•  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 184
    کد: 135190
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
    نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون اقتصادی و سرمایه گذاری شورا:

    دغدغه شورای پنجم، جذب سرمایه گذار برای اجرای پروژه های شهراست

    ودیعی گفت: شورای شهر به جد پیگیر لوایح، طرح ها و پیشنهادهایی است که توسط شورا، شهرداری و حتی شهروندان در زمینه سرمایه گذاری ارائه می شود.
    دغدغه شورای پنجم، جذب سرمایه گذار برای اجرای پروژه های شهراست

     به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، محمد حسین ودیعی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه گذاری و کمیسیون برنامه و بودجه شورا درباره دغدغه ها و مسایل مهمی که دو کمیسیون اقتصادی ، سرمایه گذاری و برنامه و بودجه، بدنبال تدوین راهبرد برای آن هستند با خبرنگار ما گفتگو کرد.
    ودیعی، ایجاد فضای مناسب برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در پروژه های شهری را بعنوان اولین و مهمترین دغدغه کمیسیون اقتصادی معرفی کرد و اظهار داشت: به طور مسلم تامین نیازهای متعدد فرهنگی، رفاهی، اجتماعی، عمرانی شهر مشهد نیازمند تامین منابع مالی است و منابع محدود شهرداری جوابگویی تامین منابع مالی این پروژه ها نمی باشد. از این رو شورای شهر به جد پیگیر لوایح، طرح ها و پیشنهادهایی است که توسط شورا، شهرداری و حتی شهروندان در زمینه سرمایه گذاری ارائه می شود.
    نایب رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: ایجاد شرایط انگیزشی مثل تامین سود آوری پروژه و تامین امنیت سرمایه گذاری و تضمین سرمایه از اهدافی است که در کمیسیون اقتصادی دنبال می کنیم و حتی در این زمینه بدنبال جذب سرمایه گذاری خارجی و سرمایه گذاران کشورهای مسلمان هستیم.
    وی ادامه داد: در گذشته بر روی مسلمان بودن سرمایه گذار تاکید می شد اما ما معتقدیم تامین اهداف مسلمانان در اولویت است .
    ودیعی، بهسازی و یا واگذاری پروژه های اقتصادی راکد مانده را دیگر مسئله مهم مطرح شده در کمیسیون اقتصادی عنوان کرد و افزود: دربرخی از پروژه های اقتصادی که سالها راکد مانده است، منابع زیادی از سرمایه های شهرداری و حتی مردم و سرمایه گذاران قفل شده است و کمیسیون اقتصادی بدنبال آن است که این نوع از پروژه ها را به سود آوری برساند و یا آزاد سازد .
    وی درباره اقدامات انجام شده برای پروژه های راکد مانده در شهرتوضیح داد: مشکلات پروژه های راکد مانده به دو نوع تقسیم بندی می شود: اول پروژه هایی که مشکل و مسئله آن مشخص است و دنبال راه حل برای رفع آنها هستیم و دسته دوم پروژه هایی است که هنوز مشکلات آنها شناسایی نشده است و درفازمطالعاتی است.
    نایب رئیس کمیسیون اقتصادی شورا، سر رسید اوراق منتشر شده توسط شهرداری مشهد و پرداخت جریمه های حدود 700 میلیون تومانی به بانک ها را بعنوان دیگر مسئله مورد بررسی در کمیسیون اقتصادی مطرح کرد و اظهار داشت: برخی از اوراق شهرداری سالهاست که سررسید شده است و بدلیل کمبود نقدینگی شهرداری، بانکها که ضامن نقد شوندگی بوده اند اوراق را نقد کرده اند و همین امر باعث منظور شدن سود و جریمه به حساب شهرداری به صورت روزانه در حدود 700 میلیون تومان شده است.
    وی ادامه داد: کمیسیون اقتصادی در نظر دارد از طریق تهاتر داریی های قابل واگذاری و یا جذب نقدینگی ارزانتر و تعریف ابزارهای مالی جدید مثل سکوک و مرابحه برای تسویه اوراق اقدام نماید.
    ودیعی درباره استفاده از سرمایه های خرد در اجرای پروژه های عمرانی شهری گفت: سرمایه های خرد به صورت مستقیم در دنیا در موارد محدودی استفاده می شود و اغلب به حالت غیر مستقیم ودر قالب سهام و یا سپرده های بانکی وبا وساطت بانکها استفاده می شود. نوع دیگر جذب سرمایه های خرد ابزارهای مالی اسلامی است که استفاده از آنها امروزه در بازارهای اسلامی رایج است.
    نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا اشاره ای نیز به دغدغه های این کمیسیون داشت و گفت: بودجه ابزار برنامه ریزی مالی است و بوسیله آن می شود اهداف را تعیین و نحوه رسیدن به اهداف را در قالب بودجه تدوین کرد.
    وی ساختار سازمانی شهرداری و تشکیلات آن را بعنوان اولین دغدغه کمیسیون برنامه ریزی وبودجه شهرداری معرفی و تصریح کرد: متناسب سازی چارت سازمانی با ماموریت ها و اهداف و برنامه های استراتژی سازمان در مبحث ساختار سازمانی شهرداری مطرح است .
    ودیعی مدیریت هزینه ها را بعنوان مسئله دیگر مطرح شده در کمیسیون برنامه و بودجه معرفی کرد و بیان داشت: در مدیریت هزینه، فرآیندهای فاقد ارزش افزوده و فعالیت هایی که برای شهرداری و شهروند ارزشی ایجاد نمی کند مورد بررسی قرار می گیرد.
    نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا بررسی هبه هایی که در ادوار مختلف اهدا شده است و بودجه ریزی عملیاتی که هنوز درحال مطالعه می باشد و نیز عملیاتی کردن بودجه شهرداری را جزو مسائل در حال پیگیری کمیسیون برنامه و بودجه عنوان کرد .
    وی ادامه داد: شناسایی منابع درآمدی جدید و شناسایی درآمدهای پایدار یا پایدار سازی درآمدها و جدا سازی درآمدهای غیر مستمر و درآمدهایی که با فرآیند شهرسازی در ارتباط هستند جزو مواردی است که با پیگیری آنها بدنبال بهبود بخشیدن به درآمد زایی شهرداری هستیم .


    خانی

    تعداد بازدید: 184
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:

کلیه حقوق این پایگاه، متعلق به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس است.
پشتیبانی فنی : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد