معتقدیم ضمن توجه به اصول قانون اساسی حتما باید از ظرفیت های قانونی برای شکل گیری و تقویت نهادهای مدنی استفاده شود تا مردم و اقشار مختلف بتوانند دیدگاهای خود را از مسیر قانونی و مسالمت آمیز به مدیران جامعه منتقل کنند.


    تحولات منطقه در سال‌های اخیر حاکی از آن است که ترویج خشونت به نفع مردم نبوده و کشورها را در مدار تخریب و عقب ماندگی قرار می دهد لذا برای آنکه دولت و شورای اسلامی شهر بتوانند در راستای تکالیف خود به ایفای نقش بپردازند راهی جز پیوستن و توجه به اصول قانون اساسی و تجربیات موفق بشری نداریم.


    یکی از مسیرهایی که مردم انتخاب می کنند حوزه مدیریت شهری است. در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا مردم با مشاهده برنامه ها و دیدگاهای متفاوت در فضای کاملا رقابتی و آزاد به جریان و دیدگاهایی که معتقدند به نگاه آنها نزدیک تر است رای دادند.


    شوراهای اسلامی شهر و روستا مشروعیت و ماموریت خود را از مردم و قانون دریافت می کنند، قطعا انتخابی که صورت می گیرد حتما بر مبنای تفاوت هایی است که این تفاوت ها مردم را به این جمع بندی می رساند که به برنامه ای رای داده و به برنامه ای دیگر رای ندهند.


    اگر قرار بود برنامه ها و دیدگاه های ما با گذشتگان تفاوت نداشته باشد چه دلیلی برای این انتخاب وجود داشت؟


    این تفاوت ها در برنامه انتخابات مشهود بود، ما در برنامه متفاوت بودیم، ما باور داشتیم و باورداریم که تقویت نهاد های مدنی و توسعه انها می توانند جامعه را از ابعاد توسعه ای و مدیریتی به جایگاه بالایی برسانند لذا در این روش حرف ها و دیدگاهای خود را بیان کردیم.


    ما متفاوتیم به این دلیل که اعتقاد داریم جوانان نجیب ما اعم از دختر و پسر که دارای تحصیلات، تجربه و توان هستند هنگامی که در کنار هم در نشست ها، مجامع و برنامه های فرهنگی و هنری حضور می یابند، حتما شئونات و اصولی که در جامعه ما حاکم است را رعایت می کنند.


    ما متفاوتیم زیرا سرمایه گذار را زالو صفت نمی دانیم، ما سرمایه گذار را مجاهد در راه توسعه کشور می دانیم که باید مورد تکریم قرار گیرد.


    ما متفاوتیم چون به رعایت حقوق شهروندی و عدم تجاوز به حریم خصوص افراد جامعه اعتقاد داریم.


    ما متفاوتیم چون در شهر امام رئوف و مهربانی ها، رواداری فرهنگی و دفاع از حقوق اقلیتهای دینی و مذهبی را وظیفه خود می دانیم.


    ما متفاوتیم چون نیمی از پیکره جامعه یعنی زنان و دختران را در عرصه اجتماعی تهدید نمی دانیم بلکه بر حقوق آنها تاکید می کنیم.
    ما متفاوتیم زیرا به اجرای بدون تنزل اصول قانون اساسی اعتقاد جدی داریم .


    ما متفاوتیم اما غیرنیستیم، متفاوتیم اما باطل نیستیم، به اصول پایبند هستیم و در جمع ما چهره های گرانقدر و فداکاری هستند. آقای ودیعی به عنوان جانباز انقلاب پایشان را در میدان های دفاع مقدس به امانت گذاشتند تا قیامت. آقای حسینی پویا در موجهای اروند، دل به دریا زدند و برای دفاع از این کشورایستادگی کردند. فرماندهان جبهه های جنگ همچون آقایان نوروزی و موحدی زاده در جمع ما حاضر هستند که سالهای زیادی را در دفاع مقدس از کیان این کشور دفاع کردند. برادران و خواهرانی عضو شورای شهر هستند که پیکرهای برادران و عزیزان خود را با دستان خودشان به خاک سپردند و با آنها پیمان بستند که بر آرمانهای آنها خواند ایستاد. متخصصان و اساتیدی در جمع داریم که دل در گرو رشد و توسعه جامعه دارند و از افتخارات علمی جامعه دانشگاهی مشهد هستند. خواهران عفیفه، پاکدامن و نجیبی در جمع خود داریم که به اصول و ارزشهای دینی کاملا پایبند هستند، پس آقایان نگران نباشند ما به این اصول معتقدیم اما متفاوتیم و به این متفاوت بودن افتخار می کنیم.


    اکنون که کشور با این شرایط مواجه شده است زمان همدلی و اتحاد ملی است و بر پیگیری خواسته های بر حق از مجاری قانونی با حفظ امید و آرامش برای دفاع از ایران اسلامی معتقدیم هستیم.
    قطعا ترامپ و بن سلمان و سایر جنایتکارانی که در حساس ترین شرایطی که کشور با کل دنیا درگیر جنگ بود دستشان به خون بهترین فرزندان این کشورآغشته شد وعافیت طلبان خارج نشین نمی توانند برای ما دایه بهتر از مادر باشند، آنها دندان هایشان را برای پاره پاره کردن این کشور تیز کرده اند.


    لذا ضرورت دارد در شرایط موجود با اتحاد، وفاق، همدلی و صبوری به دولت منتخب مردمی کمک کنیم تا بتوانیم این شرایط را سپری کنیم.


    دولت در آستانه تحول و شتاب اقتصادی است بر اساس داده ها و پیش بینی ها سازمان های اقتصادی جهانی پیش بینی می کنند برای سال 97 حاکی از آن است که دولت با تدوین برنامه هایی در آستانه تحول اقتصادی و رسیدن به رشد بالای5 درصدی است و این نقطه قوتی است و امیدواریم که این شرایط را هم باهمدلی وهمراهی سپری کنیم.


    از همه مردم نجیب و جوانان عزیزشهرمان و کشور تقاضا میکنیم که در همین مسیر گام بردارند تا با این اتحاد بتوانیم مسائل کشور را حل و فصل کنیم.


    با توجه به تحلیل هایی که در خصوص ساماندهی و شروع اعتراضات در شهر مشهد مطرح است از نماینده عالی دولت، استاندار محترم تقاضا دارم که اطلاعات لازم را در اختیار افکار عمومی قرار دهند تا افکار عمومی روشن شود که منشا شکل گیری این اعتراضات به کجا بر می گردد و چه عناصری این اعتراضات را ساماندهی کردند.
     

    تعداد بازدید: 299
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد