• بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 274
   کد: 15977
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۱/۰۶/۱۴

   خلاء قانونی ونبود متولی مهم ترین عوامل غیر تجاری بودن برخی مشاغل درآمد زا است

   خلاء قانونی ونبود متولی مهم ترین عوامل غیر تجاری بودن برخی مشاغل درآمد زا است

   تاکید قانون برغیر تجاری بودن برخی مشاغل از جمله مطب پزشکان دفاتر اسناد رسمی و دفتر وکلا موضوعی است که به دلیل اهمیت جایگاه این مشاغل با عث شده تا دلایل و زمینه های تحلیلی چنیین قانونی در این گزارش مورد بررسی قرار بگیرد.

   بر اساس بند ۲۴ تبصره الحاقی ماده ۵۵ قانون شهرداری … دایر کردن دفتر وکالت، مطب، دفتر اسناد رسمی و ازدواج وطلاق، دفتر روزنامه و مجله، و دفتر مهندسی به وسیله مالک از نظر این قانون استفاده تجاری محسوب نمی شود.

   نکته قابل توجه در خصوص این قانون این است که چرا برخی از مشاغل فرهنگی که از حیث درآمدی با مشاغلی مانند دفاتر اسناد مطب پزشکان قابل مقایسه نیستند مشمول چنین قانون نمی شوند و باید عوارض تجاری بودن را پرداخت نمایند.

   در همین رابطه نائب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص فعالیت مشاغلی که در مکان های غیر تجاری فعالیت آنها ایراد ندارد، افزود: بر طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی برای بعضی مشاغل اعم پزشکان وکلا دفاتر اسناد رسمی بخشودگی تعریف شده تا به سهولت به ارائه خدمات به مردم بپردازند .

   کمال سرویها با اشاره به اینکه در این قانون پزشکان می توانند از 30 درصد ملک شخصی خود برای مطب استفاده کنند، خاطر نشان کرد: امروزه پزشکان در ساختمان هایی چند طبقه و دور از منزل خود در حال فعالیت هستند که با آنچه در قانون دیده شده است متفاوت می باشد.

   وی درادامه با اشاره به اینکه دو سال است برای بررسی این موضو ع به حیطه پزشکی ورود پیدا کرده ایم، ادامه داد: در مذاکراتی که با شهرداری و نظام پزشکی در حال پیگیری هستیم به نتایج خوبی رسیده ایم که طبق مصوبه جدید باید تابلوی این قشر ساماندهی شود همچنین در این خصوص برای فعالیت آنها در مکان های مختلف از بعد ترافیکی بررسی شود حتی پارکینگ برای آنها در نظر گرفته شود.

   رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر در ادامه با تاکید بر اینکه این قانون در سال 1334تدوین شده است و باید مورد بازنگری قرار گیرد، افزود: استقرار مطب پزشکان در کاربری مسکونی برای زمانی بوده که درمانگاههای شبانه روزی

   در سطح شهر کم بوده است و افراد دسترسی آسان به پزشک نداشته اند در نتیجه پزشک در منزل به فعالیت می پرداخته است.

   فاطمه غیور درادامه بیان کرد:با توجه به توسعه شهری و توسعه مراکز پزشکی و گسترس مراکز درمانی اورژانس ها دیگر محلی برای استقرار پزشک در کاربری مسکونی نیست لذا این قانون باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد.

   وی با اشاره به و ضعیت خیابان پرستار که در آن ساختمان پزشکان ایجاد شده است، خاطر نشان کرد: این وضعیت موجب شده است بافت خیابان پرستار از مسکونی به درمانی تغییر وضعیت داده و باعث آزار و اذیت شهروندان شده است .

   وی ادامه داد: این موضوع در حالی است که تا کنون تنها برای ساماندهی تابلوهای پزشکان ورود پیدا کرده ایم، وهنوز نتو انسته ایم بر کاربری این نوع مشاغل نظارت داشته باشیم.

   فاطمه غیور بیان کرد: در برخی مواقع مطب پزشکان عارضه هایی اعم از بارترافیکی، پساب ها ، پسماند هایی و مزاحمت هایی برای کاربری های همجوار ایجاد کرده که این موضو ع خود نشان دهنده ی این امر است که شهرداری باید بر عملکرد مطب پزشکان نظارت داشته باشد. بیان این دید گاه ها نشان می دهد که علاوه بر وجود خلاء های قانونی هنوز متولی ویژه بر ای رسیدگی به این امر درنظر گرفته نشده است.س/ن 311460

   تعداد بازدید: 274
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 4146    بازدید کنندگان دیروز: 2849    کل بازدید ها : 7,123,257
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد