• پنج شنبه،11 آذر 1400
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 150
   کد: 15980
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۱/۰۶/۱۸

   حاشیه نشینی مشهد بازهم در حاشیه مانده است

   حاشیه نشینی مشهد بازهم در حاشیه مانده است

   علی رغم اینکه شهر مشهد در سفر هئیت دولت در سال 88 به عنوان پایتحت معنوی ایران نامگذاری شد و بسیاری از مصوبات دولتی به این شهر اختصاص یافت اما امروزه یکی از عمده ترین مشکلات این شهر موضوع حاشیه نشینی است که تا کنون مسئولان تلاش های مختلفی در جهت بهبود اوضاع برخی از این مناطق کرده اند.

   با این وجود رشد قارچ گونه ی این مناطق به گونه ای است که علی رغم ایجاد شکل نازیبا در شهر موجب بروز معضلات اجتماعی و فرهنگی بسیاری شده است.

   شهری که به دلیل وجود بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) بایدمرکز ترویج معنویات و توسعه علوم دینی باشد امروزه با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند که به دلیل عدم نگا دولت در تحقق وعده های خود در حصار بسیاری از ناممکن ها مانده است.

   مهاجرت پذیری از شهر ها و روستا های اطراف یکی دیگر از عوامل افزایش حاشیه نشینی محسوب می شود که با خود مشکلات دیگری نظیر بیکاری و ترافیک را به همراه داشته است.

    با توجه به اینکه امروزه حاشیه نشینی به عنوان شاخصه توسعه یافتگی و نیافتگی جوامع مختلف به شمار می آید، در عین حال عدم توسعه شهری امری است که بسیاری از کشورها رسیدگی به آن را به عنوان امری بدیهی در سیاست گذاری های خود لحاظ می کنند، دولت نیز با همین هدف وعده ی واگذاری 50 هکتار زمین برای ساخت مسکن ارزان قیمت را به مسئولان این شهر داد، که متاسفانه هنوز در پیچ و خم های اداری محقق نشده است .

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد در همین رابطه جواد داوورد آبادی رئیس کمیسون فنی و عمران شورای اسلامی شهر مشهد با گلایه از عملکرد دولت در این خصوص می گوید: امروز وعده ی 50 هکتار زمین به رویایی شیرین در توسعه شهر مشهد مبدل شده که هنوز پله های اولیه ی آن نیز بنیان گذاری نشده است .

   وی با بیان ا ینکه در ابتدا، اراضی زکریا برای این امر در نظر گرفته شده بود، اظهار می کند: با وجود اینکه حاشیه نشینی در شهر مشهد مشکلات فرهنگی عدیده ای به وجود آورده است اما وعده ی دولت در رسیدگی به این امر تنها به دارویی مقطعی می ماند که امروزه به دلیل بی توجهی دولت به عنوان بیماری شهری شناخته می شود.

   وی با تاکید بر اینکه مکاتبات زیادی برای پیگیری این موضوع از سوی شورای اسلامی شهر مشهد انجام شده بیان می کند: قرار بود این موضوع از طریق استانداری به شهرداری واگذار شود تا متولی این موضوع باشد، اما آنچه در عمل اتفاق افتاد واگذاری ساخت این اراضی به یک شرکت خصوصی بود که عملا نتوانست در این زمینه موفق عمل کند.

   علی اصغر شمقدری دیگر عضو شورا نیز در این زمینه می گوید: حل مشکل حاشیه نشینی از منظر های مختلف قابل بررسی است به گونه ای که عده ای قائل به ایجاد کمربند سبز در این مناطق و ایجاد شهرک های جداگانه هستند و برخی دیگر از کارشناسان ریشه رفع این معضل شهری را در پرداختن و رفع ریشه ای این موضوع یعنی بررسی دلایل مهاجرت از شهر و روستاهای کوچک می دانند و معتقدند باید مشکلات و عوامل این مهاجرت ها بر طرف شود.

   این مسوول همچنین خاطر نشان می کند: در حل حاشیه نشینی نباید صرفا با نگاه محلی و منطقه ای نگاه شود بلکه باید دیدگاه ملی و فراملی به این موضوع وجود داشته باشد و دولت نیز قائل به توجه این امر در شهر هایی مانند مشهد به عنوان یک کلانشهر مذهبی جهان و الگویی برای معرفی پایتخت اسلامی جهان اسلام باشد.

   وی در بخش دیگری از سخنان خود به این موضوع اشاره می کند که دسترسی به امکانات و زندگی در جوار بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) اگرچه حق همه مردم است اما این فرهنگ ایجاد شود که برای زندگی در کلانشهر مذهبی مانند مشهد باید هزینه هایی پرداخت شود تا بتوان خلاء عدم توجه دولت و سایر مجموعه های مرتبط بر طرف شود.

   در ادامه غلامرضا خواجی رئیس کمیسیون مشارکت های کلان اقتصادی شورا نظری دیگر دارد و به نقش سرمایه گذاری بخش خصوصی و شرکت سرمایه گذاران در برخی از مناطق شهری اعتقاد دارد و می افزاید: با توجه به اینکه تامین مسکن به عنوان مهم ترین امر در شکل گیری حاشیه نشینی و معضلات آن تاثیر گذرا است اما نباید عوامل اقتصادی و فرهنگی را در این خصوص نادیده گرفت بلکه باید از طریق مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی عدم تامین اعتبارات لازم در این بخش را تامین کرد .

   وی تصریح می کند: اگرچه بخش خصوصی نقش پرنگ تری از دولت در رفع حاشیه نشینی ایفا کرده است اما باید زیر ساخت های لازم در این رابطه فراهم شود تا بتوان در این مسیر موفق عمل کرد.س/ش31170

   تعداد بازدید: 150
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 529    بازدید کنندگان دیروز: 2837    کل بازدید ها : 7,132,690
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد