• سه شنبه،27 اردیبهشت 1401
 • ورود
   
  • بخش های خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 59
   کد: 220253
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
   رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد مقدس:

   تشکیل کمیته «رفع موانع»؛ اقدامی ارزنده برای تعیین تکلیف پروژه‌های نیمه‌تمام/ پیش‌بینی ایجاد مراکز آوری در مشهد مقدس

   رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: یکی از اقدامات و نکات مثبت عملکردی مدیریت شهری در دوره ششم، تشکیل کمیته رفع موانع برای تعیین تکلیف پروژه‌های کلانی است که مشمول مرور زمان شده‌اند.
   تشکیل کمیته «رفع موانع»؛ اقدامی ارزنده برای تعیین تکلیف پروژه‌های نیمه‌تمام/ پیش‌بینی برای ایجاد 2 کارخانه نوآوری در مشهد مقدس

   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، مجید دبیریان در گفتگویی پیرامون اهم اقدامات کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر مشهد مقدس اظهارکرد: خادمان مردم مشهد در شورای شهر، از تمام توان و ظرفیت خود برای انجام وظایف و مسئولیت‌های محوله بهره خواهند گرفت تا اهداف و سیاست‌ها را به نحو احسن اجرایی نمایند.

   دبیریان با اشاره به برگزاری جلسات کمیسیون تلفیق، گفت: در این جلسات، اعضای شورای شهر درحال تدوین و بررسی سیاست‌های کلان و موضوعات مبتلابه شهری هستند تا پس از نهایی شدن، برای برنامه‌ریزی و اجراء به شهرداری ابلاغ شود؛ البته در کنار دغدغه‌های شهر و شهروندان، یکی از محورهای اساسی مدنظر شورای ششم در تهیه برنامه عملیاتی مدیریت شهری، شعار سال و منویات مقام معظم رهبری در این خصوص است.

   وی تصریح کرد: امیدواریم با اجرایی شدن تمامل و کمال این برنامه‌ها و سیاست‌ها، بتوانیم شرایطی ایده‌آل و درخور شان شهر امام‌رضا(ع) و زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی فراهم آوریم.

   دبیریان در ادامه به ارائه گزارش مختصری از عملکرد و اقدامات صورت گرفته ذیل کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد مقدس پرداخت و گفت: به منظور بررسی دقیق‌تر و کارشناسی‌تر طرح‌ها و لوایحی که به کمیسیون ارجاع داده می‌شود، 4 کارگروه تشکیل داده‌ایم که شامل کارگروه‌های «اشتغال و کارآفرینی»، «تسهیل و ارزیابی پروژه‌های اقتصادی»،
   «رصد و پایش ظرفیت‌های اقتصادی» و «اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان» می‌شود.

   وی با بیان اینکه از ابتدای فعالیت شورای ششم تاکنون، بررسی 45 لایحه، 15 طرح و 35 نامه در دستورکار کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد مقدس قرار گرفته، افزود: علاوه بر این، 61 بازدید میدانی از پروژه‌های مختلف شهری انجام داده‌ایم تا اشراف و آشنایی بیشتری نسبت به آنها داشته باشیم.

   دبیریان اشاره‌ای هم به تشکیل کمیته «رفع موانع» در شهرداری داشت و گفت: این کمیته متشکل از شهردار، روسای کمیسیون‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری و همچنین حقوقی و نظارت شورای شهر، معاون اقتصادی و دیگر معاونان و مدیران شهرداری است که به تناسب دستورکار در جلسه حضور پیدا می‌کنند.

   وی افزود: در گذشته متاسفانه پروژه‌‎هایی آغاز شده که به دلایل مختلف مشمول مرور زمان شده و با گذشت سال‌ها هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند؛ 31 مورد از این پروژه‌ها تاکنون در کمیته مذکور مورد بررسی قرار گرفته و 35 مصوبه نیز برای آنها داشته‌ایم.

   رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر مشهد مقدس سابقه برخی از این پروژه‌ها را مربوط به دهه 80 دانست و تصریح کرد: مشکل برخی از آنها با مصوبه شورای شهر حل شده و یا قابل حل است و برخی دیگر را نیز در تعامل با دستگاه‌های ذی‌ربط می‌توان جمع‌بندی کرد.

   دبیریان، یکی از اقدامات و نکات مثبت عملکردی مدیریت شهری در این دوره را تشکیل همین کمیته دانست.

   وی در ادامه با بیان اینکه فعالیت سازمان اقتصادی شهرداری مشهد طی سال‌های گذشته در تراز و شان مشهدالرضا(ع) و ظرفیت‌های این شهر نبوده، گفت: هدف و ریل‌گذاری اصلی کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای شهر، تقویت این حوزه و بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌هاست.

   دبیریان تصریح کرد: در برنامه راهبردی تهیه شده از سوی شهر برای حوزه اقتصادی، هدف‌گذاری‌های میان‌مدت و بلندمدت، توام با آینده‌پژوهی داریم و خوشبختانه معاون اقتصادی شهردار نیز با این رویکرد کاملا همراه است؛ با تکیه بر آینده‌پژوهی باید بتوان جایگاه اقتصادی شهر را در یک افق 20 تا 50 ساله مشخص کرد.

   وی اشاره‌ای به اهم برنامه‌های کمیسیون اقتصادی داشت و با بیان اینکه تحقق‌بخشی به شعار سال، اولویت اصلی است، گفت: خوشبختانه شورای ششم از ابتدای فعالیت خود درصدد بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از ظرفیت‌ آنها برای افزایش تولید و اشتغال در شهر بوده و نامگذاری شعار سال، مدیریت شهری را مصمم‌تر نموده است.

   دبیریان با بیان اینکه مشهد مقدس ظرفیت خوبی به نام «کارخانه نوآوری» را دارد و از آن بهره‌مند است، افزود: شورای ششم و مدیریت شهری در این دوره به دنبال جانمایی و احداث مراکز نوآوری با محوریت و تمرکز بر حاشیه شهر است؛ در این پهنه‌ها استعدادهای بسیاری داریم که با تکیه بر ظرفیت‌ زیرساخت‌های این‌چنینی می‌توان موجب شکوفایی و بروز و ظهور آنها شد.

   رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با اشاره به پیش‌بینی اعتبار برای احداث مراکز نوآوری در بودجه سال 1401 شهرداری، گفت: فاز مطالعاتی این موضوع باید هرچه سریعتر دنبال شود و خوشبختانه در مرحله جانمایی احداث پروژه هستیم؛ برهمین اساس، به همراه شهردار، بازدیدی از محل پیش‌بینی شده برای احداث این پروژه خواهیم داشت.

   دبیریان اظهارکرد: مدیریت شهری در دوره گذشته، بالغ بر 100 میلیارد تومان برای بهره‌برداری از کارخانه نوآوری هزینه کرده ولی وضعیت این مجموعه رضایت‌بخش نیست و شهرداری صرفا در نقش موجر و اجاره‌بگیر فعالیت می‌کند؛ کارخانه نوآوری باید زمینه‌ساز رشد و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان شود و با بهره‌گیری از حداکثر ظرفیت مجموعه و استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان مختلف به حوزه برندینگ مشهد کمک کرد.

   وی با بیان اینکه نوع بهره‌برداری از این مراکز نوآوری بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: براساس همین دغدغه‌مندی، شهرداری مکلف شده لایحه ورود به حوزه سرمایه‌گذاری‌های نوین و اقتصاد دیجیتال و همچنین بهره‌گیری از ظرفیت‌ شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها را تهیه و به شورای شهر ارائه دهد؛ شهرداری باید درگیر فعالیت‌های مشترک و کارهای اقتصادی با شرکت‌های دانش‌بنیان شود.

   دبیریان از برنامه‌ریزی حوزه اقتصادی مدیریت شهری برای ایجاد شهر بازی بین‌المللی با پیوست‌های فرهنگی شهر مشهد خبرداد و گفت: متاسفانه ماندگاری زائر در مشهد مقدس پایین بوده و لذا در کنار بهره‌گیری از ظرفیت زیارت، به‌عنوان اولویت و محور اصلی، باید به دنبال ایجاد مجموعه‌هایی با پیوست فرهنگی و مرتبط با زیارت، به منظور افزایش ماندگاری زائر باشیم.

   وی احداث میدان بار مرکزی یا بندر خشک را دیگر محور برنامه‌های مدیریت شهری در حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری عنوان کرد و افزود: در این بندر مجموعه کاملی از لجستیک و شرکت‌های خدماتی و فعال در حوزه واردات و صادرات می‌توانند نقش‌آفرینی کنند.

   کمک به ساخت پروژه‌های مسکن ارزان قیمت، اصلاح ساختار اقتصادی و شکل جدید سازمان اقتصادی و مشارکت‌های مردمی شهرداری و احداث شهرک فرودگاهی دیگر موضوعاتی بود که دبیریان در این نشست، به عنوان اهداف و سیاست‌های کمیسیون اقتصادی شورای شهر به آن‌ها اشاره کرد.

   دبیریان درخصوص احداث شهرک فرودگاهی اظهارکرد: شهرک فرودگاهی، یکی از ضرورت‌های شهر مشهد مقدس است و شهرداری می‌تواند به عنوان یک هماهنگ‌کننده، ظرفیت‌های دولتی و متولیان اصلی این حوزه را پای کار بیاورد؛ شهرک فرودگاهی، کلان‌پروژه‌ای بلندمدت است که احداث آن حداقل 10 سال زمان می‌برد ولی به عنوان یکی از الزامات شهری، باید مدنظر شورای شهر و شهرداری قرار گیرد حتی اگر در دوره‌های هفتم و هشتم مدیریت شهری به بهره‌برداری برسد.

   وی از مطرح شدن این موضوع در دیدار با معاون اقتصادی رئیس جمهور و همچنین وزیر راه و شهرسازی خبر داد و گفت: دولت درحال تعریف چندین مگاپروژه در سطح کشور است و خوشبختانه با اعلام آمادگی از سوی معاون اقتصادی ریاست جمهور، احداث شهرک فرودگاهی مشهد در قالب همین مگاپروژه‌ها می‌تواند پس از بررسی، در دستورکار قرار گیرد.

   رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در ادامه به حوزه گردشگری پرداخت و با بیان اینکه یکی از زیرساخت‌های گردشگری مشهد، «هفت‌ حوض» است، افزود: متاسفانه تاکنون آنگونه که باید از ظرفیت و فرصت این منطقه بکر گردشگری استفاده نشده و شهرداری صرفا در این محدوده از منابع شهر هزینه کرده است.

   دبیریان تصریح کرد: مشهد مقدس به واسطه بارگاه منور رضوی، سالانه میزبان میلیون‌ها زائر است که ظرفیت بزرگی را پیش روی شهرمان قرار داده و از آن باید بهره‌برداری کرد؛ در کنار این مهم، گردشگری سلامت را هم داریم که نباید از آن غافل شد.

   وی در ادامه این جلسه، پاسخگوی سوالات مطرح شده از سوی شرکت‌کنندگان در جلسه بود و در پاسخ به سوالی درخصوص آخرین وضعیت کوهستان پارک شادی، گفت: دستگاه‌هایی چون بنیاد شهید و امور ایثارگران، بانک دی و بنیاد کوثر متولی این مجموعه هستند؛ تاکنون پیگیری‌های مختلفی از سوی شهردار و اعضای شورای شهر صورت گرفته و با معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید نیز جلساتی داشته‌ایم.

   دبیریان افزود: شهرداری برای واگذاری این مجموعه در قبال پرداخت حق و حقوقات اعلام آمادگی کرده و بنیاد شهید به دنبال بررسی نحوه بهره‌برداری است؛ ضمن اینکه در سفر اخیر هیات دولت به مشهد مقدس هم از وزیر کشور خواسته شد تا با نگاه حاکمیتی پیگیر این موضوع باشد.

   یکی دیگر از شهروندان درخصوص توقف عملیات اجرایی پروژه‎‌های عمرانی سطح شهر سوال پرسید و دبیریان در پاسخ گفت: متاسفانه برخی از پروژه‌های عمرانی که در دوره گذشته اجرایی و عملیاتی شده، فاقد مطالعات و مهندسی ارزش بوده و حتی بعد از بهره‌برداری با مشکلات عدیده‌ای روبرو بوده‌اند.

   وی افزود: به عنوان مثال پروژه «رودپارک» در برخی نقاط فاقد زیرسازی مناسب بوده و یا پارک 73 هکتاری ایرادات مبنایی و کارشناسی دارد که توقف عملیات اجرایی آن واجب و ضروری بود تا مانع از تحمیل هزینه مضاعف به شهرداری شویم.

   دبیریان در ادامه از توجه ویژه شورای ششم به حاشیه شهر مشهد سخن گفت و تصریح کرد: حاشیه شهر مشهد نتیجه سال‌ها توزیع نامتوازن منابع و عدم رعایت اعتدال در تخصیص اعتبارات است؛ این پهنه و گستره شهری، به واسطه عملکرد ناموفق مدیریت شهری در ادوار گذشته و حاکمیت ایجاد شده است.

   وی با بیان اینکه شورای ششم براساس رویکرد توسعه متوازن و عدالت‌محور، توجه ویژه‌ای به حاشیه شهر دارد، گفت: مصداق عینی این ادعا در بودجه 1401 شهرداری مشهد کاملا مشهود و ملموس است؛ ضمن اینکه اولین مصوبه شورای شهر نیز در این دوره به تعریف پروژه‌های زودبازده و پیشران توسعه 10 میلیارد تومانی در محلات حاشیه شهر اختصاص یافت.

   رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر مشهد مقدس درخصوص شفافیت هم گفت: شورای شهر نسبت به مقوله شفافیت توجه ویژه‌ای دارد و برهمین اساس، کمیته‌ شفافیت را تشکیل داده‌ایم؛ شفاف‌سازی حقوق مدیران شهرداری باید طرح پخته و جامعی باشد که تبصره قید شده در لایحه بودجه 1401 شهرداری این ویژگی را نداشت.

   دبیریان افزود: شورای شهر باید طرح جامعی را با درنظر گرفتن تمام ابعاد و کمترین حاشیه تهیه و سپس به تصویب برساند؛ به نمایندگی از مردم مشهد این موضوع را پیگیر هستیم.

   یکی از حاضران در این نشست مجازی از دبیریان خواست تا به عملکرد شهردار نمره بدهد و دبیریان گفت: ارزیابی عملکرد شهردار در 3 حوزه انتصابات، عملکرد مدیران و عملکرد شخصی تجمیع می‌شود؛ با درنظر گرفتن جمیع جهات به نظر من شهردار نمره قبولی را می‌گیرد.

   وی افزود: یکی از نقاط ضعف مدیریت شهری، عدم انعکاس و اطلاع‌رسانی مناسب اقدامات و اتفاقات خوبی است که توسط شهرداری رقم می‌خورد؛ بدنه اطلاع‌رسانی شهرداری، به ویژه روزنامه شهرآرا عملکرد ضعیفی داشته‌اند و از این حیث نمره قبولی را دریافت نمی‌کنند.

   دبیریان با بیان اینکه یکی دیگر از نکات منفی که باید به آن اشاره کرد، ضعف در اطلاع‌رسانی شرایط و وضعیتی است که شورای شهر و شهرداری تحویل دوره ششم مدیریت شهری شده است، گفت: در بحث انتصاب معاونان، شهردار عملکرد خوبی داشته و افرادی نام‌آشنا بکارگرفته که بدون پرداختن به حواشی صرفا مشغول و متمرکز به ارائه خدمت هستند که نتیجه آن را در ایام عید شاهد بودیم.

   وی همچنین از در دست اقدام بودن تحقیق و تفحص از برخی پروژه‌های عمرانی خبرداد و تصریح کرد: گزارش‌هایی در این خصوص دریافت شده و تیم کارشناسی درحال جمع‌بندی اطلاعات و داده‌ها هستند.

   رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای شهر اشاره‌ای هم به صندوق ذخیره کارکنان شهرداری داشت و افزود: این صندوق از شرایط نامناسبی برخوردار است و در تلاش برای ساماندهی وضعیت آن هستیم چراکه ظرفیت بسیار خوبی برای کارمندان محسوب می‌شود.

   دبیریان در پایان گفت: امیدواریم پس از 4 سال فعالیت در شورای شهر بتوانیم در مقابل امام‌رضا(ع)، شهدا و مردم مشهد مقدس سربلند باشیم و در انجام ماموریت‌ها توفیق حاصل شود.

    

    

   تعداد بازدید: 59
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
 •     بازدید کنندگان امروز : 2015    بازدید کنندگان دیروز: 3476    کل بازدید ها : 7,641,512
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط شورای اسلامی شهر مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد