• دوشنبه،27 خرداد 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 283
   کد: 86421
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۱۰/۰۱
   در حاشیه جلسه کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر مشهد:

   حمایت شورا از مخترعان جوان

   رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر مشهد گفت: اختراع دستگاه کاهش پردازشگر سوخت خودرو توسط مخترعان جوان کشور قطعا مورد حمایت شورای اسلامی شهر مشهد قرار می گیرد.
   حمایت شورا از مخترعان جوان

    

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، اعضای کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر مشهد با مخترع دستگاه کاهش پردازشگر سوخت خودرو در جهان دیدار کردند.

   در این دیدار غلامحسین صاحبی، با بیان اینکه شهر مشهد این روز ها با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کند؛ گفت: اختراع دستگاهی به منظور کاهش الودگی آن هم به دست مخترعان جوان کشور قطعا می تواند نوید بخش روزهایی پاک و سالم در کشور و به خصوص شهر مشهد باشد.

   در ادامه کمیل اکبری، مخترع دستگاه پردازشگر سوخت خودرو وسائل نقلیه گفت: خوشبختانه پس از گذشت چندین سال کار مداوم توانستیم تا دستگاه ی را به منظور کاهش بسیار آلودگی هوا اختراع و به ثبت برسانیم.

   اکبری با اشاره به نحوه عملکرد این دستگاه، گفت: در این دستگاه براساس شکست مولکولی و ایجاد عملیات سوختن سبک تر ما توانسته ایم ماحصل این فرایند را به گونه ای جهت بدهیم که به جای دی اکسید کربن، اکسیژن از اگزوز خودرو خارج شود.

   وی افزود: ما از سال 89 بر روی این پروژه کار کرده ایم و سرانجام توانستیم تا با ایجاد و ساز و کاری خاص راه حلی برای کاهش آلودگی بیابیم و موفق به ساخت دستگاه فوق بشویم که با تاکید دانشگاه صنعتی شریف موفق به دریافت گواهی ثبت اختراع شده ایم.

   این مخترع جوان بیان داشت: عنصر " ناکس" همواره به عنوان خطر ناک ترین عنصر در بین عناصر حاصل از سوخت خودرو ها شناخته می شود و یکی از عوامل اصلی سوراخ شدن لایه اوزون نیز می باشد .

   اکبری ادامه داد: میزان ناکس در استاندار یورو 2 می بایست حدود 72 باشد اما این میزان در حال حاضر در ایران برای خودرو های معمولی حدود 147 می باشد و ما با تولید این دستگاه میزان ناکس را به حدود 60 رسانده ایم.

   وی با اشاره به انجام آزمایش ها و تست هایی در شهر مشهد ، خاطرنشان کرد: طی تست های صورت گرفته به همراه  نماینده سازمان محیط زیست در شهر مشهد میزان ناکس پس از نصب دستگاه بر روی موتور خودرو تا میزان 61 واحد کاهش داشته است.

   اکبری با بیان اینکه این دستگاه کاهش شدید مصرف سوخت را نیز به همراه دارد؛ گفت: در ادامه تست های صورت گرفته در شهر مشهد میزان مصرف سوت خودرو پراید برای طی مسافت 100 کیلیومتر حدود 7.6 لیتر بوده است که این میزان پس از نصب دستگاه بر روی موتور خودرو تا 3.8 لیتر کاهش داشته است.

   در ادامه خلیل الله کاظمی معاون خدمات شهری شهرداری مشهد، اظهار داشت: این موضوع قطعا در کمیته آلودگی هوای استان مطرح خواهد شد.

   وی افزود: اگر این طرح با موافقت کمیته آلودگی استان و مخترعین عزیز قرار بگیرد قطعا ما از این طرح استقبال خواهیم کرد و در ابتدای امر بر روی دستگاه های تاکسی خود استفاده خواهیم کرد.

   گفتنی است که این دانش یک فناوری به روز در جهان بوده و به گفته برخی از کارشناسان این فناوری برای اولین بار توسط این مخترعان در ایران به دست آمده است.

    

    

   تعداد بازدید: 283
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 1670    بازدید کنندگان دیروز: 2747    کل بازدید ها : 4,173,644
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد