•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 178
    کد: 135290
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۶/۱۶
    رییس شورای شهر با حضور در برنامه اشاره شبکه خراسان:

    برای احیای بافت های فرسوده از ظرفیت های وزارت مسکن استفاده می کنیم

    رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در گفتگوی تلویزیونی خود با برنامه اشاره گفت: برای احیای بافت های فرسوده از ظرفیت های وزارت مسکن استفاده می کنیم .
    برای احیای بافت های فرسوده از ظرفیت های وزارت مسکن استفاده می کنیم
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، محمدرضا حیدری رئیس شورای شهر با حضور در برنامه گفتگوی تلویزیونی «اشاره» سیمای خراسان رضوی پیرامون برنامه های شورای پنجم گفت وگو کرد و به سوالات و پیامک های ارسال شده مردم پاسخ داد که به شرح ذیل است:
     
    سال گذشته مشهدمقدس بعنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزیده شد که در این حوزه هزینه های هنگفتی صورت گرفت اما نتایج ملموسی دیده نشده است؛ برنامه های شورای پنجم برای 4 ماه باقی مانده از این رویداد چیست؟
     
     
     
     هدف از پایتخت های فرهنگی، توسعه زمینه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای شهر و معرفی آن در مقیاس بین‌المللی است تا منتج به تغییر نگاه جهان اسلام در سطح بین المللی نسبت به شهر شود.
    اهداف طراحی شده در شهر مشهد، بازشناسی ابعاد فرهنگی و اجتماعی و تمدنی مشهد الرضا(ع)و معرفی آن به جهان اسلام است؛ در این زمینه تلاش هایی توسط شهرداری و دولت انجام شده است اما پس از ارزیابی صورت گرفته، در برخی از اهداف موفقیت هایی حاصل و در برخی نیز موفقیتی کسب نشده است.
    به صورت خاص، درحوزه درون شهر مشهد،جلب توجه شهروندان به این موضوع  موفقیت آمیز نبوده است.
    شورای پنجم، در 4 ماه آینده و فرصت باقی مانده سعی می‌کند رویدادهای فرهنگی را در حوزه شهر مشهد اجرا کند و خوشبختانه مقدمات آن هم آماده شده است و در آذر ماه جشنواره فیلم رشد با حضور 73 کشور جهان برگزار خواهد شد.
    موضوع فرهنگی جهان اسلام و مشهد2017 پایان می‌یابد اما پایتخت فرهنگی و فرآیندهای آن را می‌توانیم ادامه دهیم و از ظرفیت های آن برای توسعه شهر مشهد در سال های آینده استفاده می کنیم.
     
     
    شورا و شهرداری چه برنامه هایی را برای رسیدگی به بافت های فرسوده نظیر آبکوه، میدان شهدا و ... دارد؟ 
     
     
    به لحاظ مقیاس، 2200 هکتار بافت فرسوده در شهر مشهد داریم و بافت فرسوده اطراف حرم دغدغه جدی مردم است. از ابتدای ورود به شورا مطلع شدیم وزارت مسکن با انتخاب مشاور در حال بازنگری طرح اطراف حرم است و شورای پنجم طی مذاکرات انجام شده خواستار آن شد که ملاحضات و نظرات شورا در برنامه مشاور لحاظ شود اما متاسفانه طرح ابلاغ شده دارای اشکالات متعددی است.
    دغدغه طراحان این طرح، ملاحضات و الزامات فرهنگی و اجتماعی و هویتی منطقه ثامن درطرح بوده است، اما نسخه‌ای که پیچیده شده است نسخه شفابخشی نیست و بافت را با مشکلات جدی مواجه می‌کند و باعث تاخیر در توسعه منطقه خواهدشد؛از سوی دیگر اجرای این طرح 8 هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که تامین بار مالی آن در طرح تعریف نشده است و شاید این موضوع باعث توقف طرح شود.
    در خصوص سایر بافت های فرسوده، اعتقاد شورای پنجم مبتنی بر تغییر رویکرد است؛ شورا اعتقادی به مداخله مستقیم در بافت های فرسوده ندارد؛ تملکات انجام شده در این مناطق توسط شهرداری به صورت لکه ای بوده و همین امر باعث شده است که هیچ طرحی در این مناطق قابلیت اجرا نداشته باشد و اوراق مشارکت منتشر شده در این بافت ها فاقد توجیه اقتصادی و دارای ضرر و زیان است.
    شورای پنجم ازظرفیت های دولت به ویژه وزارت مسکن، برای کمک به بافت فرسوده استفاده خواهد کرد و از ورود تسهیلگرانی که بتوانند نقش واسط را بین مردم و شهرداری ایفا کنند با در نظر گرفتن تخفیفات در صدور پروانه، استقبال می کنیم.

     
     
    افرادی که منازل مسکونی آنها درحاشیه خیابان است و فاقد پارکینگ هستند برای پارک خودروی شخصی با مشکل الیت  روبرو هستند برای رسیدگی به مشکل این افراد چه تمهیدی در نظر گرفته اید؟ و درباره الیت و مشکلات آن توضیحاتی را ارائه دهید؟
     
     
     
    مشهد نیازمند 6 هزار پارکینگ است . پارکینگ های خطی بویژه در مرکز شهر نیازمند ساماندهی است و باید از الیت استفاده کرد در صورتی که این سیستم الیت فراهم نشود و یا از پارکومتراستفاده نکنیم،  تعداد محدودی ماشین از ابتدای صبح درکنار خیابان تا انتهای روز به صورت ثابت پارک خواهند کرد و سایر شهروندان فرصت استفاده از پارکینگ های حاشیه ای را نخواهند داشت .
    توسعه الیت درخیابان های فرعی باعث نارضایتی مردم شده است لذا شورای پنجم در نظر دارد در مقوله الیت بازنگری داشته باشد اما در کنار آن  باید الزامات حوزه ترافیک به گونه ای طراحی شود که مردم فقط در صورت ضرورت ازوسیله نقلیه خود استفاده کنند.
     
     
    شورای شهر و شهرداری برای مدیریت یکپارچه و هماهنگ شهری چه برنامه هایی دارد؟
     
     
     
    در قوانین  بالا دستی ، شورا، شورای شهرتعریف شده است نه شورای شهرداری اما در دوره های مختلف، شورا به شورای شهرداری تقلیل یافته است ومتاسفانه هنوز در قوانین و اختیارات شورای شهر موضوعی به نام  مدیریت واحد شهری مشخص نشده است.
    در مدیریت واحد شهری قطعا نهادهای خدماتی در هر شهر باید درکنترل مدیریتی شورای شهر باشند تا بتوانیم شهر را به خوبی هدایت کنیم و در حال حاضرایجاد مدیریت واحد شهری در اولویت است و درصورت نبود آن، حداقل مدیریت هماهنگ شهری را باید ایجاد کنیم .
    ایجاد مدیریت هماهنگ شهری، هم افزایی را بین دستگاه ها افزایش داده و باعث استفاده از کلیه ظرفیتهای موجود در شهر خواهد شد . شورا در حوزه ماموریت های 32 گانه خود می بایست همه ی مشکلات مرتبط با شهر و دستگاه را شناسایی کند و از دستگاه ها بخواهد برنامه های خود را ارائه کنند .
     
     
     
    شورای شهر چه تعاملی با نخبگان و دانشگاهیان خواهد داشت ؟

     
     
    در دوره تبلیغات انتخابات این موضوع را مطرح کردیم، که ما بر مبنی خرد جمعی و عقلانیت شهر را اداره خواهیم کرد . دیگر نمی شود شهر را با آزمون وخطا اداره کرد چراکه منابع شهر با محدودیت مواجهه است و شرایط مدیریت شهری دیگر اجازه خطا را نمی دهد تا مردم بخواهند هزینه این خطا را بپردازند .
    شورا جنبه تقنینی دارد لذا می بایست مصوبات شورا از پشتوانه پژوهشی برخودار باشد. 8 کمیسیون تخصص شورا در مرکز پژوهش های شورا دارای گروه های پژوهشی متشکل از نخبگان و دانشگاهیان است و بدین طریق از ظرفیت نخبگان و دانشگاهیان در شورا استفاده می کنیم .
    ارتباط با شبکه دانشگاهی استان و مراکز پژوهشی حوزوی و انعقاد تفام نامه ها با جهاد دانشگاهی در آینده نمونه دیگری از حضور نخبگان درشورای شهر است.
    دیگر راه حضور نخبگان درشورای شهر، سامانه شورا یاوران است. این سامانه در سایت شورا بارگذاری شده است .  سامانه شورایاوران در چند سطح  نخبگانی ، مدیران اجرایی و مردم دسته بندی شده است و به ما کمک می کند در لوایح شورا از نظرات مردم استفاده کنیم .
    راه دیگر بهره مندی از حضور نخبگان استفاده از تجربیات مدیران شهری گذشته، شهرداران و اعضای سابق شورای شهر است.
     
     
     
    آیا شورا برنامه ای برای کمک به تیم های ورزشی استان دارد ؟
     
     
     
     یکی از وعده هایی که به مردم داده بودیم  توسعه نشاط و شادمانی در شهر است، معتقدیم شهر موجود زنده است و نیاز به شادی و نشاط دارد و حوزه ورزش و خصوصا ورزش همگانی وقهرمانی می تواند به این مهم کمک کند.
    ورزش قهرمانی عامل انسجام بخش و هویت بخش برای شهر است و انشاالله در حوزه کمک به ورزش قهرمانی و همگانی در حد مقدورات اقدام خواهیم کرد و حداقل در حوزه های سخت افزاری از امکاناتی نظیر میادین ورزشی، زمینها و سالن های ورزشی  برای کمک به تیم های حوزه قهرمانی استفاده می کنیم و درصورت بر طرف شدن محدودیت های مالی حتما از کمک های لازم دریغ نخواهیم کرد .
     
     
    توضیحاتی را درباره دو کمیسیون جدید حقوقی و احیای توس ارائه دهید .
     
     
    به لحاظ آنکه مصوبات شورا بسیار مهم است و باید از ابعاد حقوقی، مغایرتی با قوانین بالا دستی نداشته باشد، لذا کمیسیون حقوقی با ریاست یکی از اعضای شورا که دکتری حقوق دارند ایجاد شد و جمعی از نخبگان حقوقی به  کمیسیون حقوقی شورا کمک می کنند و لوایحی که حساس هستند قبل از مطرح شدن در صحن علنی شوا، درکنار کمیسیون تخصصی به کمیسیون حقوقی هم ارجاع داده می شود .
    درباره توس نیز باید گفت:20 سال از دستور مقام معظم رهبری برای احیای توس گذشته است اما اتفاقی برای احیای توس نیافتاده است و شورای پنجم با ایجاد کمیسیون تخصصی توس بر اهمیت منطقه توس تاکید می کند .
    نبود کمیسیون ویژه توس کاملا در شورا احساس می شد و درر صورت نبود این کمیسیون بحث های مربوط به توس مثل بقیه ی طرح های عادی در کمیسیون عمران و شهرسازی مطرح می شد و امکان رسیدگی مناسب به آن فراهم نمی شد .
    بدلیل آنکه منطقه  توس قطب گردشگری و تاریخی است، احیای این منطقه می تواند به ماندگاری زائر در شهر کمک کند، توس را می توان به مرکز برگزاری رویدادهای فرهنگی و ادبی در کشور تبدیل کرد و بدلیل علاقه کشورهای آسیای میانه به فردوسی از این کشورها جذب توریست داشته باشیم .
     
     
     
    وضعیت مالی شهرداری چگونه است؟
     
     
     
    تامین منابع پایدار برای شهر دغدغه اصلی مدیران شهری است و تمام شهرداری ها با بحران جدی مواجه هستند .
    در سنوات گذشته فکری برای تامین منابع پایدار شهر نشده است و 70 درصد منابع شهرداری ها از محل حوزه ساختمان تامین می شد و اکنون که با رکود صنعت ساختمان مواجه هستیم این منابع افول کرده است .کسب درآمد از این طریق، راه درستی نیست و شهرداری مشهد نیز با این چالش مواجه است .
    برای اداره شهردریک سال مبلغ یک هزار و 100  میلیاد تومان نیاز داریم  که تقریبا روزی 3 میلیارد تومان است و این بدون احتساب پروژه های عمرانی است .
    در 5 ماهه نخست سال 135 میلیارد تومان شهرداری درآمد کسب کرده است، که این مبلغ فقط 30 درصد هزینه های اداره شهر را تشکیل میدهد وبرای اداره شهر  70 درصد کسربودجه داریم که از طریق سرمایه های شهر تامین می کنیم ، و این راه به هیچ وجه راه خوبی نیست و باید شهر حداقل بتواند خود را اداره کند.
    ما معتقدیم شهر گران اداره می شود لذا باید شهرداری به سمت کاهش هزینه ها گام بردارد و نیز منابع پایدار برای شهرداری ایجاد شود و مردم نیز عوارضات خود را پرداخت کنند تا شهر بخوبی اداره شود.
    در حال حاضر برای توسعه ناوگان حمل ونقل ریلی شهر مشهد به مبالغ زیادی نیازمند یم بویژه برای افتتاح خطوط 2 و 3 قطار شهری مشهد که این مبلغ درحدود یک هزارو 200 میلیارد تومان برای سال جاری برآورد می شود و 756 میلیاردتومان برای خطوط مختلف قطار شهری نیاز است. لذا باید از اوراق مشارکت و بانکها برای تامین  منابع مالی آنها استفاده است .
    ظرفیت مالی شهرداری را به گونه ای میبینم که ظرفیت برای جذب وجود دارد و امیداورم بتوانیم این موارد را با کمک مردم جبران  کنیم .
    تعداد بازدید: 178
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد