• پنج شنبه،21 آذر 1398
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 325
   کد: 57206
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۳/۱۰/۲۴

   اداره طرقبه شاندیز بر اساس الگوی ری و شمیرانات تهران

   سید جلال فیاضی عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس صبح امروز، در پنجاهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر در نطق پیش از دستور خود بر ضرورت توجه به الگوی ری و شمیرانات در خصوص اداره طرقبه و شاندیز، تأکید کرد .
   اداره طرقبه شاندیز بر اساس الگوی ری و شمیرانات تهران

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، فیاضی با بیان اینکه خوشبختانه شورای عالی شهرسازی طرح جامع مشهد را تصویب کرد وامید می رود با تصویب سریع طرح های تفصیلی نقشه راه توسعه وعمران مشهد مشخص شود؛ اظهار کرد: یکی از مصوبه های مهم این شورا حذف تراز فیزیکی ومالی از طرح نوسازی حرم مطهر است که اینجانب از سال ها پیش نسبت به این مانع ومعضل بزرگ در این پروژه هشدار داده بودم .

   وی ادامه داد:اکنون فرصت آن است که مدیران شهری ازاین مصوبه برای حل معضلات این پروژه بزرگ و سرعت بخشیدن به آن بهره ببرند؛ اما به نظر می رسد هنوز مشکل حریم مشهد در طرح جامع حل نشده است.

   وی با تاکید براینکه راه حل حریم مشهد، جابه جایی مرزحریم با طرقبه وشاندیز وچانه زنی برروی آن نیست؛ بیان داشت: مردم عزیز طرقبه وشاندیز ایجاد شهرستان طرقبه وشاندیز را حق خود می دانند وباید از این حق دفاع کنیم؛ اما الگوی این شهرستان می تواند، « ری و شمیرانات تهران» باشد؛ شهرستان مستقل طرقبه شاندیز با فرمانداری مستقل، اما بامدیریت یکپارچه شهری با مشهد، بطوریکه مانند شمیرانات که شهرستانی مستقل است ازنظر شهری یک منطقه از شهرداری مشهد باشد.

   فیاضی با اشاره به اینکه این تصمیم هم مشکل حریم را حل می کند، هم منجر به رشد وآبادانی طرقبه شاندیز می شود؛ اظهار کرد: این منطقه را به شمیران مشهد تبدیل می کند؛ آباد وتوسعه یافته، برای پیشبرد این پیشنهاد نقش استانداری محترم، نمایندگان محترم مجلس ورسانه های موثر استان بویژه رسانه ملی وسه روزنامه وزین مشهد وخبرگزاری ها بسیار موثر است که امیدوارم آن را تبیین وپیگیری کنند.

   عملکرد 17 ماهه‌ی خود را بررسی کنیم

   وی درادامه سخنان خود نسبت به منفی نشان دادن عملکرد مدیران قبلی انتقاد کرد و گفت: به اعتقاد صاحب نظران علم مدیریت، دریک نظام مدیریتی موفق، مدیران به مثابه دونده‌های مشعل المپیک هستندکه پی در پی راه نفر قبلی را ادامه می دهند تا سرانجام شعله مشعل بزرگ راکه دستیابی به اهداف اصلی است؛ روشن کنند.

   وی ادامه داد :امادر سال های اخیر یکی از شیوه های ناپسند در نظام مدیریتی ماپنبه کردن رشته های مدیران گذشته، نقد و تخریب مدیران سابق وحرکت از نقطه آغاز است . امروزی ها علیه دیروزی ها و دیروزی ها برضد مدیران پریروز، اما قضاوت مردم آن است که همه این ها در جمهوری اسلامی مسئولیت داشته اند.

   این عضو شورا با بیان اینکه مردم بین مدیران تفاوت جدی قائل نیستند؛خطاب به همکاران خود گفت: بنظر می رسد ما هم از این قافله عقب نمانده ایم .براستی نقد وتخریب گذشتگان چه دردی از مردم را دوا می کند؟.در حالیکه پس از 17ماه دیگر انتظار میرود ما پاسخگوی عملکرد خود باشیم. همه ما آدم های معمولی هستیم که به قصد خدمت در جمهوری اسلامی وبا رای مردم مسئولیت اداره شهر را پذیرفته ایم و البته ما هم مثل همه انسانها ممکن الخطا، هستیم آنها بر اساس دانش، توانمندی ها و تدبیر خودکارنامه ای را ازخود بر جای گذاشتند و ما نیز باید پس از چهار سال با کارنامه ای مسئولیت را ترک کنیم .

   سید جلا فیاضی، اعلام کرد: انصاف نیست که مرتب از گذشته بگوئیم و آنها را مقصر همه مشکلات و نارسائیها قلمداد کنیم .مشکلات مشهد فراوان و عمیق است، گذشتگان تلاش خود را کردند و امروز نوبت ماست. ما باید بگوییم برای مشکلات شهر چه برنامه ای داریم ودر 17 ماه گذشته چه کرده ایم و در مدت باقیمانده چه برنامه ای داریم و چه خواهیم کرد. مردم، آگاه ، فهیم و دارای بلوغ سیاسی هستندو بخوبی قضاوت می کنند. قضاوت گذشتگان را به مردم واگذار کنیم این مقام مسئول با تایکد بر اینکه باید رو به آینده و با تدبیر شهر را اداره کنیم و قضاوت درباره گذشتگان را به مردم واگذاریم و بدانیم که به زودی ما هم شورای سابق خواهیم شد؛ افزود: آیندگان مارا نقد خواهند کرد و از آنها خواهیم خواست تا قضاوت را به مردم بسپارند، پیشنهاد می کنم یک نهاد مستقل بدون دخالت مدیریت شهری کارنامه 17 ماهه شورای چهارم وشهرداری را مورد نظرسنجی قراردهد تا نقاط ضعف وقوت حودرا بشناسیم.

   دادستانی فساد های مالی را بیان کند

   فیاضی همچنین در بخش دیگر از سخنان خود، فساد مالی را دغدغه مقام معظم رهبری، مردم وهمه دانست و تصریح کرد:اما فساد مالی در نظام اداری دولتی و عمومی ما ساختاری و سیستماتیک است و تا ریشه کنی سیستماتیک بازهم تکرارمی شود؛ اگر مدعی فساد در مدیریت گذشته هستیم باید رسیدگی آن را به دستگاههای نظارتی و قضایی واگذار کنیم و البته ما همچنان با حساسیت و دقت پیگیری کنیم .

   وی خاطر نشان کرد:اینجانب به عنوان نماینده مردم در شورای اسلامی شهر مشهد از ریاست محترم دادگستری استان که بحمداله توصیف تدبیر و شایستگی ایشان را بسیار شنیده ام، می خواهم اولا: اگر پرونده فساد مالی در مورد مدیریت گذشته شهری وجود دارد مردم را درجریان قرار دهند و اجازه ندهند افراد غیر مسئول قضائی با اطلاع رسانی نادرست حیثیت و آبروی افراد را به حراج گذارند. ثانیا: دستور فرمائید، عادلانه و با سرعت و دقت و بدون هیچگونه مسامحه ای به پرونده ها ،اگر وجود دارند، رسیدگی کنند و مردم را در جریان نتایج رسیدگی قرار دهند.و ازهرگونه فضا سازی رسانه ای و تسویه حساب سیاسی به بهانه مبارزه با فساد مالی جلوگیری کنید .

   فیاضی در ادامه خطاب به همکاران خود، تاکید کرد:ما باید مراقبت کنیم که در دوره مسئولیت ما فسادی اتفاق نیفتاد گمان نکنیم اگر شهردار منتخب ماست و مدیران فعلی منتخب شهردارما هستند دیگر فسادی رخ نمی دهد .

   امکان خطا درمدیریت شهری فعلی

   وی افزود:البته همین جا اعلام میکنم که انتخاب معاونان ، مشاوران ومدیران شهرداری حق شهردار است و هیچ یک از انتصابات شهردار محترم نیز با مشورت شورای شهر نبوده است . وی بیان داشت:مراقب باشیم که ما مسئول نظارت بر مدیران دوره خود هستیم و اگر مسامحه کنیم و یا فکر کنیم با بکارگیری نیروهای ما در بدنه مدیریتی شهرداری شهر امن و امان است به زودی پشیمان خواهیم شد. ما باید ساختارهای فسادآفرین را اصلاح کنیم، با نهایی کردن سیستم یکپارچه شهرسازی وشفاف سازی امور، دخالت نیروی انسانی را از محاسبات حذف کنیم ونظارت خودرا گسترش دهیم.

   گفتمان مشکل حاشیه شهر را حل نمی کند

   فیاضی با بیان اینکه درشورای چهارم تلاش هایی برای توجه بیشتر به حاشیه شهر مشهد انجام شد وحاشیه را به یک گفتمان شهری تبدیل کرد؛ افزود:رییس جمهور محترم ودولت نیز به این موضوع توجه ویژه ای کردند بطوریکه حاشیه شهر مشهد به متن سفر استانی دولت تبدیل شد. وعدهای امید بخشی هم دادند وبسته پیشنهادی نیز تهیه وتقدیم شد، اما متاسفانه در بودجه 94 تبلور نیافت. فیاضی خاطرنشان کرد: گفتمان وحرف مشکل حاشیه شهر مشهد را حل نمی کند؛ انتظار می رود؛ نماینده محترم عالی دولت ونمایندگان محترم مشهد در مجلس موضوع را تا پادارکردن ردیف بودجه برای حاشیه شهرمشهد بطور جدی پیگیری کنند.

   همچنین تبدیل حاشیه شهر و توس به یک شهرستان مستقل دیگر با فرمانداری مستقل و با الگوی ری و شمیرانات تهران یعنی با مدیریت یکپارچه شهری با مشهد و به عنوان یک یا چند منطقه از شهرداری مشهد می تواند یک پیشنهاد ساختاری برای حل معضلات حاشیه شهر باشد .

   فیاضی همچنین ضمن ابراز نگرانی از کاهش درآمد های شهرداری، بیان داشت:همه اذعان داریم که تامین هزینه اداره شهری به بزرگی مشهد جز با مشارکت بخش خصوصی و در آمدزائی از مشارکتهای اقتصادی ممکن نیست.

   وی تاکید کرد :ما در شورا با دلسوزی ونگرانی از« توزیع ناعادلانه درآمد بین شهرداری و بخش خصوصی» نسبت به تغییر مبانی قراردادهای مشارکتی و اعلام بی نام آن اقدام کرده اند .که امیدوارم این تلاش به ثمر بنشیند، اما واقعیت این است که در 17 ماه گذشته میزان قراردادهای مشارکتی شهرداری کاهش چشمگیر و نگران کننده ای یافته است . لذا به شهردار محترم و معاونت محترم اقتصادی و همکاران عزیزم در شورا به ویژه کمیسیون مشارکتهای اقتصادی یادآور می شوم که مراقب باشیم نگرانی از «توزیع نا عادلانه در آمد»با کاهش ویا حذف قراردادهای مشارکت اقتصادی منجر به «توزیع عادلانه هیچ» نشود فیاضی اعلام کرد: فراموش نکنیم که رهبر فرزانه انقلاب آرمانگرایی بدون توجه به واقعیات و بدون بکارگیری ساز وکارهای منطقی ومعقول را خیال پردازی دانستند و فرمودند :‹‹ آرمانگرایی بدون دیدن واقعیات به خیالپردازی وتوهم منجر خواهد شد.»

   تعداد بازدید: 325
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 6775    بازدید کنندگان دیروز: 10963    کل بازدید ها : 5,036,517
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد